Mahtaakohan kukaan tietää mistä saisi Gunnera manicata -kasvin eli ilmeisesti eräänlaisen "jättiläisraparperin" siemeniä tai taimia suomesta? ja kasvaako kasvi edes täällä? Talvet taitavat olla aika hankalaa aikaa säilymisen kannalta.
Muistan vain lapsuudessani nähneeni ulkomailla tällaisen kasvin ja silloin olin jo haltioissani. Pääsi hetkeksi unohtumaan koko juttu kunnes nyt tuli mieleen, että tahtoisin sellaisen pihalleni kasvattaa.
http://www.worldplants.com/gunnera.htm
Gunnera manicata, jättiläisraparperi?
8
3413
Vastaukset
- sari
WAU , tuollaisen minäkin haluaisin , empä ole koskaan nähnyt.Ei edes ulkomailla ole tullut vastaani. Lehdet siinä alakuvassa ovat vähän kuin kilpirikossa,mutta isommat.Luultavasti pitää tyytyä vain kilpirikkoon ja valeangervoon.
Jos jostain löydät ,kerro ihmeessä ;)- Jari
Olen saanut Gunneran talvenyli paksulla talvisuojauksella. Talvisuojaturvetta/muovi/puurimoja (ilmakerros)/muovi/kuivialehtiä/muovi ja päälle satoi lunta 60cm (Imatra II vyöhöke) Turun kasvitieteellisessä on tietääkseni isokin Gunnera jota Arno Kasvi hoitelee.
Gunneran taimia on ollut myynnissä ainakin seuraavissa paikoissa.
Sofianlehto Helsinki,Pihapalvelu ky Haarajoki 10euroo kpl, Hirveläntaimisto.
Edellisistä liikkeistä löytyy nettisivut joissa hinnat ovat olleet.
- tumpelopuutarhuri
Tilasin viime syksynä gunneran siemeniä ruotsista. Mutta en onnistunut idätyksessä (vaatii korkean idätyslämpötilan).
Lisäksi on arvoitus olisiko kasvi selviytynyt tällä vyöhykkeellä.
Olisi varmaan helpompaa jos saisi jostain taimia.
Onnea yritykselle! - gunnera
Käykää ebay.uk :ssa ja hakusanaksi Gunnera Manicata. Tulee ihan vaivattomasti postissa, täysin kunnossa. Ensimmäinen kokeiluvuosi alkaa nyt, taimi on 40 cm korkea, kolme lehteä. Eikä ollut kallis!
- Anonyymi
On kielletty vieras laji eikä sitä saisi edes mydä Suomessa. Ulkomailla hyvissä olosuhteissa leinnyt niin laajalle että paikalliset kasvit tukehtuvat sen alle. On yhtä haitallinen kuin jättiputki. Kaikenlaisia kasveja sitä puutarhaan myydään. Vielä jos alkaa viihtyä ja valtaa alaa koko ajan muilta kasveilta. Jättiputkikin on vaikea hävittää kun se saa jalansijan. Paras ensin katsoa kasvin tietoja ennenku mitään vieraslajeja pihalleen istuttaa. Lupiiniki toivoton hävittää ku kehittää isot juuret maan alle ja leviää luontoon. Luonnonkasvit häviää tällaisten alta.
- Anonyymi
Kaikenlaista idiootti-ihmisten mieleen tuleekin kysellä, mitähän seuraavaksi?
- Anonyymi
Ei ole kielletty. Tee kotiläksysi paremmin, urpo!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama204988Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä634006Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve723584Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732678Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1472443Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta592328Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl632113Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?272077- 1261544
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko361495