Mistä samovaari?

teen ystävä

Onko suositella paikkoja mistä katsella samovaareja? Ei napostele ostaa Nevski Prospektilta 500e muovista turistivärkkiä joka hajoaa käsiin. Hintahaarukoita saa kans antaa. Kiitos!

10

9371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karjalanpoika

      Tee matka Karjalaan osta sieltä näet muutakin ja huvi ja hyöty.

      • eten ystävä

        Mielelläni joo mutta kun reissu suuntautuu nyt tällä kertaa Pietariin...


    • tavallista

      sivukadun sekatavarakauppaa "produkti"n perähyllyn tutkimista!

      varmimmin kyllä maaseudulta eli Viipurin suunnasta

      junonan torin kirppisosastolta vois myös löytyä

      antiikkikaupoista sais hienoja vanhoja kalliita, mutta et ehkä sellaista kaipaa

      tuntuu vähän siltä, että käyttösamovaarit ei ole muodissa!?

      • Parasoonakki

        jos eivät ole muodissa, kun kiinalaisen muovivedenkeittäjän saapi reilulla kymmenellä eurolla?

        Onhan vedenkeitin näppärämpi arkikäytössä, mutta häviää kyllä näyttävyydessä samovaarille. Sähköturvallisuudessakin on toivomisen varaa, kun kaikki näkemäni vekottimet ovat olleet ns. 0-luokan laitteita eli maadoittamattomia. Kosketusjännitesuojaus on hoidettu kieltämällä laitteen metalliosiin koskeminen töpselin ollessa bizdarasiassa. Maadoituksen voisi kai periaatteessa lisätä jälkikäteen, mutta tyylikkyydestä joudutaan silloin tinkimään; bakeliittisia sukoliittimiä ei hevillä löydä.

        Oma semafoori löytyi lopulta Pasaasilta. Se on melko perinteisen mallinen ja sähköllä käypä. Hinta oli reilu 3000 ruupelia. Junonalla olis ollu vähän kolhusempi yksilö 2700 ruupelia ilman teepannua.

        Osa kansalaisistahan on sitä mieltä, ettei sähkötoiminen samovaari ole "se aito oikea". Neuvostoliitossahan sähköt olivat monessa kylässä jo paljon aiemmin kuin eräissä muissa maissa, joten mielestäni sähköistäkin samovaaria voidaan kutsua perinteiseksi malliksi. Ei-perinteisellä ymmärrän lähinnä tarkoitettavan niitä krokotiilikuvioisia "värikarttoja".


    • samovaarin omistaja

      Kävin juuri viime viikolla hankkimassa samovaarin Pietarista. Tuttavani osti sen antikvariaatista ja se maksoi vain 350 ruplaa (n.10 e). Samovaarini on 1980-luvulta, 30 cm korkea, sähkökäyttöinen (tietysti)ja taitaa olla messinkiä.
      Suosittelen lämpimästi retkeä antikvariaattiin, harmi vain etten tiedä kaupan nimeä. Kysy paikallisilta neuvoa.
      Varaudu muuten puhumaan venäjää, englannin osaaminen on Venäjällä todella heikkoa, mikä tuli minulle aivan yllätyksenä.

      • multa

      • Pjot, eli Pekka
        multa kirjoitti:

        tästä yhen moinen...

        http://salattu.huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=94372885

        Ovat hyvä valinta. Niitä on vain kovin montaa eri tasoa, myös hintojen puolesta.
        Nevskin varrellla luultavasti kalleimmat (Pääkatu) sivukaduilla on tarjontaa ja myös ns. komissiokaupat myyvät asiakkaiden laskuun kaikenlaista sälää, joskus todella edullisesti.
        Vanhan aidon puilla tai hiilillä lämmitettävän samovaarin löytäminen voi olla jo vaikeampaa. Kommunistiajan sähköviritelmiä on runsaasti tarjolla, eri kokoisina ja mallisinakin variaatioina!
        Siitä vain tutkimaan!


      • majuri
        Pjot, eli Pekka kirjoitti:

        Ovat hyvä valinta. Niitä on vain kovin montaa eri tasoa, myös hintojen puolesta.
        Nevskin varrellla luultavasti kalleimmat (Pääkatu) sivukaduilla on tarjontaa ja myös ns. komissiokaupat myyvät asiakkaiden laskuun kaikenlaista sälää, joskus todella edullisesti.
        Vanhan aidon puilla tai hiilillä lämmitettävän samovaarin löytäminen voi olla jo vaikeampaa. Kommunistiajan sähköviritelmiä on runsaasti tarjolla, eri kokoisina ja mallisinakin variaatioina!
        Siitä vain tutkimaan!

        hei! Minulla olisi kaksi samovaaria myynnissä. Jos jotain kiinnostaa,niin voi ottaa yhteyttä sähköpostiini: [email protected]


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tulan kaupungissa taitaa olla maailman vanhin, paras ja kuuluisin samovaaritehdas.
      Matkustaa sinne ja käy niiden tehtaanmyymälässä.

      Mutta jos haettiin ostopaikkaa Pietarista niin ainakin muutama vuosi sitten yhdellä pienellä Fontankalta lähtevällä sivukujalla, oliskohan muistaakseni Sherbakovin pereulok tai sitten Pereulok Leshtukov sijaitsi "Tulan samovaarit" kauppa. Sielllä oli ainakin aika hyvä valikoima, tosin hinnat olivat kanssa aika tyyriit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      91
      7550
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      122
      6285
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      160
      4417
    4. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      233
      3034
    5. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      90
      2628
    6. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      32
      1898
    7. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      129
      1531
    8. Yhteydenotto

      Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?
      Ikävä
      197
      1514
    9. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontohommista?

      Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille? Tätä ei tv:ssä: Susanna Laine paljastaa, mikä yksi asia hermostuttaa Farmi-kuvauk
      Tv-sarjat
      21
      762
    10. "Suomen Gossip Girl" Jannica Nordberg voitti Farmi Suomen

      Onnea, Jannica! Jannica Nordberg voitti Farmi Suomen ja 30 000 euroa. Nordberg kutsuu itseään Suomen Gossip Girliksi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      703
    Aihe