Olen ollut kuukauden työttömänä ja ajattelin kokeilla myös tuota cv-nettiä työnhaussani. Miten se on muilla toiminut, onko tullut töitä? Entä jos saan sen kautta työtarjouksen,joka ei minua kiinnosta, niin pitääkö siihen kuitenkin hakea karenssin uhalla? Kiitos vastaajille.
cv-netti ja työtarjoukset?
10
792
Vastaukset
No... voithan sinä täyttää sen, mutta ei sieltä mitään töitä saa. Minulla on ollut jo vuoden tuo CV-netti, mutta ainoastaan roskatyöpaikoista tulee joitain ilmoituksia eli sellaisista työpaikoista, joihin ei kukaan voi mennä, koska ei ole edes pohjapalkkaakaan (kaikki siis myyntityöpaikkoja). Mutta... muista, nythän pitää olla tuo CV-netti täytettynä jokaisella työnhakijalla, koska muutoin menettää työttömyyskorvauksensa (näin on ainakin Lahdessa uhattu). EI SIELTÄ KYLLÄ MITÄÄN TÖITÄ SAA, mutta ainahan Suomessakin täytetään kaikkia turhia papereita ja kaavakkeita vain sen takia, että niitä pitää täyttää, kun joku viisas olevinaan oppineempi on niin päättänyt. No... onhan se hyvä, että on työttömille palkattomia töitä, lomakkeita täyttäessään. Toisaalta, milloin työnvälityksestäkään on saanut mitään työtä, eihän se sitä varten edes ole vaan, että siellä käydään ilmoittautumassa, että saa työttömyyskorvausta.
- Voihan sen laittaa
Itselläni oli siellä ilmoitus syksyllä 2 kk - ei mitään tulosta. En usko, että työnantajat sitä kovin aktiivisesti edes käyttävät, liekö kaikki edes tietävät siitä. Mutta eipähän se sinun ilmoituksesi siellä mitään maksa, laita pois!
- Näin
Harkitse kahdesti. Jos saat työtarjouksen, haettava on ja mentävä, jos hyväksytään.
- lullapy
Entäs jos työtarjous on vaikka puhelinmyyntiä?
- CV-netin käyttäjä
Minulle on CV-netin kautta tullut jo monta yhteydenottoa. Suurin osa on ollut provisiopalkkaista myyntityötä, joista en tällä hetkellä ole kiinnostunut. Olen vastannut kohteliaasti sähköpostilla, että en ole kiinnostunut. Joitakin hyviä tarjouksiakin on tullut ja niihin olen vastannut, mutta minua ei kuitenkaan ole valittu. Minulla ei ole sähköposti eikä nimi näkyvissä CV-netissä. Työantajat ovat silti ottaneet yhteyttä CV-netin kautta "Lähetä sähköpostia"-toiminnolla. Kaverini sai CV-netin kautta nopeasti töitä, hänellä oli nimi ja puhelinnumero näkyvissä. Kyllä CV-netti toimii tällä hetkellä paremmin kuin muutama vuosi sitten, koska työnantajia on aktivoitu käyttämään sitä. Kannattaa kokeilla. Jos saa työtarjouksen, josta ei pidä, niin aina voi keksiä jonkun syyn, miksi ei käy.
- Khadidja
No eipä siitä mitää hyötyä ole itselle ainakaan ollu. Vuoden cv on sielä ollu, ja tuos joku aika sit tuli yks työtarjous. Aiva väärästä päästä Suomea, eikä meilissä ollu edes kunnollisia tietoja työstä eikä edes firmasta!! Ja vähän hoonosoomihtavasti kirjoitettu. Että joo... eipä oo tuottanu tulosta.
- Ihmettelen suuresti
Mulle tuli sähköpostiin monta englanninkielistä työtarjousta samasta työpaikasta, mutta lähettäjänä oli aina eri henkilö. Aika ihmeellistä, mitä nää oikein on? Lisäksi olivat jostain saaneet selville nimeni, vaikka en ole laittanut sitä näkyviin. Tietääkö joku, saavatko työnantajat CV-netistä muutakin tietoa kuin esittelytiedot?
- ...
mitenpä ne työnantajat valittaa siitä jos ei laita yhteystietojaan esille ?
- Omaishoitaja
Minulla on ollut CV-netti koko ajan kun olen etsinyt töitä ja olen ainoastaan kerran saanut työtarjouksen liikuntakyvyttömän miehen avustajana.(vuoden sisään) Eihän siinä mitään, mutta ikää on 55 paremmalla puolella ja itsellä vammainen hoidettava kotona, joten mahdoton yhtälö. Oman hoidettavan puolesta pystyn kyllä päivätyöhön, mutta kun noita pitäisi hoitaa öisinkin. Provisiopalkkaisia töitä ei tarvitse ottaa vastaan jos niitä ei ole tehnyt aiemmin.
- minävaan1212
Monta kuukautta on minulla ainakin ollut tuo cv-netti aktiivisena koska työkkäri sitä vaatii ja aina kun käyn katsomassa niin siellä lukee että cv:tä katsottu nolla kertaa. Eli minulle siitä ei ole ollut mitään hyötyä, mutta pakko sitä on käyttää kun kerran työkkäri niin vaatii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama1217930Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1516668Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1834775Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2453245Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta1012744Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1072266- 1501915
Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari121906Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa311720Yhteydenotto
Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?1971624