liimakorva...

miiu

onko kellään kokemusta lapsen liimakorvien hoidosta homeopatialla...onko auttanut...tarvitaan pikaista apua ettei tarvitsisi uudestaan tuubittaa korvia...

15

16979

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ammattilainen

      Hoidan viikottain vastaanotollani liimakorvatapauksia. Kannattaa kokeilla. Homeopatia toimii hyvin näissä tapauksissa. Valitse homeopaattisi huolella. Varsinkin tämmöinen liimakorvajuttu vaatii kokemusta.

    • Riitta

      Moikka
      Oletkoskaan kuullut korvakynttilöistä?
      En ole varma voiko tätä hoitoa käyttää pikkulapsille...ainoa este mielestäni on se että,lapset eivät malta olla paikoillaan.
      Korvakynttilät ovat vanha parannuskeino ,jota intiaanit käyttivät. Pienet, suipot ,mehiläisvahasta valmistetut kynttilät asetetaan korviin( yksi korva kerrallaan) potilas makaa kyljellään. Kynttilä sytytetään ja sen annetaan palaa merkkiviivaan saakka. Liekki aiheuttaa paineen ja paine imaisee märät pois korvasta. Hunaja jota kynttilöissä on parantaa korvakäytävää. Suosittelen käyntiä parantajan luona ! onnea.

      • zivago

        jos lapsesi kuulo kiinnostaa, olet väärällä osostolla.
        välikorvista täytyy nyt saada eritteet pois, etteivät pilaa kuuloluita loppuelämäksi.
        Asiansa osaava homeopaatti ymmärtää väistyä.
        Korvakynttilä ei imaise välikorvaeritettä minnekään.


      • Seppo

      • katti m
        zivago kirjoitti:

        jos lapsesi kuulo kiinnostaa, olet väärällä osostolla.
        välikorvista täytyy nyt saada eritteet pois, etteivät pilaa kuuloluita loppuelämäksi.
        Asiansa osaava homeopaatti ymmärtää väistyä.
        Korvakynttilä ei imaise välikorvaeritettä minnekään.

        Pojallani on liimakorva ja ollut lukuisia korvatulehduksia.Todellisen avun saimme vasta homeopaatti Merja Riskalta.Hän on erittäin kokenut korvaongelmaisten lasten hoidossa.Enää ei ole tarvinnut korvia itkeä ja nenää niistellä.Vastaanotto on Homeopaattinen Lääkäriasema Sofianovassa.


      • testi?

      • täyttä p***aa
        katti m kirjoitti:

        Pojallani on liimakorva ja ollut lukuisia korvatulehduksia.Todellisen avun saimme vasta homeopaatti Merja Riskalta.Hän on erittäin kokenut korvaongelmaisten lasten hoidossa.Enää ei ole tarvinnut korvia itkeä ja nenää niistellä.Vastaanotto on Homeopaattinen Lääkäriasema Sofianovassa.

        Taitaa Merja itse olla tämän viestin kirjoittaja kun noin yksityiskohtaisesti kuvailee. Homeopatia on paskapuhetta. Sillä ei ole mitään todistettua lääketieteellistä vaikutusta.


    • mene

      Homeopatiasta ei ole osoitettu olevan apua lasten liimakorvan hoidossa, Ei myöskään korvakynttilöistä. Ajattele lapsesi parasta, ja hoidata lapsesi oikeella lääkärillä.

    • äiti

      käykää laittamassa kultaiset putket, kitarisoja ei tarvitse poistaa jos ne eivät ole tulehtuneet tai liian suuret. nuhat ja tulehdukset(lima voidaan käydä imemässä lääkärissä pois lääkärin määräämiä korvatippoja, huoneenlämpöisenä parina päivänä)
      sitten hoidetaan mahdollisimman paljon homeopaattisesti maalaisjärkeä käyttäen. meillä näin päästiin korvatulehduskierteestä eroon ja enää ei ole putkiakaan ja lääkekuureja ei ole syöty kohta kahteen vuoteen.

    • a+b=c

      meillä loppui korvakierre 1-2kuukauden kuluttua siitä, kun aloitimme luontaistuotekaupan elävän bakteerikannan maitohapot (biolatte). ihan huippu juttu. aikaisemmin oli siis 6kk:n sisään 7 tulehdusta ja ab päällä. suolisto huonossa kunnossa ja vastustuskyky huono. maitohapot paransi suoliston ja lapsi parantui. edelleen samaiset maitohapot käytössä ja tapahtuneesta jo kolme vuotta aikaa. tulehdukset loppuivat 1v2kk iässä. suosittelen lämpimästä.

      • väsynyt äiti

        Meillä käytössä maitohappobakteerit, mutta tästä huolimatta korvakierre vaan jatkuu....putkitettu on ja hoidettu antibiooteilla, ei auta=( Nyt kokeilussa homeopaattiset lääkkeet. Tästä Pulsatilla ja osaava homeopaatti hakusessa.


      • Totuus

        Biolatte on huijarin ranskalaisen täyttä huijausta. Osoitettu usein laboratoriokokein, etteivät todella sisällä sitä mitä luvataan.


    • Apua löytyy

      Limakorva ja korvatulehduskierre loppui kun jätimme ruoasta kotimaiset viljat kokonaan pois sekä maitotuotteet, eli maitoproteiini täysin pois. Korvalääkärin valvonnassa Antioksidanttiklinikalla, tilalle mm. riisiä,hirssiä,tattaria, amarantti. Juomaksi meillä riisijuomaa. Gefiliuskapseli,Kalsiumlisä, d-vitamiinia, kalaöljyä ja tarpeeksi proteiinia sekä vitamiinikapseli.
      Kunnallisella puolella olisivat jo putkittaneet. Kokemusta vanhemman tyttäreni liimakorvasta ja korvatulehduskierteestä, se hoidettiin perinteisin keinion, putkituksella. Eipä auttanut, putket menivät tukkoon ja jouduttiin puhkomaan korvat yhä uudestaan. Eli korvatulehduskierre ei loppunut. Hän oli myös allerginen viljoille ja maidolle ja monille muille, mutta antihistamiinin voimin pidettiin oireet vähän piilossa, eli jos olisin tuolloin tiennyt tästä ehdottomasta välttämis linjasta olisi hänen oireilu varmaankin ollut erilainen.

    • rekisteröitymätön**

      Allergiat ja yliherkkyydet kannattaa sulkea pois. Erityisesti maitotuotteiden poisjätöllä on ollut useisiin korvatulehduskierteisiin positiivinen vaikutus.

      Lasten korvatulehduskierre päättyy myös jossain vaiheessa itsekseen, kun kallo kasvaa ja sitä myöten välikorvan ilmastointi paranee.

      Korvatulehdukset kannattaa hoitaa tehokkaasti pois, koska ne voivat pahimmillaan vahingoittaa kuuloa pysyvästi.

      Homeopatia ei paranna eikä ehkäise korvatulehduksia, joten sen käytöstä ei ole hyötyä ja jos sitä käytetään muiden konstien sijasta, siitä on suoranaista haittaa.

    • Entäpä jos..

      Jos vaikka Eri-Keepperiä laimentaisi rutkasti, niin eikös siitä pitäisi tulla homeopaattinen liimakorvalääke?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      19
      4939
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      56
      3950
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      60
      3523
    4. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      94
      2858
    5. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2698
    6. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2668
    7. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      98
      2634
    8. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      138
      2408
    9. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      57
      2299
    10. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      58
      2084
    Aihe