Sanokaapa, miksi ihmiset potkivat sienet nurin. Kärpässienistä ei ehkä saa sienikastiketta, mutta silmänruokaa kyllä. Harmittaa, ettei niiden anneta olla rauhassa.
kärpässienet
14
1820
Vastaukset
- aprikoida
Kenties toveri sienestäjä ei halua kyseistä kenenkään(kokemattoman) koriin?
- sieniesteetikko
Punainen kärpässieni on helpoimmin tunnistettava sieni. Jos ei sitä tunnista, niin on parempi olla keräämättä mitään muitakaan sieniä.
- Havainto:
Lapset tykkää potkia niitä.
- Unto Kuutamo
En ymmärrä heitä. Kärpässienet kuivattuna ovat mainiota piipussa poltettavaa ja myös sienten liotusvesi aiheuttaa sekin kivoja hallusinaatioita ja aistiharhoja.
- noin?
pikemminkin oksentelua, huimausta, vatsan vääntelyä..tekstattu on..
- 4566ytu
noin? kirjoitti:
pikemminkin oksentelua, huimausta, vatsan vääntelyä..tekstattu on..
Kuivattuna lievemmät haittavaikutukset. Suurin osa skeidasta lähtee jos annat olla uunissa muutaman tunnin :) Tietysti jos on herkkä vatsa niin ei se välttämättä hernekeittoakaan kestä..
- Sienen liottaja
noin? kirjoitti:
pikemminkin oksentelua, huimausta, vatsan vääntelyä..tekstattu on..
Vaikutus riippuu sienen määrästä ja yleensä paino mitataan kuivatetusta sienestä.
Kärpäs sienihän on tunnettu huumaustarkoitukseen käytettynä.
Maassamme kasvaa muutamia muitakin sieniä, joilla on huumaava vaikutuksia.
Koskaan ei tule kerätä sieniä, joita ei tunnista, voi henki lähteä.
- just niin
Eniten minua harmittaa kun näkee jonkun tulleen poimimaan kanttarelleja, ottanut niistä osan talteen ja huonolla poiminnallaan irrottanut suuren osan pienistä, jotka on jättänyt sinne.
Sitten sama tyyppi on ilmeisesti luullut vaaleita orakkaita joksikin sieneksi, on ottanut niitä maasta ja käännellyt, ei yhtä tai kahta, vaan kymmeniä samassa metsässä. Sama myös muutamille tateille.
Ymmärrän jos on antipatioita kärpässieniä kohtaan mutten sitä, että pitää herkullisimpia sieniä tuhota vain siksi ettei ymmärrä niiden olevan syötäviä. - Anonyymi
En oo sieni ihmisiä. Lapsena ja nuorena niitä iliman muuta potkittiin nurin. Nykyäänkin tulee potkastua eteen sattuvat sienet, jos niitä syksyllä vaikkapa jahtireissulla näkee. Niin kärpässienet, tatit kuin kaikki muutkin lajit.
- Anonyymi
Sienet ovat lehmiä ja ylioppilaita varten. Tosi uros harrastaa ainoastaan jalkasientä.
- Anonyymi
Mä kans potkin kaikki sienet nurin. Tatit lentää joskus komeessa kaaressa palasina.
- Anonyymi
Monta kertaa tulee eteen hyviä sienipaikkoja. Kantarelleistä tulee muusia kontioiden alla. Tatit lentää kaaressa kun niitä potkii. Isommat tatit hajoo palasiks ja lentää kaaressa kun niitä potkasee. en tunne ruoka ja myrkkysieniä. mutta mitä välii. Potkin kaikki nurin kun syksysin tulee jahtireissuilla metsissä. Hauskaa hommaa :D:D:D
- Anonyymi
Sienet päreiks. Kunnon sienisalaattii kontioiilla muussattuna!
Jess, kunnon meininki!!! 👍 - Anonyymi
En tunne sieniä enkä syö niitä
Meikä potkii kaikki sienet, mitä eteen tulee.
Pientä hupii😆😆
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama204988Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä634016Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve723584Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732678Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1472443Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta592328Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl632113Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?272077- 1281571
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko371505