Auttakaa!

apuuuuuua

Hei mietn ihmeessä saan kämppääni sähköt takaisin....pitäis saada 600e ja luottotiedot on mennyt?

9

344

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Töihin?

      Töihin?

    • apuuuuua

      käyn töissä, todellinen apu olisi tarpeen?

    • 13+20

      Saatko ollenkaan palkkaa työstäsi? Sähkölaskun maksamiseen ei luottotietoja tarvita. Sähköjä ei edes hirveän helposti katkaista. Laskusi on ollut varmasti useita kuukausia maksamatta.

      Sähköntoimittajan vaihtaminenkaan ei auta. Uusi toimittaja vaatii, että rästit vanhalle on hoidettu ennen kuin saat sopimuksen tehtyä. Kannattaa siis maksaa lasku pois niin nopeasti kuin mahdollista. Pyydä vaikka läheisiltäsi lainaa jos ei muu auta. Tai sitten vaan elät ilman sähköä vähän aikaa. Oppii varmasti taas arvostamaan elämän pieniä asioita ja jatkossa varmasti muistaa maksaa sähköstäkin.

    • nojoopajoopajoo

      On kyllä hirvittävä sähkölasku...meillä kahdelta ihmiseltä tulee 2 kk välein ja on n. vajaa 40e....ja 10kk ei voi sähköt olla maksamati!!

    • 4+17

      No katos vihreiden kasvien lämpölamput vievät vähän enemmän sähkö kuin normaali ihmisten energiasäästö bulbit. Kyllä siinä äkkiä laskua kertyy ja jos ei kauppa käy niin äkkiä siin ollaan kynttilän valossa.

      • Taasnäitä

        Niin, pakkokos sitä on kaikki itse pössytellä. Jättäis vähän myyntiinkin jotain niin sais fyffee laskuihin.


      • huuhhjaa..
        Taasnäitä kirjoitti:

        Niin, pakkokos sitä on kaikki itse pössytellä. Jättäis vähän myyntiinkin jotain niin sais fyffee laskuihin.

        Kun sitä nyt vaan henk.kohtaseen tarpeeseen menee 200g kuukaudessa niin ei siitä myyntiin riitä. Mutta sähköt tarvitaan pikaisesti..


    • yh66

      Jos ovat katkasseet sähköt niin siitäkin menee omat maksunsa että alkavat kytkeä sähköt uudestaan, Nykyään taitaa olla yli 300 euroa rästi sähkölasku on maksettava että saa sähköt takas. Jos 600 euroo pitää maksaa niin sähkölaskua siitä ei oo kuin vajaat 300 euroo, joka on jääny maksamatta.

    • v2v2v

      avaa sähköpääkeskus ja napsase sulake ylös

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      91
      2660
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      52
      2607
    3. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2569
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      79
      2468
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      42
      1976
    6. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      68
      1954
    7. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      140
      1843
    8. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      29
      1402
    9. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1361
    10. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      19
      1248
    Aihe