löytyykö täältä joku alaa enemmän lukenut, joka osaisi kertoa kaavan jolla saan joule/wattimäärän laskettua. Kyseessä auringon lämpöä talteenottava kiertoilmalämmitin, lämpötilaero ja ilmamäärä on tiedossa. Kts http://www.youtube.com/watch?v=Jzxw1j-dzY4, ei omani mutta tein samanlaisen
Aurinkolämmittimen energiamäärän laskenta
7
119
Vastaukset
- minävaantaas
600w/m2 teoreettinen teho suomen leveysasteella.
- hannimi
Kiitos, olen alan ihmisiä ja tiesin tuon, kaipaisin tarkkaa kaavaa jolla voisi laskea saadun ilmaisenergian päivittäin. Oli tarkoitus ottaa siitä tietokoneella trendiä
- hannimi
asuinpaikkakunnallani tänään max 476w/m2
- minävaantaas
jaa, eikös se ole teoreettisesti helppoa kun mittaat omasta tölkkipatentistasi tulevan ilman ja lähtevän ilman lämpötilat ja tiedät puhaltimesi tuoton kuutioina?
vai mitä ihmettä yrität miettiä?
tekun kaavasto käteen vaan ja exceliä tekeen ;)
- tölökkejä
Jos on vähän enemmänkin aiheesta lukenut kuten minä, voi heti sanoa että noilla lähtötiedoilla kaikki on täysin puhdasta arvausta.
Mutta jos jotain pitää kehua, niin komeat on tölkit. - hannimi
sain tuttavaltani tällaisen: ilmavirta(l/s)x1,2xdelta(t)=P(watteina). Eli tästä pääsen esim: eilisen aurinkoiseen tuntiin, joka tuotti n.480w
- LLLW3
Lasket vain ilmamäärän mikä laitteen läpi virrannut. Sitten kerrot sen ilman ominaislämpökapasiteetilla ja lämpötilan muutoksella.
Siinä on sitten laitteet tuottama energiamäärä jouleina. Jos sen jakaa sekunteilla kauanko laite on toiminut niin silloin saa laitteen keskimääräisen tehon.
Jos ilma kiertää laitteessa sähkömoottorin avustamana niin nettotehosta pitää vähentää luonnollisesti se moottorin teho.
Aurinko tuo lämpöä ja energiaa Suomeen korkeintaan noin 1000 kWh per neliö. Pohjoisimmassa Suomessa vähemmän. Hyötysuhde jos on vaikka 30 prosenttia aurinkokeräimessä. niin vuodessa saatava lisäenergia neliön keräimellä on korkeintaan 300 kWh.
Eli mitään isoa linnaa sellaisella muutaman neliön keräimellä ei lämmitä. Vaikka keräimiä olisi sata niin silläkään ei pirtti pysy vuoden ympäri lämpimänä, sillä keskikesällä se tuottaa liikaakin lämpöä ja keskitalvella ei tuota lainkaan lämpöä. Lämpöä on hyvin vaikea varastoida kuukausiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama215003Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä634016Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve723584Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732678Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1472453Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta602338Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl632113Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?272087- 1301594
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko371505