ajatteln kirjoittaa kun hämmästellään tuota pajlon puhuttua energia juoman myyntiä nuorille.
eli ihmettelen sitä kun kysyttiin s-marketista että voisitteko rajoittaa energiajuomien myyntiä alle 15 - 16 vuotiaille,vastaus oli ettei s-ryhmä rajoita myyntiä kun ei ole laissa kielletty..?
ihmetellä vain täytyy kun k-kaupassa kauppias sanoi että heillä onnistuu kyllä eivätkä myy alle 15 vuotiaille, tuon s-kaupan seurauksena on että täällä pienellä paikkakunnalla nuoret
8-13 vuotiaat ostaa juomia ja kyllä sen niistä näkeekin käytöksen muuttuessa ja nuoret itse valittavat tulee riippuvaiseksi ja käydään kierroksilla ja sit on kotona sekä joskus koulussa ongelmia.eikö tuota käytäntöä voisi tehdä kauppa kohtaiseksi jos ei saada lakiin määräystä noiden juomien myyntikiellosta.tupakat pistetään aikuisita kyllä piiloon ja kohta poistetaan keskikaljakin kaupoista alkon hyllylle mutta jätetään nuo energia juomat ja muut vaaralliset riippuvutta aiheuttavat nuorien näkyville ostettavaksi,nuoret jotka ei itse edes tiedosta riskiä saati haittoja noiden juomien osalta ,ostaa kyllä noita juomia niin kauan kun sitä kaupasta vaan saa ostaa.
herätkää päättäjät ja ennen kaikkea vanhemmat .
nyt pitäsi ruveta ajattelemaan mtä saa nuorille myydä.
energia juomat ja s-ryhmän kaupat
13
4769
Vastaukset
- 4:n isä
Niin se riippuvuutta aiheuttava aine energiajuomissa on kofeiini. 0,5l tlk saman verran kofeiinia kuin kahvikupissa. Makeutta tuo sokeri, tauriini piristeenä. Hei haloo! Kielletään sitten samalla kahvikin. Kieltolistalle voisi laittaa seuraavat tuotteet
Voi lihottaa, lakritsi nostaa verenpainetta, karkit saa aikaan sokerihumalan, kananmunat nostavat kolesterolia, sipseistä saa liikaa suoloja...
Kauppa ei voi, eikä pidäkään alkaa valvoa kaikkea mitä ihmiset kitusiinsa tunkee. Lasten ja nuorten kohdalla ei voi liikaa korostaa vanhempien vastuuta ja roolimallia. Tavat opitaan kotona vanhemmilta. Jos varhaisteinille työnnetään vaan parikymppisiä kouraan, jotta saadaan ne pois häiritsemästä silmistä, niin kaupoissahan ne maleksivat ja laahustavat lippa vinossa ja huosut puolitangossa juoden Eeässää. Vanhempien tulee olla lähellä lasta myös henkisesti, jotta tämä samaistuu vanhempien opetuksiin ja arvoihin.
Meillä ei lapset noita juo, eikä himoitse niitä.- repskops
0,5l tlk saman verran kofeiinia kuin kahvikupissa.
Kahvikupillisessa (2dl) on noin 2 kertaa sama määrä kofeiinia mitä 5dl energiajuomatölkissä. - Anonyymi
repskops kirjoitti:
0,5l tlk saman verran kofeiinia kuin kahvikupissa.
Kahvikupillisessa (2dl) on noin 2 kertaa sama määrä kofeiinia mitä 5dl energiajuomatölkissä.No jep. Ei nää mammaraiset tiiä mitään mistään.
- Jesas
Niin, miksi S-ryhmä mitään tuloja tuovaa lähtisi rajoittamaan jollei laki sitä edellytä? Siitä voit äkkiä laskea vaikkapa parin euron tölkistä paljonko myymälä tekee voittoa. Ei myöskään sovi unohtaa energiajuoman ohessa ostettavia oheistuotteita kuten karkkia, sipsiä jne..
Luuletko että kauppiasta oikeasti kiinnostaa terveydelliset seikat, kun toisessa vaakakupissa painaa raha. Mietippä nyt vielä kerran. - Vastuullisuutta
On myös vastuullisia S-kauppiaita jotka ovat vapaaehtoisesti rajoittaneet energiajuomien myyntiä lapsille. Listaa vastuullisista kauppiaista löytyy sivulta http://www.vanhempainliitto.fi/vanhempaintoiminta/energiajuomat_k-16
- äääs
Ei ole olemassa ensimmäistäkään S-kauppiasta. Siellä on palkolliset myymäläpäälliköt. Kauppias on aina yrittäjä. Tämä selvennyksenä.
- Jaska Lööf
Jos lapset meillä haluaa energiajuomia, niin minä hommaan. Tallinnasta nekin saa halvemmalla.
- Ejuomat
Meillä tuo on hoidettu ihan nuoren kanssa puhumalla ja jos joskus satunnaisesti juo tölkillisen, niin so what. Kahviakin on juonut jo useamman vuoden muutaman kupin päivässä, eikä ole riippuvainen tai "ADHD" käytöksinen.
Eikä ole laitettu kauppiaan viaksi, eihän ne rajoitukset ole toiminut aikanaan eikä nykyäänkään mm. tupakan ja alkoholin kanssa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Energiajuoma
Ja kofeiinin lisäksi niissä on mm. tauriinia ja guaranaa. - eirajoittaja
Hyvä, ettei niitä rajoiteta. Mielestäni misään laisessa rajoittamisessa ei ole järkeä. 70-luvulla 10-15 vuotiaat veti röökii nii onkoha se paremoi vai se, että ne juo sokerivettä?
- eri.käytäntö
Onko S-ryhmän eri osuuskunnilla eri säännöt? Lomamatkalla kun oltiin, niin Vaasassa oli yhdessä S-marketissa hyllyssä energiajuomat kyltietty niin ettei myydä alle 15 vuotialle. Pirkanmaalla taas ei kylttejä näy missään s-ryhmän kaupassa.
- ei-näköjään
"Energiajuomien myyntiä rajoittavista kaupoista suuri osa noudattaa THL:n suosittelemaa ikärajaa, mutta joillakin paikkakunnilla on otettu käyttöön 16 vuoden ikäraja. Tiukin linja on Nurmeksen kaupungissa, jossa kauppiaat eivät myy energiajuomia alle 18-vuotiaille."
"K-18 oli kauppiaiden toive, sillä myyjien on helpompi valvoa täysi-ikäisyyttä. Useimmilla täysi-ikäisillä on henkilökortti"
"S-ryhmän mukaan sen myymälöissä energiajuomien myyntiä ei rajoiteta ketjutasolla ja ikärajoja ei ole. Käytännöt saattavat kuitenkin vaihdella osuuskaupoittain ja toimipaikoittain."
Koko juttu >> http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015122620866027_uu.shtml
Aika surkeaa jos ei THL:n suosituksia edes noudateta. Sama käytäntö pitäisi olla ympäri maata ja joka kaupassa. - Anonyymi
ei-näköjään kirjoitti:
"Energiajuomien myyntiä rajoittavista kaupoista suuri osa noudattaa THL:n suosittelemaa ikärajaa, mutta joillakin paikkakunnilla on otettu käyttöön 16 vuoden ikäraja. Tiukin linja on Nurmeksen kaupungissa, jossa kauppiaat eivät myy energiajuomia alle 18-vuotiaille."
"K-18 oli kauppiaiden toive, sillä myyjien on helpompi valvoa täysi-ikäisyyttä. Useimmilla täysi-ikäisillä on henkilökortti"
"S-ryhmän mukaan sen myymälöissä energiajuomien myyntiä ei rajoiteta ketjutasolla ja ikärajoja ei ole. Käytännöt saattavat kuitenkin vaihdella osuuskaupoittain ja toimipaikoittain."
Koko juttu >> http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015122620866027_uu.shtml
Aika surkeaa jos ei THL:n suosituksia edes noudateta. Sama käytäntö pitäisi olla ympäri maata ja joka kaupassa.Oikeesti mikä Jeesus taas voi jumalauta menkää jauhaa johonkin oikeuteen tästä jos niin paljon ärsyttää..
- Anonyymi
Siis minkä romaanin sä kirjoitit? Sama juttuhan koskee jos altistuu colajuomaan. Siinä on enemmän sokeria ja se kofeiini muka on se paska homma siinä? Enemmän oon huolissani sokerin määrästä kun voi tulla sairauksia. Edissä sitä sokeria ei ole ja sitä näkyy monella. Muutenkin sama asia jos tä sun kofeiini juttu on niin paha nii kahvissa on yhtä paljon kofeiinia ja MiKsKöHäN sitä ei ole ikärajoitettu tai edes suositettu?? Anna nuorten tehä mitä saa kun se on laillista ja jumalauta jos se vaivaa suo niin paljon niin mee saatana johonkin muualle jauhaa tästä ku NETTIFOORUMILLE!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1192665Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J691104Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2111070- 39982
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38941- 47894
- 36886
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke123863- 4859
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35812