Tämä juttu ei kuuluis ehkä tän keskustelu otsikon alle, mutta alholi kuninkaalla oli osuutta kaikella tapahtuneella.
Olen sinkkunainen, siskoni on mua vähän nuorempi, hänen avomies mun kanssa kuukausi ikäeroo.
Heillä on kaksi kouluikäistä lasta.
Jussia vietettiin porukalla hyvässä hengessä ja alkoholia kun nautittiin, niin jossain vaiheessa yötä siskon kanssa kauheat riidat.
Hän kuuli minun sanovan "nyt lopetetaan tää hei ennen kuin mitään sattuu"; jonka sanoin siskon miehelleni asuntoautossa oven ollessa auki.
Sanoin tämän tilanteessa jossa tämä siskoni mies otti mua lantioilta kiinni hivellen humalapäissään yrittäessäni hänen ohi hakien olutpulloa...itsekin olin humalassa ...
selitys hyvä kymmenen, mutta näin todella tapahtui!
Siskollani on mustasukkainen luonne, ja todella pahat riidat takana avomiehensä kanssa, vuosi sitten. Oletettujen vieraiden naisten kanssa, aamuöisien myöhäisien kotiinpaluujen takia.
Kun vain olisin jättänyt nuo sanat sanomatta...
No...sanomisilleni en voi enää mitään...
Typeränä itkien hoin vain siskolleni "mitään ei tapahtunut, eikä tule tapahtumaan!" jota hän ei nähtävästi täysin uskonut.
Mulla, siskollani ja siskon miehellä on ollut hyvät välit normaaliin -siskon mies ja vaimon sisko- tyyliin.
Juttuun ollaan tultu hyvin ja joskus kännipäin hän on mua hiplannut ohimenevästi.
Mun mielestä siinä ei ole ollut mitään pahaa, kumpikin meistä on tiennyt missä raja kulkee.
Kerran sattui niin, et hän tuli tosi päissään mun viereen yöllä, jolloin sanoin että "nyt meet siskoni viereen siitä nukkumaan!" Ja näin hän tekikin.
Puhuimme juhannuspäivänä asiat olevinaan selviksi, niin siskoni kuin hänen miehensä kanssaan, mutta mulla on tunne, että meidän kaikkien väleihin tämä kyllä vaikuttaa negatiivisesti..
Itselläni on nyt vaan tosi paha morkkis ja ajatukset, että teinkö itse jotain väärin?
Käyttäydyinkö väärin siskoni miehen edessä, hänen osoittaessaan vähän huomiota mullekin?
Itse olen tällä hetkellä sinkku, joten meninkö tahattomasti käyttäytymiselleni ehkä rajan yli?
Kommentteja pliis !?
sisko miehestään mulle mustis jussina
1
369
Vastaukset
- zia
Siskosi säilyy aina siskonasi, mutta jos siskosi ja hänen miehensä välille tulee ero, et ehkä näe miestä enää. Itsekin olet kyllä selvillä, millä puolella olet, mutta vahvistan vielä, että älä hanki haavaa sinun ja siskosi välille.
Sanot siskosi miehen hiplailleen sinua, mutta että tiedät, missä raja menee. Annat selvästi käytökselläsi hiljalleen lupaa siskosi miehelle hänen lähestyä sinua. Et kuitenkaan ole yksin vastuussa tilanteessa, myös siskosi mies on (ilmeisen selvästi) aktiivinen toimija.
Humalassa ihmiset ovat estottomia eivätkä ajattele tekojensa seurauksia. Normaali ystävällinen käytös ei humalassa enää toimi. Siksi on heti alussa otettava tiukka, ehkä epäystävällinen ja epämielyttävä linja, sillä muuten asiat luistavat helposti käsistä. Jos annat tilanteen jatkua, niin ennemmin tai myöhemmin raja hämärtyy ja unohtuu.
Nyt teet siskosi miehelle selväksi, että minkäänlainen lähentely ei ENÄÄ KOSKAAN tule kyseeseen ja erityisesti juodessasi suhtaudu hänen mahdolliseen lähestymiseen erittäin jyrkästi ja kielteisesti. Älä anna hänelle pienintäkään mahdollisuutta edes kuvitella sinusta jotakin. Ei ystävällistä ymmärrystä "nyt lopetetaan..." vaan suoraan: "Näpit irti ja ulos!" Maailmassa on muita miehiä, älä sotke itseäsi siihen, josta on sinulle niin paljon muuta harmia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama194919Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä543925Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve603503Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi942858On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole622698Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732658Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä982634Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1362397Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta572289Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl582084