Mitä vauvalle hankittava?

ekakerta

Äitiyspakkaus on jo... sänky, hoitopöytä, vaunut, amme ja turvakaukalo on ostettava. Mutta mitä muuta? Onko hoitopöytä muuten välttämätön?

En käsitä, miksei neuvolasta saa mitään tarvikelistaa!

En esim. tiedä, mistä saa niitä valkoisia liinoja, joita pidetään pulautusten varalta olkapäällä... ja montako sellaista on ostettava?

Montako tuttia ja tuttipulloa pitää ostaa? Missä vaiheessa syöttötuoli ja sitteri? Mitä "hygieniatuotteita" vauva tarvitsee?

Voisiko joku hyvä ihminen tehdä täydellisen listan, jossa on tarvittavat tavarat? Kiitos!

5

4563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toukka

      Sitteri
      Pieniä peppupyyhkeitä (monta n. 10-15)
      Vanulappuja tai pumpulia
      Korvapuikkoja
      Öljyä esim.apteekin oma oliiviöljy (vauvahierontaan ja karstaan)
      Lääkekaappiin cuplaton(ilmavaivaan) ja parasuppoja
      Sideharsoja esim.kangasliikkeestä
      Tuttipulloja 3-4 kpl,tutti(ei välttämätön)
      Kuumemittari
      Vaippoja


      Itselle:

      Rintapumppu (käsikäyttöinen käy)
      Panadolia
      Liivinsuojia
      Siteitä (monta pakettia)
      Maidonkerääjä (saa esim.prismasta)
      Arkoihin rinnanpäihin jotain voidetta apteekista

      Tässä ylimääräistä mutta minulle tarpeellisia:

      Mammatee (auttaa maidontuloon)
      Perhekalja (auttaa myös)
      Suklaata ( energiaa yövalvomisiin)

      Hoitopöytä ei ole välttämätön, myös sängyn päälle laitettava versio toimii tai voithan rakentaa hoitopöydän esim. pesukoneen päälle.
      Meillä on hoitopöytä, lipasto jossa irrotettava hoitotaso josta saa myöhemmin hyllyn.Kätevä :)

      Myös lakanoita vauvalle ja joku iso peitto(lattialle), kylpypyyhe(ä-pakkauksessa on yksi),ja niitä sideharsoja on ä-pakkauksessa mukana n.5...mutta muutama ylimääräinen ei haittaa.Voit ostaa äidinmaidon korviketta kaappiin varoiksi-jos haluat.

      Meillä vauva nukahti ekat kuukaudet sitteriin kun ol ilmavaivaa, se kannattaa hankkia,syöttötuolin ehtii myöhemminkin ;)

      Vauva ei tarvi hygieniaan muuta kuin vettä, myöhemmin voit ostaa jotain kylpyöljyä tms. Joku perusvoide olisi hyvä olla vaippaihottuman varalta. (itse olen käyttänyt apteelin ceridalia)

      • ellu

        ovat? Kauppanimi?


    • Tyttö24

      Mää ostin pinnasängyn, jota ei oo juurikaan viä käytetty kun on nukkunu meijän vieressä.

      Vaunut hankittiin. Niissä nukkuu päikkäreitä ulkona ja äiti saa lenkillä ylimäärästä tehoa..

      Sitten löytyy amme ja turvakaukalo, meillä ilmavaivoihin ei kaukalo auta..

      Hoitopöytää ei oo, mummo osti vaihtoalustan cittarista se on pesukoneen päällä, mutta vaipan vaihto menee myös sängyllä ja sohvallakin.

      Äitiyspakkauksesta tuli liinoja, mutta ne on monesti jossain hukassa nii lähin mahdollinen rätti alle, mutta eipä oo jätkä kova pulautteleen..

      Tutteja ja pulloja ei kannata ostaa montaa, voi olla ettei vauvasi halua niitä! Äitiyspakkaus sisältää yhen pullon.

      Ostin käsikäyttösen rintapumpun joka makso reilut 20 euroo, sähkökäyttösistä oon kuullu hyviä kommentteja, mutta hintaa 80 euroo.. Käsin pärjää jos jaksaa nähdä vaivan opetella tekniikan.

      Vaippoja hankin kasan ennen synnytystä (näytteitä saa äitiyspakkauksesta ja sairaalasta) niin ei tartte heti lähtee ostoksille sairaalasta.

      Laitoin miehen ostaan pari purkkia korviketta kun maito ei meinannu nousta tarpeeks hyvin sairaalassa ollessa.

      Kosteuspyyhkeet on mun mieleen, jos vaipassa ei oo löysiä niin sillä pyyhkäsee nopsaan..

      Perusvoidetta tulee äitiyspakkauksesta, samoin vauvalle kosteusvoidetta, niitä voi tietty laittaa kipeille nänneille tai jo ennen synnytystä.

      Täydellistä listaa ei oo, riippuu siitä mitä itse tarttet ja koet hyväks teille.. Tavaran ostaminen on susta kiinni, ilmankin pärjää.. ;)

      • Toukka

        ovat aivan tavallisia pieniä ns.käsipyyhkeitä hoitoalustan päälle ja vauvan pepun kuivaamiseen pesujen jälkeen.

        Aivan, jokainen ostaa mitä itse kokee tarvitsevansa...edellämainittuja tarvin kaikkia :)

        Vaippoja ei kannat ostaa kauheeta kasaa, meillä oli kolme pakettia kotona odottamassa eikä ehditty käyttää loppuun kun ne jäi jo pieneksi :(

        Kosteuspyyhkeet on ihan hyviä hätätapauksissa, meidän vauvalle tuli ihottumaa niistä (ovat aika kalliita myös), mutta toisille ne sopii.

        Tuttipulloja kannattaa olla muutama jos on tarvetta lypsää niin niihin...ja ai niin minigrip-pusseja niin saat pakastaa maidon jos tarvetta on!

        Ja pakastuspusseja vauvan kakkavaipoille niin ei ala roskis haista...myös leipäpussit ja muut hedelmäpussit ym. käy tarkotukseen hyvin...


      • Tyttö24
        Toukka kirjoitti:

        ovat aivan tavallisia pieniä ns.käsipyyhkeitä hoitoalustan päälle ja vauvan pepun kuivaamiseen pesujen jälkeen.

        Aivan, jokainen ostaa mitä itse kokee tarvitsevansa...edellämainittuja tarvin kaikkia :)

        Vaippoja ei kannat ostaa kauheeta kasaa, meillä oli kolme pakettia kotona odottamassa eikä ehditty käyttää loppuun kun ne jäi jo pieneksi :(

        Kosteuspyyhkeet on ihan hyviä hätätapauksissa, meidän vauvalle tuli ihottumaa niistä (ovat aika kalliita myös), mutta toisille ne sopii.

        Tuttipulloja kannattaa olla muutama jos on tarvetta lypsää niin niihin...ja ai niin minigrip-pusseja niin saat pakastaa maidon jos tarvetta on!

        Ja pakastuspusseja vauvan kakkavaipoille niin ei ala roskis haista...myös leipäpussit ja muut hedelmäpussit ym. käy tarkotukseen hyvin...

        Me pyyhitään ihan wc-paperiin pikkusen peppu ja kakkavaipat lojuu kylppärin roskiksessa sellasenaan pari päivää ja sit heitetään muitten roskien seassa kaatikselle..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      89
      2761
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2645
    3. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      71
      2601
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      95
      2551
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      89
      2085
    6. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      50
      2012
    7. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      141
      1866
    8. Joskus tulee niin

      Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk
      Ikävä
      58
      1617
    9. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      17
      1518
    10. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      36
      1485
    Aihe