Jostain miehistä tulee minulle heti ensinäkemältä tunne, että tuota en valitsisi ikinä, ja aloin tässä mielenkiinnosta pohtia, että mikä tuo tällaisia miehiä yhdistävä ulkonäöllinen piirre olisi.
Se ei ole kasvonpiirteet tai ruumiinrakenne. Olen pitänyt mielenkiintoisena miehiä, jotka ovat olleet aika tavalla ylipainoisia (tai sitten kovinkin hoikkia). Eivätkä ole todellakaan olleet mitään yleisesti komeina pidettyjä.
Ja se yhdistävä tekijä näiden minulle kelpaamattomien tyyppien kesken on ehdottomasti ollut kasvoilla oleva ilme. Siis sellainen mielistelevä, (suosiota) aneleva ja kerjäävä hymy ja maireus ja "nainen, huolehdi minusta raukasta" -ilme (ja tämä ilme on siis ihan erilainen, kuin ystävällinen ja kiinnostunut ilme).
Välitön turn-off miehessä (onko ATM:iä)
36
400
Vastaukset
- selvä homma
Olet ihan normaali nainen. Vastaava turn off miehille on ruma, lihava ja/tai vanha nainen.
- ap.
No jaa, sanoisinpa, että kaikista tapaamistani miehistä tuo ilmejuttu koskee vain murto-osaa.
Veikkaanpa, mielestäsi noin 99% kaikista tapaamistasi naisista on liian lihavia, vanhoja tai rumia, - selvä homma
ap. kirjoitti:
No jaa, sanoisinpa, että kaikista tapaamistani miehistä tuo ilmejuttu koskee vain murto-osaa.
Veikkaanpa, mielestäsi noin 99% kaikista tapaamistasi naisista on liian lihavia, vanhoja tai rumia,Väärin veikattu. Suurin osa nuorista naisista on nättejä, jos eivät ole lihavia.
- ei normaalia
Veikkaan kyllä että aloitus on ATM:n kirjoittama. Naiset kiinnostuvat ylimielisistä, välinpitämättömistä alfoista, ja sen muka näkee jo ilmeestä. Hehheh. Kylläpäs nauratti.
- selvä homma
selvä homma kirjoitti:
Väärin veikattu. Suurin osa nuorista naisista on nättejä, jos eivät ole lihavia.
Lihavatko miinustelee? Sori, mutta ette vaan sytytä.
- ei selvä homma
selvä homma kirjoitti:
Lihavatko miinustelee? Sori, mutta ette vaan sytytä.
Tuskin ketään lihavaa tai vanhaa naista kiinnostaa sytyttävätkö he jotain anonyymia palstapelleä. Eikä tuo tilityksesi nyt vaan edes liity mitenkään aloitukseen, nyt puhuttiin miehistä.
Mutta anyhow, aloittajan tilitys ei ole kyllä kenenkään normaalin naisen kirjoittamaa. - selvä homma
ei selvä homma kirjoitti:
Tuskin ketään lihavaa tai vanhaa naista kiinnostaa sytyttävätkö he jotain anonyymia palstapelleä. Eikä tuo tilityksesi nyt vaan edes liity mitenkään aloitukseen, nyt puhuttiin miehistä.
Mutta anyhow, aloittajan tilitys ei ole kyllä kenenkään normaalin naisen kirjoittamaa.No onhan tuo ihan normaalia että naiset ei halua epävarmaa nössykkää ja miehet ei halua rumaa naista.
- ei normia
selvä homma kirjoitti:
No onhan tuo ihan normaalia että naiset ei halua epävarmaa nössykkää ja miehet ei halua rumaa naista.
No ei tuosta puhuttu epävarmuudesta vaan jostain kasvojen ilmeestä. Eikä se epävarmuus todellakaan näy mistään ilmeestä. Ja pysytäänkö aiheessa, joskin se on ehkä jo tuhoon tuomittu.
Moni nainen voisi hyvin kelpuuttaa epävarman miehen, jos itsetunto on kohdillaan. Liika itsevarmuus taas voi pohjimmiltaan olla merkki epävarmuudesta. Esim. ylikorostuneen alfamainen käytös, kukkoilu ja kaikenlainen machoilu. - selvä homma
ei normia kirjoitti:
No ei tuosta puhuttu epävarmuudesta vaan jostain kasvojen ilmeestä. Eikä se epävarmuus todellakaan näy mistään ilmeestä. Ja pysytäänkö aiheessa, joskin se on ehkä jo tuhoon tuomittu.
Moni nainen voisi hyvin kelpuuttaa epävarman miehen, jos itsetunto on kohdillaan. Liika itsevarmuus taas voi pohjimmiltaan olla merkki epävarmuudesta. Esim. ylikorostuneen alfamainen käytös, kukkoilu ja kaikenlainen machoilu.Miten niin epävarmuus ei näy ilmeestä? Aika älytön heitto. Kyllähän epävarmuus paistaa läpi nimenomaan ilmeestä ja koko olemuksesta.
Kyllähän naiselle kelpaa ujokin, jos se on rohkea. Ja narukätinen nörttikin, jos se on lihaksikas ekstrovertti. - joopajoo
selvä homma kirjoitti:
Miten niin epävarmuus ei näy ilmeestä? Aika älytön heitto. Kyllähän epävarmuus paistaa läpi nimenomaan ilmeestä ja koko olemuksesta.
Kyllähän naiselle kelpaa ujokin, jos se on rohkea. Ja narukätinen nörttikin, jos se on lihaksikas ekstrovertti.Ei välttämättä todellakaan näy. Kokonaisolemuksestakin ehkä, mutta vain ehkä.
Millainen on rohkea ujo? - selvä homma
joopajoo kirjoitti:
Ei välttämättä todellakaan näy. Kokonaisolemuksestakin ehkä, mutta vain ehkä.
Millainen on rohkea ujo?Samanlainen kuin hyväitsetuntoinen epävarma.
Kyllä se vaan näkyy naamasta. Jotkut voi tietysti vetää kivikasvoroolia silkkaa ujouttaan ja vaikuttaa etäisiltä ja kylmiltä, mutta jos epävarma mies puhuu naiselle niin kyllähän se miellyttämishalu paistaa pärstästä kuin joulukuusen kynttilät. - jaa a
selvä homma kirjoitti:
Samanlainen kuin hyväitsetuntoinen epävarma.
Kyllä se vaan näkyy naamasta. Jotkut voi tietysti vetää kivikasvoroolia silkkaa ujouttaan ja vaikuttaa etäisiltä ja kylmiltä, mutta jos epävarma mies puhuu naiselle niin kyllähän se miellyttämishalu paistaa pärstästä kuin joulukuusen kynttilät.Minä olen nähnyt paljon epävarmoja ihmisiä, joiden epävarmuus ei näy ilmeestä, naamasta tai edes olemuksesta.
Puheista ja käytöksestä sen sitten huomaa. - selvä homma
jaa a kirjoitti:
Minä olen nähnyt paljon epävarmoja ihmisiä, joiden epävarmuus ei näy ilmeestä, naamasta tai edes olemuksesta.
Puheista ja käytöksestä sen sitten huomaa.Sen näkee naamasta silloin kun puhuu.
- 6+9
selvä homma kirjoitti:
Samanlainen kuin hyväitsetuntoinen epävarma.
Kyllä se vaan näkyy naamasta. Jotkut voi tietysti vetää kivikasvoroolia silkkaa ujouttaan ja vaikuttaa etäisiltä ja kylmiltä, mutta jos epävarma mies puhuu naiselle niin kyllähän se miellyttämishalu paistaa pärstästä kuin joulukuusen kynttilät.Itsetunto meinaa käsitystä itsestä, että hyväitsetuntoinen epävarma on mahdollinen, mutta rohkea ujo kuulostaa jo paradoksilta.
- näin se menee
selvä homma kirjoitti:
Sen näkee naamasta silloin kun puhuu.
jos näkisikin niin elämä olisi aika helppoa.
Sellaiset, todellisuudessa todella epävarmat yksilöt, jotka yrittävät peittää epävarmuuttaan ja huonoa itsetuntoaan yli-itsevarmalla käytöksellä, ovat kyllä noloimpia ja säälittävimpiä tapauksia. Epävarma, joka tiedostaa omat "huonot" puolensa ja hyväksyy ne, on taas toista maata.
- SiiSHuHuH
No jo on markkinat, ilmeestäkö sen ihmisen tuntee? On nyt vaan sori niin korvien välissä että huhhuh.
- Kivikasvo = mies
Kyllä, vittumainen ja ylimielinen alfa-apinan ilmeetön tappajanjurotus se olla pitää! Se on sitä miehekästä!
- Harmaata välissä
Ääripäästä toiseen. Ehdottomuus ennen kaikkea!
- ap.
No, tällaisia tyyppejä pitää vaan osata katsoa takaisin niin ylimielinen ja vittumainen ilme kasvoillaan, että ne ei uskalla tulla edes lähelle.
- ohohohohooo
"Ja se yhdistävä tekijä näiden minulle kelpaamattomien tyyppien kesken on ehdottomasti ollut kasvoilla oleva ilme. Siis sellainen mielistelevä, (suosiota) aneleva ja kerjäävä hymy ja maireus ja "nainen, huolehdi minusta raukasta" -ilme (ja tämä ilme on siis ihan erilainen, kuin ystävällinen ja kiinnostunut ilme). "
Vai että tuollainen ilme sussa aiheuttaa torjunnan. Itseluottamustako etsit mehiläinen, kuin kukkaa tunkiolta. - onkoatm:nkirjoittama
Öö täh. En kyllä tiedä mistä puhut. Enkä muutenkaan katsele että ketä miestä en haluaisi, vaan sitä, kenestä voisin kiinnostua. Niitä epäkiinnostavia kun on ihan liian paljon.
Mikä ihmeen mielistelevä ilme?- puppy dog
Sellainen kaveripojan koiranpentu ilme: "teen kaiken mitä pyydät, anna pusu".
Vähän tähän tyyliin: http://2.bp.blogspot.com/-hCbsTlYplhs/T6bNr-QNGgI/AAAAAAAAAmQ/jXEwTtfZQ2k/s1600/KION_hymy.jpg - onkoatm:nkirjoittama
puppy dog kirjoitti:
Sellainen kaveripojan koiranpentu ilme: "teen kaiken mitä pyydät, anna pusu".
Vähän tähän tyyliin: http://2.bp.blogspot.com/-hCbsTlYplhs/T6bNr-QNGgI/AAAAAAAAAmQ/jXEwTtfZQ2k/s1600/KION_hymy.jpgOho. Aika ruma, Onneksi en ole nähnyt tuollaista ilmettä vielä kellään ihmisellä.
- aluat käyttää omaa n
puppy dog kirjoitti:
Sellainen kaveripojan koiranpentu ilme: "teen kaiken mitä pyydät, anna pusu".
Vähän tähän tyyliin: http://2.bp.blogspot.com/-hCbsTlYplhs/T6bNr-QNGgI/AAAAAAAAAmQ/jXEwTtfZQ2k/s1600/KION_hymy.jpghttp://hifk.fi/images/uploads/uutiset/Mikael_Granlund.jpg
Eli tommonen - ....
aluat käyttää omaa n kirjoitti:
http://hifk.fi/images/uploads/uutiset/Mikael_Granlund.jpg
Eli tommonenIhan tavallinen ja neutraali perusilme? Mitäs vittua taas?
- ......
aluat käyttää omaa n kirjoitti:
http://hifk.fi/images/uploads/uutiset/Mikael_Granlund.jpg
Eli tommonenTuohan on just tuollainen perustyhmä "ei ketään kotona" katse joka vetoaa naisiin. Aloittaja tarkoitaa varmaan jotain tällaista http://media.tumblr.com/tumblr_lwhrrx0ZPC1qgz6xe.jpg
- .....
...... kirjoitti:
Tuohan on just tuollainen perustyhmä "ei ketään kotona" katse joka vetoaa naisiin. Aloittaja tarkoitaa varmaan jotain tällaista http://media.tumblr.com/tumblr_lwhrrx0ZPC1qgz6xe.jpg
Tuossakaan mitään mielistelyä näy, pelkkö tekohymy.
Ihan absurdi ja abstrakteissa sfääreissä leijuva "keskustelu." - ..........
..... kirjoitti:
Tuossakaan mitään mielistelyä näy, pelkkö tekohymy.
Ihan absurdi ja abstrakteissa sfääreissä leijuva "keskustelu."Etkö ole koskaan nähnyt mielistelevää ilmettä. Googlen kuvahausta nyt ei löydy kaikkia maailman ilmeitä, mutta kyllä aloittaja on ihan oikeassa että sellaiset reppanamiehet ei naisia sytytä.
- .......
.......... kirjoitti:
Etkö ole koskaan nähnyt mielistelevää ilmettä. Googlen kuvahausta nyt ei löydy kaikkia maailman ilmeitä, mutta kyllä aloittaja on ihan oikeassa että sellaiset reppanamiehet ei naisia sytytä.
En ole. Mielistelijöitä kylläkin, mutta se ei näy ilmeestä, vaan käytöksestä.
- ............
....... kirjoitti:
En ole. Mielistelijöitä kylläkin, mutta se ei näy ilmeestä, vaan käytöksestä.
Se on sellainen että katsotaan silmät suurina naista vähän liian pitkää ja anovasti kasvoilla epävarma hymy joka ei oikein tiedä onko se hymy vai onko sillä vaan suu auki ja tähän tietysti liittyy sen mukaiset jutut ja käyttäytyminen. Kysellään epävarmana kaikenlaista eikä osata itse päättää tai olla mieltä. Jne.
- taa ettet ole roskap
............ kirjoitti:
Se on sellainen että katsotaan silmät suurina naista vähän liian pitkää ja anovasti kasvoilla epävarma hymy joka ei oikein tiedä onko se hymy vai onko sillä vaan suu auki ja tähän tietysti liittyy sen mukaiset jutut ja käyttäytyminen. Kysellään epävarmana kaikenlaista eikä osata itse päättää tai olla mieltä. Jne.
Eli tommonen
http://static.iltalehti.fi/viihde/konttinenetu200211LSS_vi.jpg - .....
taa ettet ole roskap kirjoitti:
Eli tommonen
http://static.iltalehti.fi/viihde/konttinenetu200211LSS_vi.jpgNo toi on kyllä aika ällöttävä. Mutta en tiedä onko se ällöttävyys varsinaisesti tuossa ilmeessä vai pyöreässä naamassa.
- woody A
Woody Allenillahan esimerkiksi on aina ollut tuollainen ilme. Ja sillä hepulla on kyllä naisia riittänyt jonoksi asti.
- Sinulla on Geenivirh
Näin 3 lapsen äitinä voisin sanoa että sinulla on muuten geenivirhe ja todennäköisesti et saa lapsia luonnollisin menetelmin.
Ja kun saat lapsen niin todennäköisesti sairastut lapsen saannin jälkeiseen jonkin asteiseen masennukseen, mutta se paranee 18 vuodessa.
T: Koti-tohtori ja juu ei maksat mitään, oli ilmanen analyysi - Mies1985
Miehet taas pitävät reppananaisista joista saa huolehtia. Mutta naisten elämä on niin helppoa ja miehet niin vähäpätöisiä naisille etteivät naiset halua sellaista. Naiset etsivät vain draamoja ja vaikeuksia.
- Renny ATM
Millainen elokuva olisi ilman draamaa? Tylsä tietenkin. Naiset elävät elämäänsä kuin elokuvaa. Laatien käsikirjoituksia (unelminen miehen pitää olla sellainen ja sellainen) ja etsien konflikteja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi912671On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole522618Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.712577Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä792478Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu761996Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl471987Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma1401843Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve291412Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko311395Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?181296