Hyviä intiaanikirjoja?

Oranssi kettu

Ihan tuosta alempaa olevasta intiaanikeskustelusta sekä toki paljon muustakin innostuneena kysyisin että mitä hyviä intiaanikirjoja (shamaanikirjoja yhtä hyvin kuin intiaanihistoriikkejakin) tiedätte ja joita pitäisitte suositeltavana lukemistona?!!
Ja toisaalta: mitä huonoja intiaanikirjoja tiedätte, jotka kannattaisi jättää syystä taikka toisesta kokonaan omaan arvoonsa?!!

Kysyn näin siksi koska tiedän intiaanikirjojen hyvin kirjavan laadun kirjoittajasta riippuen.

4

1162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomen markkinoilla intiaanikirjallisuus on valitettavan vähäistä, sitä saisi olla enemmänkin. Mutta löytyy sitä täältäkin päin muutamia helmiä:

      James Welch: "Petkuttaa Varista": Vaikka kyseessä onkin selkeästi fiktiivinen tarina niin löytyy kyseisestä tarinasta hyvinkin paljon yhtymäkohtia todellisuuden kanssa ja tämä romaani antaa selkeän kuvan intiaanielämästä.

      Englanniksi löytyy taas hyvää kirjallisuutta:

      Kent Nerburn: The Wisdom of the Native Americans.
      Charlotte Heth: Native American Dance - Ceremonies and Social Traditions.

      Shamaanikirjallisuudesta taas voisin mainita parikin hyvää teosta, jos osaa englantia:

      Michael Harner: "The Way of the Shaman"
      C.E. Murphy: "Urban Shaman"

      • mie vua

        Vältä ostamasta teosta "suuri intiaanikirja". Aika kuivaa tekstiä ja varmasti intiaanien tekemiä paitoja ja mokkasiineja löytyy parempiakin netistä kun mitä kirjan varustevalokuvista.


    • leimulintu

      Tarjoaa ainakin Riku Hämäläisen kirja Pohjois-Amerikan intiaaniuskonnot. En ole itse lukenut, mutta on ollut yliopistossa uskontotieteen pääsykoekirjana joten tiedollisesti luulisi olevan suht pätevä.

    • Intiaanitar1234

      Suomeksi kirjoitettu

      "Äitini Tuuli"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      130
      4478
    2. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      78
      3236
    3. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      102
      1530
    4. Nyt kerrot mies mitä ajattelet minusta

      Ihan suoraan ja suodattamatta.
      Ikävä
      88
      1375
    5. Odotatko vielä vastausta...

      Siihen viestiin? 🤔
      Ikävä
      95
      902
    6. Ehkä se on niin

      Ettet vaan uskalla lähestyä tämän jälkeen. Ehkä haluaisit. En osaa sanoa.
      Ikävä
      77
      774
    7. Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6

      Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka
      Seinäjoki
      18
      752
    8. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      42
      710
    9. Lähes kaikki keskustelut kasvotusten

      on olleet tärkeitä. Hänen luonne ja ulkokuori, niiden yhdistelmä. Se kaiken keskellä oleva osa on minulle hänessä kaikk
      Ikävä
      21
      706
    10. Tämän palstan naiseksi esittäytyvät

      Ovatkin kuulemma oikeasti sukupuoleltaan miehiä. Pitääkö paikkansa?
      Sinkut
      111
      688
    Aihe