Leikkejä/pelejä aikuisten juhliin

mievaen

Nyt olisi hakusassa aikuisille pelejä/leikkejä Halloween-juhliin.
Murhaajaa olen ainakin ajatellut, se sopisi hyvin. Mutta muutkin kuin halloweeniin liittyvät leikit/pelit käyvät mainiosti.

13

56574

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piiroo

      Heissan!

      Jos paikalla ihmisiä, jotka eivät ihan tunne toisiaan, niin olen muutaman kerran leikittänyt wc-paperileikkiä:

      Osta muutama rulla jotain halpis wc-paperia. Sopivassa välissä tule rullien kanssa ja kerro että paperi on lopussa ja jokaisen pitää ottaa niin monta palaa kuin luulee illan aikana tarvitsevansa...

      Kun jokainen ottanut rullasta arkkeja, toiset vain muutaman ja joku esim. 20 (kuten minä tein), niin paljastetaan leikki: jokaisen pitää kertoa itsestään niin monta asiaa, kuin otti paperiarkkeja. Ja mielellään sellaisia asioita, jotka ovat uusia tietoja joillekkin...

      Itse olen hankkinut/lainannut myös erilaisia pulmaleluja; pirunkoura, rubikin kuutio, pulmalaatikko, jne. Näitä on kiva selvitellä samalla kun istutaan iltaa ja ratkaisijalle tietenkin pieni palkinto.

      Itse olen maailman huonoin keksimään leikkejä ja unohdan kaikki vinkit, joten meillä yleensä istutaan vain iltaa ja seurustellaan.

      t. PiiRoo

      • MyGoddes

        Oon jossain tuota vessapaperijuttua ollut, se oli aika jännä. Oltiin sillain että muut saivat sitten kysyä niin monta kysymystä tältä henkilöltä kuinka monta vessapaperiarkkia hänellä on. Sai tietää ihmisistä kaikkia uutta, tosi kiva.

        Noi pulmapelit on kyllä kans aika mahtisa idea, jos ei juttu luista vähän tuntemattomampien ihmisten kanssa niin pelastaa noloilta hiljaisilta hetkiltä (:


        Ite oon jotain paripantomiimiä / esitystä miettinyt, vois olla aika kiva jos parit arvottas niin vähän toisilleen tuntemattomammatkin voisivat tutustua toisiinsa, parhaimmalle arvaajaparille vois sitten keksiä vaikka jonkun pienen palkinnon.


    • Lapsellinen

      ...kivaa: tuolileikki. Ota yksi vähemmän tuoleja kuin osanottajia, laita ne seläkkäin, soita pianoa tai CD-levyä, ihmiset kulkee tuolien ympäri, katkase musiikki äkkiä, jolloin täytyy istua. Se joka ei löydä istuintuolia itselleen, putoo pois pelistä. Se voittaa, joka istuu viimeiselle tuolille.

    • Halloween-girl

      yksi perinteinen halloween leikki on apple bobbinh, vatiin vettä ja omenoita, omenat pitää ottaa pois käyttämättä käsiään, eli suulla.
      se joka nopeimiten ja eniten saa omenoita pois niin voittaa.

    • -marie-

      Jo sivuilla monta kertaa kertomani Mörkö-leikki on todella hauska!
      Mörkö-leikki: Leikkiä mennään säkkipimeällä ulkona. Väh. 3 hengen porukasta yksi on mörkö. Muut menevät odottelemaan johonkin(muut eivät saa missään nimessä nähdä minne mörkö piiloutuu!!) Mörkö piiloutuu siis tällä välin jonnekin(auton, puskan, puun taakse tms...) Etsijät huutelevat välillä "Onko valmista?". Jos mörkö ei ole vielä valmis, hän huutaa "Ei ole!", jos mörkö taasen on valmis, hän ei vastaa mitään, ettei hän paljasta olinpaikkaansa. Etsijät alkavat etsiä mörköä pimeästä(joko taskulampun kera tai ilman). Kun mörkö näkee piilopaikastaan "saaliin" olevan tarpeeksi lähellä, hän peläyttää heidät pomppaamalla piilopaikastaan verisesti huutaen! Leikki otetaan uusiksi ja mörkö vaihtuu.

    • lilly daniela lautne

      No moi mää oon tällainen 25.v ja oon itte kokeillu ainakii sellasta kun jeah.Sitä leikitää silleen että yks on jämi ja siltä sidotaa silmät.Muut käy istumaa tuoleille riviin.Jämi menee jokaisen luo ja jokainen antaa itse tekemänsä juoman ja jämi maistaa sitä.Jämi saa haistaa juomaa ennen juontia.Jos jämi ei uskalla juoda sitä niin sen tekijä joutuu juoda sen juoma.Älä kerro pelaajille tätä.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

      • Real vampire

        aika hyvä lily daniela lautne :D


    • Maatuskantuska

      moiks. ite oon hokannu semmosen pelin ettäh... kaikille 5 litraa kissajuicee ja sit se joka jaksaa juua sen kokonaa nii on winneriiii ;pp

    • -Paaaaarty-
    • Tuija03

      Yksi leikkijöistä toimii leikinjohtajana ja seisoo toisten edessä. Leikinjohtajalla on kädessään nenäliina. Kun hän pudottaa sen kädestään, leikkijöiden on alettava heti nauraa. Naurun on lakattava heti, kun nenäliina koskettaa lattiaan. Leikkijä, joka ei naura koko ajan nenäliinan pudotessa tai joka nauraa sen pudottua lattialle, putoaa pois leikistä. Viimeisenä mukana pysyvä saa toimia seuraavalla kerralla leikinjohtajana.

      Tämä kuulostaa helpolta, mutta sitä se ei ole! Leikki saa aikaa totaalisia repeämisiä, kun leikkijät yrittää pidätellä naurua nenäliinan osuttua maahan. Suosittelen lämpimästi! Leikki ei ole oma keksimäni, vaan löysin sen http://www.aikuistenleikit.com osoitteesta!

    • Real vampire

      olin kerran sellasta, kamun juhlissa. Siinä oli laitettu mustaa ja punasta snöre karkkia solmulle ja se aluksmlaitettiin suushun ne kaks päätä ja ei saanu käyttää käsiä. Sitten piti yrittää saada se nopeiten syötyä. Mä votin ;) kanttii koittaa.

      • enmuista

        Eiks ne karkit oo snåre tai snøre? :D


      • Anonyymi
        enmuista kirjoitti:

        Eiks ne karkit oo snåre tai snøre? :D

        Snöre


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      130
      8083
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      157
      7270
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      185
      4935
    4. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      250
      3327
    5. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      102
      2814
    6. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      135
      2416
    7. Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?

      Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?
      Maailman menoa
      2
      2066
    8. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      154
      2034
    9. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      18
      1945
    10. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      48
      1778
    Aihe