Finnair heitti valtit turbiiniin

jasekläjgfk

Surullista, että kansallinen lentoyhtiömme näivettyy. Kritisointiahan yhtiö on saanut jo aikoja osakseen, mutta tottahan se on että ei minkään muun yhtiön intressit palvella suomalaisten tarpeita ole olleet suuremmat kuin Finnairin. En siksin tajuakaan miksi jotkin ihan hysteerisesti dissaavat tätä meille tärkeää yhtiötä.

Kurjaa on sen sijaan se, että Finnair vie itse itseltään kilpailuedun. Samaan aikaan kun johdon sitouttamiseen ja kannustimiin riittää rahaa ehkä liikaakin, karsitaan matkustajien viihtyvyydestä. Finnair on ollut ehkä hieman hinnakkaampi kuin kilpailijansa. Hinnalla se ei koskaan pysty kilpailemaan esim. Ryanairin kanssa. Finnairilla on ollut kiva matkustaa koska:

-Henkilökunta on suomalaista
-Palvelu on kaikenkaikkiaan hyvää
-Lapset huomioidaan puuhapakkauksilla, sarjakuvilla ym.
-Kaikki tarjoilu on ilmaista
-Vähänkin pidemmällä matkalla on lämmin ateria
-Tarjoiluun kuuluu hyvät viinit, kuoharia, konjakkia jne.
-Lisämaksuja ei mene laukuista eikä paikoista
-Lähtöselvitys hoituu joko tiskillä tai automaatilla
-Myöhästymiset ym. korvataan avokätisesti
-Koneessa on aina huopia, tyynyjä ym. vastikkeetta tarjolla

Nämä eivät mitkään ole välttämättömyyksiä, mutta juuri ne ovat puoltaneet Finnairin käyttöä. Onhan se kiva nauttiakin matkustamisesta.
Nyt kun/jos näistä vähänkin karsitaan menee syy valita Finnair. Entinen ajatusmalli: Olihan se nyt vähän kalliimpi, mutta pystyi luottamaan että em. asiat on kunnossa ei enää päde.

Ei ole enää mitään perustetta valita Finnairia, harmi, sillä minä viihdyin ihan oikeasti heidän kyydillään ja olin siitä valmis jopa vähän enemmän maksamaan.

9

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anti-mitä-lie?

      Ei taas näistä sitouttamisbonuksista. Pitääkö taas todeta, että sitouttamisbonukset ovat tuiki tavallisia pörssityhtiöissä ja etenkin tilanteissa, joissa henkilökuntaa supistetaan ja on vaarana toimivan johdon kaventuminen. Ja Finnair on pörssiyhtiö ja valtio on pörssiin menon yhteydessä toivonut nimenomaan johtamista pörssiyhtiön tavoin.


      Vähänkin karsiminen ei ole syy olla lentämättä Finnairilla.
      - mihin tarvitset syntyperäistä suomalaista henkilökuntaa?
      - palvelu voi jopa parantua...
      - lasten puuhapakkaus on ok, mutta puolet menee suoraan roskiin kun ei kiinnosta, omat lapset valitsevat omat mieluisat puuhapakkaukset jo ennen matkaa
      - lisämaksua ei ole menossa laukuista, ei paikoistakaan ellet niin etukäteen halua (BA laskuttaa kymppejä penkistä jos hauat varata sellaisen etukäteen, ei tämä ole halpayhtiöiden keksintö)
      - lähtöselvitysautomaatteja ollaan lisäämässä reilusti (kuten pidät tärkeänä)
      - jne jne

      Ryanair juuri tänään totesti, että vaikka hyvin meni taas yksi vuosi niin nyt on kovat ajat edessä, reittejä lopetetaan ja varaudutaan koviin säästöihin.

      Jokaiselle varmaan löytyy itselle sopiva lentoyhtiö. Tuota listaasi läpikäyden en tajunnut mistä oikein nyt valitat ja etukäteen ja vielä kun osa asioista menee juuri päinvastoin...

    • 11+20

      On se kumma kun niin ollaan muka valmiita maksamaan ylimääräistä lentolipusta, mutta itse koneessa muutaman euron maksaminen viinilasista on täysin mahdotonta. Tosiasia vaan on, että hintakilpailu on kovaa ja suurin osa asiakkaista ei ole valmiita maksamaan. Eikä jotain Ryanairia vastaan Finnairilla ole edes mitään mahdollisuuksia kilpailla hinnoilla, mutta onneksi niillä on muita etuja. Kuten esimerkiksi se, että pääsee sinne minne haluaa suurinpiirtein siihen aikaan mitä haluaa. Suosittelen kyllä lämpimästi Ryanairia jos niiden kohteet ja aikataulut sattuvat sopimaan.

    • Konkurssi häämöttää

      ei enää pitkään aikaa ole Finnairilla ollut reittilennoilla kaikki ilmaista vaikka kuinka hehkutat. Palvelu myöskään ei ole koskaan ollut kansainvälistä tasoa. Laukku menee ilman per nokka. Lähtöselvitys on kaikilla noin. Vai korvataan...älä puhu pötyä.

      • AF-KLM konkurssiko.?

        Palvelu voi olla meille suomalaisille perussuomalaista eikä tunnu miltään, mutta jos lukee jenkkien tai aasialaisten palstoja niin yllättäen pitävätkin matriarkaalisesta etäisestä otteesta. Ruoho vihertää eri tavalla eri puolilta, meikäkin ihan tykkää aasialaisten pokkuroinnista aina välillä. Heikäläiset eivät ehkä sitten koe omaa tyyliään arjesta poikkeavana vaan haluaisivat premium-rauhaa ja asiallista otetta.

        Taso on tosin kansainvälistä, tyyli skandinaavinen...

        Osa on saanut nopean ja asiallisen korvauksen myöhästyneistä lennoista, näin tuolla maailmalla kehutaan. Mun laukku on kerran mennyt rikki, sain uuden tilalle ongelmitta, aasialaisesta kulttuurista poiketen piti vaan itse toimittaa huoltopisteeseen, siellä hajosi surkeasta laukusta kahva ja hakivat laukun kotoa korjauskeen ja palauttivat kotiin. Muuten korvauskäytännössä en ole huomannut eroa.


    • rillimies

      Nyt rillataan!

    • ennenaikaista?

      Mitä valtteja heitetty turbiiniin? Kirjoitit "Nyt kun/jos näistä vähänkin karsitaan".

    • röntsai olli

      Finnair heitti röntsaid ollit!

    • A_loittaja

      Vastaillanpa nyt muutamiin kommentoihin. Ihan alkuun, jos luet kirjoitukseni uudestaan niin huomannet, että nämä bonukset eivät olleet jutun pointti. Epäilin vainolisiko hieman vähemmälläkin selvitty. Mutta ei puhuta siitä, vaan varsinaisesta asiasta.

      Anti-mikälien kommentteihin:

      - mihin tarvitset syntyperäistä suomalaista henkilökuntaa?
      En mihinkään, mutta tiedän että osalle kansaa se on tärkeä juttu.

      - palvelu voi jopa parantua...
      Siis milloin? Jos karsitaan toimintoja ja vähennetään henkilökuntaa?

      - lasten puuhapakkaus on ok, mutta puolet menee suoraan roskiin kun ei kiinnosta, omat lapset valitsevat omat mieluisat puuhapakkaukset jo ennen matkaa

      Meilläkin omat lelut mukana, mutta mielestäni eleenä hieno. Juuri tällä luodaan mielikuvia. Meidän lapset eivät ole ihan niin hemmoteltuja, että heittäisivät roskiin, vaan katselevat aikansa ja sitten pakataan vaikka laukkuun.

      - lisämaksua ei ole menossa laukuista, ei paikoistakaan ellet niin etukäteen halua (BA laskuttaa kymppejä penkistä jos hauat varata sellaisen etukäteen, ei tämä ole halpayhtiöiden keksintö)

      Hyvä niin. Tämähän oli juuri sanomani ettei tällaiseen tule mennä, tai alentaa itsensä halppikseksi.

      - lähtöselvitysautomaatteja ollaan lisäämässä reilusti (kuten pidät tärkeänä)

      Mutta tiskejä vähennettäneen ja osa asioi edelleen mieluummin tiskillä. Itse en tiskiä tarvitse, mutta palvelua sekin on sitä vaihtoehtoa kaipaaville.

      Yleisesti vastineet olivat aika hyökkääviä. Itse en kyllä tarkoittanut millään muotoa valittaa, vaan tuoda esiin niitä asioita mitkä ovat olleet Finnairin valtteja kilpailijoihin, varsinkin halppiksiin, nähden. Varmasti Aasialaisissa yhtiöissä saa parempaa palvelua, mutta kun niillä ei paljon Euroopan lentoja Suomesta lennellä.

      Tursitiluokan tarjoilut ovat olleet kyllä täysin maksuttomia vuoteen 2003, jonka jälkeen niitä on asteittain huononnettu.

      Kyllä minä siitä viinistä sen hinnan olen valmis maksamaan koneessakin, mutta kyllähän se tarjottuna tuntuu paljon huomaavaisemmalta. Tuntee että matkustajasta huolehditaan.

      Eikä niissä mainitsemissani korvauksissa mitään pötyä ole. Kyllä kai tälläkin palastalla nyt sentään edes moraalinen totuudessapysymis-velvollisuus. Minusta on hieman tahditonta kyseenalaistaa toisen kertomus. Ylibuukkauksen yhteydessä uusi reititys ja hieman lakisääteistä isompi korvaus viiveestä. Kadonneet matkatavarat hotellille vuorokauden päästä, kentältä "selciytymispakkaus mukaan ja satasen verran takaisin pakollisista hankinnoista. Nämä nyt esimerkkinä.

    • Verhot kiinni

      On se tietysti hienoa kun saa vastata suomeksi kysymykseen "Kahvia, vai teetä?". Siihen ne keskustelut lentoemännän kanssa jää. Emot piileksivät koneen takaosassa lennon loppuajan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      92
      2773
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      61
      2656
    3. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      71
      2601
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      95
      2561
    5. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      41
      2306
    6. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      101
      2126
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      50
      2022
    8. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      141
      1876
    9. Joskus tulee niin

      Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk
      Ikävä
      61
      1715
    10. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      17
      1578
    Aihe