Nuoret laulavat kirkossa kirkkaalla viikolla!

pepetke

Helsingissä on noin kahden viikon päästä mm. Uspenskin katerdaalissa joka päivä ma- pe jokaisessa koululaisliturgia ja läsnä palveluksissa noin 340-350 koululaista.

Ovathan "perinteiset" liturgian laulumonisteet käytössä edelleenkin? Yhtenä uskonnon opettajana toivon, että tätä uutta liturgiakirjaa ei otettaisi vielä kirkkaalla viikolla käyttöön!
Metropoliitta Ambrosius ei ilmeisesti tiedosta ns. useita käytännön ongelmia kansanlaulusta ja nuorten laulusta, kun kirjoitti uudessa ortodoksiviestissä uuden liturgiasävelmistö puolesta.

Hiippakunnan piispa ei ilmeisesti tiedä mitä tarkoittaa kun lapsille opettaa vuoden aikana kirkkoveisuja ja sitten ne pitäisi yks kaks kumota.

Toivon nuorisokanttorille työrauhaa ja pidetäänhän traditionaaliset laulumonisteet esillä tulevissa koululaispalveluksissa?

Yksi monien "hiljaisten" opettajien puolesta

4

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poiu7y6t5r4

      Väärin! Uspenskissa on jo nyt yhtenä päivänä kirkkaalla viikolla ainakin 380 koululaista!

      • wiyuqu

        T. OLLO

        sano tähän nyt jotain järkevää!


    • kokonoff

      Tottakai, täytyy kunnioittaa ortodoksisen kirkon virallista riitusta.

      Siis, koululaisjumalanpalvelukset toteutettaisiin perinteen mukaan?

      On häpeä, että Karjalan hiippakunnasta hiljattain liikkelle lähtenyt tekstikokeilu sotkee nyt jopa kirkon ydintehtävää, liturgian laulamista.

      Luotan Helsingin seurakunnan papistoon ja Uspenskissa työtä tekevään ansioituneeseen kirkkokuorojohtajaan. He ymmärtävät jumalanpalveluksen rakenteen ja pysyvät liturgisessa fokuksessa.

      Kiitos teille HELSINGIN PAPISTO! Olette uskollisia ortodoksisen kirkon traditiolle ja ette taivu hetkellisiin nykyhetken muoti-ilmiöihin.

      Luottavaisin mielin eteenpäin

    • No tottahan toki!

      Viestisi menee tätä kautta varmasti perille. Kanttorit ja muut kirkon työntekijät lukevat palstaa päivittäin etenkin suurella viikolla, jotta ovat perillä kansan tahdosta. Onhan tämä sellainen hengellinen aarre, jota ilman yksikään kunnon ortodoksi ei voi elää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      29
      5089
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      64
      4081
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      77
      3647
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2708
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      150
      2506
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2368
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      79
      2189
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2147
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      135
      1674
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1538
    Aihe