vauhtipyörä

jonasson1

Kyseessä 6 hv jonson vm-67 ja haluaisin katsoa kärjet ym,mikä on helpoin tapa irroittaa vauhtipyörä kun ulosvetäjää ei ole.Ja kumpi potkuri on parempi 2 lapanen vai 3 lapanen. Viisaat vastatkaa.

9

279

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • been there done that

      Kun kone pyörii ja käy korotettua tyhjäkäyntiä niin isket ison teräskiilan lohkon ja pyörän väliin.

      Muta muista ensin irrottaa muutteri pyörän päältä ja katso mikä kätisyys siinä on ettet lyö väärin kiilaa ja käytä hanskoja!

    • 23e

      helvetin hyvä idea!. hae honkkarista ulosvetäjä siihen kun semmonen maksaa noin 15e. Jos yrität lyödä sitä irti tai jotain vastaavaa niin rikot vauhtipyörän helposti... 2-lapainenhan siihen kuuluu mutta jos nyt jotain oikein raskasta venettä lykkäät niin sitten siihen voi 3-lapaisen laittaa

      • hummat

        En ole honkkarissa, enkä missään muussakann halpakaupassa koskaan nähnyt sellaista ulosvetäjää jolla oikeaoppisesti vauhtipyörä irrotetaan.
        Yleismallisella 15 ulosvetäjällä ei tee kun 1500 vahingon.Jos ei kunnollista
        raskitse ostaa sen voi itse rakentaa helposti.


    • Jonasson 1

      kiitos vastauksista, ulosvetäjä tulossa kaverilta.Siitä potkurista,vene on artekno 405 eikä jaksa moottori nostaa pintaan ,edes kun olen yksin.Täytyy käydä Forssasta hakemassa3 lapanen jos olis Priima käytetty alumiini potkuri.

      • hummat

        Sulla on aivan liian kesy kone tuohon veneeseen,ei potkurin isontaminen mitään
        vaikuta kuin että kierrokset putoaa ja vauhti pienenee,sama kuin autolla ajaessa
        ylämäessä laittaisi isompaa pykälää silmään kun vauhti hidastuu.Ulosvetäjän
        kynsillä ei saisi vetää vauhtipyörän reunoilta,vauhtipyörä voi mennä kieroon kun
        se voi olla eri materiaalia keskiön kanssa.Irroitus täytyy tapahtua keskiössä
        olevien reikien kautta,joihin ulosvetäjän pultit ruuvataan.Vauhtipyörän keskimutteria
        ei kannata poistaa,vaan löysätä ja jättää kampiakselin yläpään suojaksi ettei pää
        leviä tai hakea,näin on joillekkin käynyt.itse ruuvaan aina mutterin vähän akselin
        yläpuolelle ja laitan syntyneeseen syvennykseen pienen mutterin jonka reikään
        vasta asetan ulosvetäjän kärkiosan,tällä keinolla suojelen yläpään kierteitä sillä
        jos ne vahigoittuu,on kampiakseli entinen.


    • jonassoni 1

      Moron,vauhtipyörä irti ja aavistukseni kävi toteen.Kärjet ,vasara.on tosi huono ja kärkiväli 0.30 mm.paljonko sen pitäis olla,ei hajuakaan.Mutta kärjet ja konkat uusiksi ja tulpat.Itselläni ei ole korjaus käsi kirjaa kyseisestä koneesta ja otan tietoa mielelläni vastaan.

    • 23e

      kärkiväli on noin 0,4-0,5mm. Riippuu vähän koneesta mutta sille välille. Se on hiukan siinä ja siinä että onko se liian pieni kone tuolle veneelle mutta kunhan se 3-lapainen potkuri ei ole mikään jyrkkänousuinen niin kyllä sen pitäisi siinä mennä. Kone on tosi yksinkertainen rakenteeltaan ettei siinä juuri korjauskäsikirjaa tarvita ja tuon 6 heppaisen vauhtipyörä on kyllä niin paksu että se kestää kyllä vetää ulkokehältä sen irti. Honkkarita aikoinaan ostin 3-haaraisen ulosvetähjän mikä maksoi 15e ja sillä olen monet vauhtipyörät vetänyt irti... samanikäisen 20hv:n vauhtipyörä ei taas kestä sitä. Kirjastosta melko varmasti löytyy korjausopas niihin koneisiin mutta se on kyllä tosin englannin kielinen

    • jonassoni 1

      Hei,uudet kärjet konkat vaihdettu ja koneen hinta nousi 40 ecua. Kimmotor Ylöjärveltä löytyi hyllystä.Huomena testiin jos ei vettä sada.Palaillaan.

    • jonassoni 1

      Hei,viimeinkin sain koneen käyntiin kunen vääntänyt tarpeeksi isolle seos ruuvia. testasin pytyssä ja menee ensi viikolle veneellä ajo kun täytyy mennä Viina haku reissulle Tallinnaan 3 p:ksi. Se on moro.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      29
      5099
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      64
      4081
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      77
      3657
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2718
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      150
      2516
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2378
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      79
      2189
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2157
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      135
      1674
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1538
    Aihe