Olen kuullut muutaman tarinan IF-vakuutuksen käytännöistä vahingon satuttua.Kertoisitteko lisää.Pian on taas aika valita venevakuutusyhtiö.
Onko kokemuksia IF-venevakuutuksesta.
22
4793
Vastaukset
- IFistä
Pari vahinkoa koettu. Toimii asiallisesti. Tarkastus nopeaa ja korvauksien kanssa ei ongelmaa. Kannattaa ottaa tarjous. Hyvää veneilykesää.
- IF-venevakuutuksessa
on. Itselläni oli se kokemus, että IF:n vakuutus koski vain suppeaa kulkualuetta. Edes lisämaksusta ei myönnetty vakuutusta 150 mpk kauemmaksi Euroopan rannikoista. Lopulta vaihdoin Alandiaan, jossa kaikinpuolin hyvä asiakaspalvelu ja vakuutus IF:iä laajemmalle kulkualueelle ilman lisämaksua. Liikun joka vuosi Itämerta kauempana.
- Vakuuttaja
Asiallinen on ollut. Korvattu, kuten pitääkin, ja nopeasti.
- korvaa
Minulla on ollut vakuutuksia monessakin yhtiössä, niin veneitä kun muutakin omaisuutta. Ei missään ole korvausasioissa ollut hankaluutta. Pitää lukea mitä vakuutusehdoissa lukee ja mitä korvataan niin kyllä minun käsitykseni mukaan kaikki yhtiöt korvavvat jos ovat luvanneet. Nämä pienet esinevahigot veneiisä yms kulkuvälineissä ovat yhtiöille niin pieniä rahoja etteivät ne edes viitsi käyttää työvoimaa kaikkeen näpertelyyn. Mutta ku tulee kyse henkilövahingoista niin silloin ollaan entistä tarkemoia kun korvausmäärät ovat kovemmat. Mutta jos pyytää korvausta vahingoosta jonka varalle ei edes ole vakuutusta niin ei ne silloin korvaa. Kannattaa tulkita mitä ehdoissa lukee ja niiden perusteella verrata vakuutusten hintaa.
- mropiskelijabudjetti
Mikäpä yhtiö mielestänne tarjoaa halvimman venevakuutuksen? Monella toki on keskitetty kaikki vakuutukset yhteen ja saa alennusta ym...
Ainakin itse tuolta pohjolalta laskeskelin netissä suht edukkaan kaskollisen vakuutuksen, heillä kun on mahdollista asettaa kasko haluamalleen määrälle kuukausia, miten muilla? ainakin IF oli paljon kalliimpi....
- Joku Muu
Jos vakuutusyhtiötä olet miettimässä, niin ota Alandia. Se on ainoa vakuutusyhtiö, jolla ei ole tuulirajoituksia. Muiden kanssa voi tulla vaikeuksia, jos veneelle tapahtuu jotain ikävää. Jos lähimmällä mittauspisteellä ei ole tietty määrä metrejä sekunnissa, niin voit unohtaa korvaukset.
- sil-ha
If:in veneasiantuntian ratkaisu kolhiintuneen kyljen korvaamiseen oli "hitsataan suora pelti päälle"... tuo mielestäni kertoo kaiken
- IFissä
Juuri korvattiin venevakuutuksesta n. 8000 e (moottorivarkaus), toiminta oli ripeää ja muutenkin moitteetonta (vahinkoilmoitus netissä su-iltana, korvauspäätös ma klo 7.50 s-postissa)
Vakuutuksen hinnoissa ratkaisee ehdot ja omavastuu ja ehkä tärkeimpänä kokonaisasiakkuus (erilaiset alennukset, esim. keskittämis- ja ammattiliitto- voivat olla 20-30%)
IF ei ole halvin, mutta oman 6 vuoden kokemuksen perusteella todella hyvä. Palvelu hyvää ja asiallista, esim. puhelimella olen päässyt aina läpi alle 2 min odotuksella, joskus jopa suoraan.
Alandia on varmaan venevakuutuksissa paras, mutta kuten kivikasan firmoissa usein muutenkin, palvelu vaihtelee välillä välttävä-takapuolesta (vaikka puhun sujuvaa ruotsia).
Ota mistä otat, mutta ota kunnon vakuutus. Hyviä venereissuja. - eroja
Vertailin eilen vakuutusyhtiöiden sivuilta löytyvien hintalaskureiden avulla muutaman vakuutusyhtiön venevakuutustuotteiden hintoja. If oli selvittämistäni reilusti kallein. Hintavertailu on nettilaskureilla helppoa. Mikäli hinnalla on merkitystä, niin vertailu kannattaa suorittaa.
- Rantatarkkailija
Hyviä kokemuksia tulikin,molempiin suuntiin.
Tarjosin Alandialle huvikäyttön muutettua ent. tukkihinaajaa,siis työkäytössä ollutta tukevarunkoista alusta.Vastaus tuli kahden päivän kuluttua."Emme vakuuta huvikäyttöön muutettuja uittohinaajia." Että se siitä "ammattilaivojen vakuutusyhtiöstä." - reijo.
Rantatarkkailija kirjoitti:
Hyviä kokemuksia tulikin,molempiin suuntiin.
Tarjosin Alandialle huvikäyttön muutettua ent. tukkihinaajaa,siis työkäytössä ollutta tukevarunkoista alusta.Vastaus tuli kahden päivän kuluttua."Emme vakuuta huvikäyttöön muutettuja uittohinaajia." Että se siitä "ammattilaivojen vakuutusyhtiöstä."Et kertonut miksi eivät vakuuttaneet, mutta voisiko olla seuraava?
http://www.fma.fi/palvelut/tietopalvelut/tiedotteet/show.php?id=366 - huvipuolen ongelmia
Rantatarkkailija kirjoitti:
Hyviä kokemuksia tulikin,molempiin suuntiin.
Tarjosin Alandialle huvikäyttön muutettua ent. tukkihinaajaa,siis työkäytössä ollutta tukevarunkoista alusta.Vastaus tuli kahden päivän kuluttua."Emme vakuuta huvikäyttöön muutettuja uittohinaajia." Että se siitä "ammattilaivojen vakuutusyhtiöstä."Entiset ammattilaivat ovat huvipuoella ongelmia, joita ei hevin vakuuteta huviveneinä.
- huvipuolella ongelmia
Rantatarkkailija kirjoitti:
Hyviä kokemuksia tulikin,molempiin suuntiin.
Tarjosin Alandialle huvikäyttön muutettua ent. tukkihinaajaa,siis työkäytössä ollutta tukevarunkoista alusta.Vastaus tuli kahden päivän kuluttua."Emme vakuuta huvikäyttöön muutettuja uittohinaajia." Että se siitä "ammattilaivojen vakuutusyhtiöstä."Entiset ammattilaivat ovat huvipuolella ongelmia, joita ei hevin vakuuteta huviveneinä.
- näkemiin
valitus on vielä vetämässä, mutta if:issä saa tosiaan taistelal korvausten eteen. erittäin huono yhtiö.
- taustatietoa?
Ei mikään yhtiö korvaa mitä tahansa vahinkoa. Vakuutusehdot pitää lukea tarkkaan siinä vaiheessa kun vakuutuksen ottaa ja vielä uudestaan ennen vahinkoilmoituksen jättämistä, sillä välttyy monelta yllätykseltä.
Vakuutusehdot sinänsä ovat hyvin yksiselitteisiä ja esim. 12 sivun lukeminen on yllättävän pieni homma, kun asia koskee itseä.
Itse sanoin joskus Pohjolalle lopullisesti hei hei, kun ei korvannut vahinkoa. Tosiasia on kuitenkin se, että muuttamalla vähän vahinkoilmoituksen sanamuotoa korvaus olisi tullut. Vika oli itsessä, mutta Pohjolaan en ikinä palaa.
Lukeminen kannattaa aina. - vähän
taustatietoa? kirjoitti:
Ei mikään yhtiö korvaa mitä tahansa vahinkoa. Vakuutusehdot pitää lukea tarkkaan siinä vaiheessa kun vakuutuksen ottaa ja vielä uudestaan ennen vahinkoilmoituksen jättämistä, sillä välttyy monelta yllätykseltä.
Vakuutusehdot sinänsä ovat hyvin yksiselitteisiä ja esim. 12 sivun lukeminen on yllättävän pieni homma, kun asia koskee itseä.
Itse sanoin joskus Pohjolalle lopullisesti hei hei, kun ei korvannut vahinkoa. Tosiasia on kuitenkin se, että muuttamalla vähän vahinkoilmoituksen sanamuotoa korvaus olisi tullut. Vika oli itsessä, mutta Pohjolaan en ikinä palaa.
Lukeminen kannattaa aina.En halua kommentoida itse tapausta, että IF ei vedä siittä lisäraivareita, kun valituskierros on menossa.
Itse olen työskennellyt alalla (vakuutus) 10v ja asiaa hoitava lakimieheni kai noin reilut 30v. Lisäksi kysyin myös kantaa asiaan toiselta tutultani joka on venevakuutushommissa korvauspuolella.
Kaikkien mielestä IF nihkeilee tässä ja valittaminen kannattaa, joten kyse ei ole siittä että en olisi osannut lukea ehtoja. Pidän jopa aika varmana, että jutuvat muuttamaan päätöstään.
- Kettu.
Ota esim paikallinen Lähivakuutus, tai jokin muu jolla on paikallinen organisaatio.
Lahdessa oli noin 4-5 vuotta sitten yksi tarkastaja jolla oli koko päijät-häme aluenaan, ei tullut sovittuun paikkaan ja aikaan.
loppu tulos oli että se ilmoitti Turkuun että ei ole korvattavuutta, näkemättä edes kohdetta, tämä siis hieman yli kuukauden kuluttua vahinko tapahtumasta. - Hakro
Jo tämänkin keskustelun perusteella on helppo päätellä, että vakuutusyhtiöissä ei ole todelllisia eroja - asioita hoitavissa ihmisissä (molemmin puolin) on.
Oma vakuutusyhtiöni (se on samanlainen kuin muutkin, joten turha sanoa nimeä) on korvannut minulle yhden murto- ja yhden myrskyvahingon periaatteessa asiallisesti.
Kuitenkin jäi kiukuttamaan, että veneestä varastetut skuuttihanskat eivät kuulu korvauksen piiriin, koska ne ovat "henkilökohtaista" omaisuutta. Ainakin minun veneessäni samoja skuuttihanskoja käyttää jokainen miehistön jäsen, joka sattuu olemaan skuuttausvuorossa. Varastetut työkalut, joita voi käyttää missä vain, kyllä korvattiin, mutta ei skuuttihanskoja, joilla ei ole mitään käyttöä muualla kuin veneessä. Vakuutusyhtiön logiikka ontuu.
Erään lehtiartikkelin (Magazine 2000) mukaan vakuutusyhtiö X epäsi korvauksen purjeveneen katkenneesta mastosta, koska masto ei ole veneen varsinainen osa vaan jonkinlainen lisävaruste.
Saman artikkelin mukaan sekä yhtiö Y että yhtiö Z eivät korvaa vantin katkeamisesta aiheutunutta mastovauriota. Se ei selvinnyt, mikä voisi olla sellainen syy, että mastovaurio korvattaisiin. Ehkä staagin katkeaminen?
Muitakin aika erikoisia tapauksia on kantautunut korviini. En kuitenkaan halua mainita vakuutusyhtiöitä oikeilla nimillään, koska tiedän hyvin, että (useimmiten) ei ole kyse itse yhtiön toimintaperiaatteista vaan yksittäisten ihmisten sattumanvaraisesta toiminnasta.
Kaikkihan tietävät vakuutusyhtiöiden toiminnan perusperiaatteen: Vakuutusyhtiö kerää yksittäisiltä vakuutuksenottajilta varoja - ja pitää ne.
Vanhempi polvi myös muistanee, että Suomessa oli kolme korvaamatonta: Kekkosta ei korvaa kukaan, Karjalainen ei korvaa ketään ja vakuutusyhtiö ei korvaa mitään. - IF kiitettävä kaikessa
Kaksi isompaa juttua on sattunut 30 vuoden aikana, ja IF toimi kaikessa kiitettävästi.
- Juntski
Älä ota vakutusta ainakaan Tapiolasta. Siellä on sellainen umpinäätä vakutustarkastaja, joka ei korvaa mitään.
- Tapiolassa
Tapiolan C-vakuutus oli halvin,kun katselin joskus.Vakuutus summa 12,000e.Vuosimaksu,en nyt muista,mutta jotain 60-80e.Siis ilkivalta varkaus ja palo vakuutus.Oma vastuu 100e.
- Lukko2012
Lopetin juuri If vakuutukseni. IF:in vene tulisi lukita kiinteäsi joka paikassa, saarissa ja vierasvenelaitureissa. too much, en aijo kahlita venettäni, jos käyn Hangossa kaupassa ja kahvilla. Tuskipa moni muukaan lukitsee saaressa venettään kiviin ja puihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama194949Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä563950Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve703543Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi942868On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole622698Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732668Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä982634Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1412418Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta572309Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl582094