Fossiilisten polttoaineiden ja ydinvoiman hankkeet ovat maailmalla jäissä, ja syystäkin, viimeinen negatiivinen viesti maailmalta tuli Amerikasta, jossa radioaktiivista ydinjätelauhdevettä on Arizonassa vuotanut useita kymmeniä tonneja vapaaksi. Fossiilisissa polttoaineissa kehitetään koko ajan puhtaampia, ilmaa saastuttamattomia tekniikoita vanhan öljyn tilalle.
Kaikkialla panostetaan tuuli-aurinko-ym. muihin puhtaisiin teknologioihin, ja näiden uusiin keksinnöllisiin sovelluksiin.
Skaala ja tuotanto on kirjava ja laaja, ja repaleinen mutta mielenkiintoinen, ja siis todella monisyinen syystäkin, koska näitä energian tuotannon pienimuotoisia "kukkasia" ei ole johdettu ylhäältäkäsin.
Viimeisin mielenkiintoinen bongaus maailmalta, Ranskasta, on paineilmalla kulkeva auto : moottorin sisälle johdetaan bensiinin kipinäpalamiskaasun sijaan hetkellinen nopea paineilma, joka pyörittää moottoria. Great! Auto toimii siis puhtaalla ilmalla, ja kun katsoo videoleikkeen siitä, niin se ei pidä edes suurta ääntäkään, ja hinta on asettautunut yllättävän halpaan kuosiin, 10,000$ A Car.
www.youtube.com/watch?v=0RBl1LFUQ4c
Oulun energiakin kaavailee jatkossa viisaasti tulevaisuuteen pienille energiayrittäjille omaa osaavaa infraansa, uusien tuotteiden kehittelyyn ja hajautetun energian tuotantoon. Edellinen kuulostaa todella hyvältä, mutta tuleeko se näkymään, käytännössä?
Kun allekirjoittanut suunnitteli aikoinaan yhdessä sisäsuomen järvien niemiin ja nyppylöille sopivien pienimuotoisten tuulivoimaloiden rakennusfirman kanssa sähköä valaistukseensa tuottavan Synergia-tuulitaideteoksen Oulun Koskenniskaan, toivoin todella tämäntyyppisen luovan ja uusiutuvia luonnonvaroja hyväksikäyttävän, puhtaan rakentamisen yleistyvän.
Tuulivoimaloiden rakentaminen saikin pohjanmaan rannoilla nähtävästi lisäpotkua, mutta nämä kolmisiipiset rumat, meteliä pitävät linnuntappajat, ne valitettavasti ovat siis rumia, meteliä pitäviä linnuntappajia, ja niiden kauneusvaikutuksesta siis ollaan jokseenkin täysin samaa mieltä : ne eivät ole kauniita, ja ne eivät istu luontoon eivätkä ihmisten läheisyyteen, aiheuttamatta esteettistä häiriöitä, sekä asukkaille ja luonnolle.
Synergia-sana on latinaa, se tarkoittaa pienien energioiden yhdistymistä suureksi yhteisenergiaksi, isoksi energiakokonaisuudeksi.
Lähetin aikoinaan eduskuntaan piirroksen "energia-ukosta" jonka nimi voisi olla juuri tämä "Synergia" : ukko pureskelee suussaan rypsinkorsiruohoa(rypsi), ukolla on rupelipipo(tuuli) päässään, ja se ottaa aurinkoa(aurinkoenergia) ja polskii jaloillaan vettä(vesivoima), turvematto(turvetuotanto) takapuolensa alla. Synergiaukko ei siis syö keinotekoisia lääkekapseleita, jotka ovat täynnä ydinjätettä ja koukuttavat negatiivisesti, siis saastuttavat.
Puhdasta luomua siis, koko Synergian tuotannon pitää olla, nyt, ja tulevaisuudessakin.
Jos Suomessa ei aleta jatkossa, siis todella, hajauttamaan energiantuotantoa synergiseksi, ja esimerkiksi tuulivoiman osalta luonnon kuvaan hyvin, ja kauniisti soveltuvin erilaisin muotoiluin ja mallein, lähdetä siis rakentamaan itseriittoista, yksilöille omintakeista, esimerkiksi ihmisille luonnollisimman yksikön, omakotitalotuotannon kylkeen saumattomasti toimivaa energian muotoilua, niin aivan varmasti muut maat maailmalla huomaavat avautuvat markkinaraot kauniille ulkoilmateoksille, jotka tuottavat sähkön ja energian paikallisesti, aurinkopaneelitekniikkaakaan unohtamatta : nyt ulos rakennetaan jo päivällä auringonvalossa latautuvien kennojen avulla hienoja yövalaistuskokonaisuuksia, jotka siis jo toimivat itseriittoisesti.
Olen alkanut jo puhua, oman taidetuotantonikin vuoksi, "kauneuslaista". Kauneuslaki tarkoittaa sitä lyhykäisyydessään, että ulos luontoon ei saa rakentaa mitään rumaa. Edellinen on tietty ikuinen riidan ja väittelyn aihe, mikä on kaunista ja mikä rumaa, mutta jotkut yleiset kriteerit jokainen ihminen kyllä tajuaa, ja tulevaisuudessa vaikkapa jokin vuosittain jäsenensä valitseva "kauneusraati", olisi hyvä toimija ja valitsija maassa.
Nykytekniikka ja tulevaisuuden kehittyvä tekniikka on upeaa ja mielenkiintoista, mutta kuka uskaltaa ja haluaa lähteä toteuttamaan, todella, tekniikkaa seuraavaa ulkoilmassa toimivaa taidetta ja muotoilua, jolla on tarkoitus ja funktio ja kauneus, sen todellisessa oikeassa merkityksessä, ihmisen lähellä, kuten mobiililaitteet jo?
Onko aika nyt valmis synergialle?
Nimimerkki " eARTh "
1
186
Vastaukset
Laskisi Oulun Energia ensinnä vaikkapa sähkön hintaa eikä aina nostaisi.
Veden se saa ilmaiseksi, mutta kehtaa sillä tuotettua energiaa oikein laskuttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama194919Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä543925Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve603503Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi942858On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole622698Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732658Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä982634Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1362397Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta572289Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl582084