Kantasoluhoidot

toimi isälle

Isäni sairastaa/sairasti myeloomaa. Ensinäkin sairaus huomattiin lopputalvesta, kun hän katkaisi kätensä laittaessa pipoa päähän. Noin kuukausi myöhemmin todettiin myelooma. Tämän jälkeen useita kylkiluita, solisluut, lonkat murskana ja oliko vielä molemmat käsivarretkin ollut poikki sairauden takija. Hoitona on ollut laser ja sytöstaattihoidot yms. Keväällä ruettiin etsimään selkäydintä, joka ei kuitenkaan todennäköisesti olisi häntä parantanut, tai niin ainakin lääkärit väittivät. Ydintä ei koskaan löytynyt. noin 1,5 kuukautta sitten lääkärit alkoivat valmistella häntä kantasoluhoitoon, mutta yhtään tervettä kantasolua ei löytynyt, mutta pariviikkoa myöhemmin muutama löytyi ja niitä mielestäni kasvatettiin/ viljeltiin lisää. Nyt, noin viikko sitten kanta solut laitettiin takas hänen vereen, josta ne jossain vaiheessa päätyvät selkäytimeen. Toissapäivänä sain sitten puhelun ja isä kertoi, että kaikki arvot on ok ja kaikki syöpäsolut on hävinnyt kropasta, vaikka tässä vaiheessa hoitoja hänen "kuuluisi" olla korkeassa kuumeessa sängyn pohjalla, lääkäritkin ihmettelivät kuinka parantuminen voi olla mahdollista jo tässävaiheessa hoitoja, mutta totta se oli. Eilen sitten kotiin ja kunto on todella hyvä :) 3 kertaa viikossa verikokeissa, jossa tarkkaillaan mahdollista uusiutumista. Lääkitystä ei tarvitse, paitsi antibiotti tulehdusriskin takia. tässä kertomus lyhykäisyydessään.....

Millaisia kokemuksia muilla ko hoidosta?? mielestäni aika tuore hoitomuoto???

Mukava aloittaa kesäloma tälläisten uutisten jälkeen:D Koska vielä pari kuukautta sitten arvuuteltiin isän elinikää.

Voimia kaikelle jotka joutuvat elämään sairautensa kanssa, tai katsomaan vierestä. Kaikkein tärkeintä on potilaan oma suhtautuminen sairauteensa, tai niin ainakin itse luulen isäni kohdalla, sillä hän jaksoi vitsiä heittää vaikka ennusteet oli kuin pahat.

Oikein hyvää kesää kaikille!!! :)

7

3177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juttu `

      isäsi toipuminen,antaa toivoa muillekkin sairastuneille.Toivoa ei kannata menettää.Kaikkea hyvää teille.

      • vain.......

        Nyt kun saisi multakin kokemuksia tästä hoidosta. Olisi hyvää tietää, että onko hoito todella näin hyvä, vai onko paraneminen ihme muiden joukossa. Mikäpä olisi sen parempaa kun se, että hoito toimisi aina näin hyvin.


    • myelooma

      Onpa todella hyvä kuulla noin pahoista luuvaurioista selviytyneen. Ja muutamalla solulla kantasolusiirteeseen. Sekin hieno asia.
      Onko isäsi minkä ikäinen, kun tuo kantasolusiirto tehtiin?
      Tämä tauti ei parane koskaan, vaan pysyy remissiossa parhaimmillaan joitakin vuosia.
      Laser hoidosta en ole koskaan kuullut? Miten sitä annettiin?
      Tosi hienoa, että hoito tepsinyt.
      Sairastan itse ko. syöpää.

      • Hei.............

        Joo laser:D tarkoitin sädehoitoa... Isä on yli 55:n ikänsä takia luut ei kovin kummoiseti nähtävästi ala uusiutua. Kädet on rempattu ydin nauloilla ja lankatkin jotenkin, en muista miten. Jokatapauksessa hyvälle näyttää. Miten sinun sairaus on edennyt? millaisia hoitoja ja miltä yleensä tulevaisuus näyttää?


      • myelooma
        Hei............. kirjoitti:

        Joo laser:D tarkoitin sädehoitoa... Isä on yli 55:n ikänsä takia luut ei kovin kummoiseti nähtävästi ala uusiutua. Kädet on rempattu ydin nauloilla ja lankatkin jotenkin, en muista miten. Jokatapauksessa hyvälle näyttää. Miten sinun sairaus on edennyt? millaisia hoitoja ja miltä yleensä tulevaisuus näyttää?

        Sairaus paljastui normaalissa röntgen kuvassa, luu vikoja ja niitä on paljon. Ensin sytostaatit, sitten kantasolusiirto ja nyt luuta vahvistavaa lääkettä päivittäin. Tauti remissiossa. Tulevaisuus näyttää hyvälle. Ollaan samoja ikiä isäsi kanssa.


      • kuulla......
        myelooma kirjoitti:

        Sairaus paljastui normaalissa röntgen kuvassa, luu vikoja ja niitä on paljon. Ensin sytostaatit, sitten kantasolusiirto ja nyt luuta vahvistavaa lääkettä päivittäin. Tauti remissiossa. Tulevaisuus näyttää hyvälle. Ollaan samoja ikiä isäsi kanssa.

        että sairaus on sinullakin noin "hyvällä" mallilla. Kun isä sairastui luin netistä ko sairaudesta ja siellä jo luettiin suurinpiirtein kuolinpäivä, mutta ei se nyt ihan niinkään ole. Vielä on paljon aikaa.

        Hyvää kesää ja kaikkea hyvää tulevaisuudessa!!!


    • rohkaisee ja

      antaa toivoa näissä tilanteissa, missä itsekukin omissa tilanteissamme ollaan.
      Tuo asenne on tärkee, tärkeempi kuin luullaan. Kunpa aina jaksais muistaa sen.
      Kiitos kirjoituksestasi.

      Ja kaikkea hyvää isällesi ja koko perheellenne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?

      Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?
      Maailman menoa
      53
      3135
    2. Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?

      Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n
      Maailman menoa
      55
      2325
    3. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      75
      2230
    4. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      99
      2113
    5. Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.

      Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä
      Kiuruvesi
      26
      1988
    6. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      71
      1848
    7. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1603
    8. Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin

      Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http
      Maailman menoa
      55
      1362
    9. Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta
      Maailman menoa
      141
      1321
    10. Puuma Martina iski nuoren miehen

      Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      1164
    Aihe