Terve, minä tässä mietin jos hankkisi tarantulan lemmikiksi, mutta mietityttää että onko purema kovin vaarallinen tai kivulias ja mitä poltinkarvat oikeastaan aiheuttavat. Mielessä olisi tuo Grammostola rosea, luin että hyvä aloittelijoille. Onko se agressiivinen? Kiitos vastauksista, hiukan tyhmiä kysymyksiä.
Poltinkarvoista ja puremista
5
903
Vastaukset
- hämähäkkinainen
Lintuhämähäkin , eli tarantulan purema vastaa voimakkuudeltaan ampiaisen pistoa. En ole henkilökohtaisesti kokenut, mutta valokuvat ja kuvailut tukevat tätä: sattuu, turvottaa, kuumottaa, mutta ei sen pahempaa. Toki purema voi olla syvä hampaiden pituudesta johtuen, jolloin pelkkä mekaaninen vaurio , vaikkei hämähäkki edes laskisi myrkkyä (= kuivapurema), tuntuu ikävältä.
Toki on lajeja, joilla myrkky on ärhäkämpää, lähinnä kipu silloin kovempaa ja laaja-alaisempaa. Tällaisia lajeja ovat vanhanmaailman lajit. Uudenmaailman otuksilla myrkky ei aiheuta kovin pahoja oireita.
Poltinkarvat ovat mekaanisesti ärsyttäviä ( vähän kuin lasivilla), Kutina asettuu kortisonivoiteella ja antihistamiinilla ja kun malttaa olla raapimatta. Jos on kovin herkkä ja atooppinen iho, se voi reagoida noihin karvoihin voimakkaastikin.(erityisesti on tyhmä ja raapii - kuten minä :/).
Allergisia reaktioita voi teoriassa olla (aina kun on elävä olento, kasvi tai eläin kyseessä) mutta lääketieteellisiä raportteja ei tunneta.
Hämähäkeissä on yksilöllisiä eroja ja yksilön käytös voi myös vaihdella tilanteesta riippuen. Grammostola roseat ovat keskimäärin hyvin rauhallisia, eivät todellakaan aggressiivisia. Niissäkin on kuitenkin pahansisuisempia yksilöitä ja toisaalta taas kaikki hämpit ovat vaikkapa nahanvaihdon aikoihin kärkkäämpiä puolustautumaan. Mutta hyvinkin lussukoita ovat olleet lähes kaikki näkemäni roseat ja nekin, joilla oli taipumusta esim. karvojen potkiskeluun, tekivät sitä arvioni mukaan siksi, että niitä häirittiin koko ajan. Vähemmästäkin hermostuu, kun joku koko ajan härkkimässä :). Kun hämpin antaa olla pääasiassa katseltava, elävä koriste-eläin, sen stressitasot pysyvät alhaisena ja se sietää käsittelyäkin paljon paremmin.
Ei ole tyhmiä kysymyksiä. Tyhmää on, jos mietityttää, muttei kehtaa kysyä. - Tietäjä
Ei se satu kauheasti eikä ne karvat aiheuta melkein mitään mä lupaan jos otatte sellasen
- Parempi. Tietäjä
Mistä sä voit tietää ja ainakin mua sattu ihan hirveästi ja ne karvat aiheuttaa joskus jotakin
- ophione
Riskit on hyvä tiedostaa ja olla suunnitelma sen varalle, jos vahinko käy.
Vaikka allerginen reaktio ei ole todennäköinen, niin on se kuitenkin mahdollinen ja sitä ei kannata vähätellä. Anafylaktinen shokki on hengenvaarallinen. - Tarantulas
Vanha keskustelu tämäkin, mutta vastaanpa nyt silti.
Tosiaankin aiemmin olikin puremista ja poltinkarvoista laajasti juttua, eli niitä en enää selittele.
Mutta roseaa (ylipäätänsä Grammostola lajeja) en suosittele ensimmäiseksi hämähäkiksi, vaikka kovin mukava neitohan tuolla terraariossa nytkin köllii.
Roseat ensimmäisinä tarantelloina saattavat olla tylsiä, koska voivat paastota pitkiä, pitkiä ja pitkiä aikoja, eivätkä kasva nopeasti, vaan todella hitaasti.
Tottakai rosean saa hommata, mutta kannattaa varautua hiukan tylsään otukseen.
Ensimmäiseksi hämähäkiksi suosittelisin Brachypelma lajeja (paitsi vagans). Vagans tuppaa olemaan hiukan ärhäkämpi ja voi olla turhan kiukkuinen aloittelijalle. Myös osa Avicularia lajeista sopii aloittelijalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama1308083Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1577270Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1854935Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2503327Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta1022814Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1352416Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?22066- 1542034
Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari181945Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa481778