Ensimmäistä kertaa Suomen TV:ssä!
Tarina sinimäen taisteluista on asia joka on meidän suomalaisten opittava tietämään.
Kannaksella taisteltiin ja meren eteläpuolella Virolaiset taistelivat kotimaansa porteilla.
Onnistuen pidättelemään venäläisiä Narvan joen takana 8kk. Jo talvella -44 pysähtyi puna-armeija Narvan joen rantaan, ja syyskuussa pysähtyi se Sinimäelle.
Narvan taistelut on vaikuttanut Suomenkin kohtaloon sodassa.
Toivon asiasta keskustelua ja sitä varmasti tuleekin. Asiaa ei ole ennen Suomessa julkisuudessa esitetty.
Virolainen mies puolusti kotimaataan siinä missä Suomalainen. Kun annettiin mahdollisuus esivallan puolelta....
Viron legionäärid voivat olla ylpeitä taisteluistaan ja he ovatkin yhteiskuntansa kunnioitettuja veteraaneja kansan keskuudessa.
Ja meidän suomalaistenkin keskuudessa,ketkä asiasta tietävät.
Katsotaan dokumentti ja keskustellaan asiasta lisää
TV1 10.6.2008 klo 18:30 - 19:30
Sodan arvet: Sinimäed
Luutnantti Paul Maitlan päiväkirjat kertovat kuinka virolaisjoukot onnistuivat pysäyttämään vuonna 1944 puna-armeijan etenemisen Narvan lähellä. Pienen sisukkaan joukon tähän asti unohdettu taistelu Viron puolesta. T: Eetriüksus OÜ Ruut, Viro.
linkki:
http://www.yle.fi/tv1/ohjelmaopas.php?date=20080610&tim e=1830
Sinimäed TV1 10.6
11
1439
Vastaukset
- Isto Historioitsija
Suomen kohtalon hetket käytiin vuonna 44 Viipurinlahden ja Talin rintamilla eikä niitä voi verrata näihin sinimäen kahakoihin.Sinimäen rintamalla hyökkäsi puna-armeija huomattavasti pienemmillä voimilla ja ne tapahtumat eivät liioin vaikuttaneet naapurin tahtoon tulla meille maatamme miehittämään.Neuvostoliiton tykistö oli varannut tykkejä neljän metrin välein ja miesmassaa niin että se ei kesken loppunut.Lentokoneita ja tankkeja oli valtavat määrät joten tosimielellä sieltä oltiin tulossa.Tali-ihantalassa käytiin pohjois-euroopan suurin taistelu joka tyrehtyi kun puna-armeijan hyökkäys hiipui useista yrityksistä huolimatta. Talissa taisteli myös Eestiläisiä,Ruotsalaisia ja Saksalaisia.Sinimäen taistelut käytiin ja vihollinen saatiin pysähtymään mutta se tunkeutui lopulta maahan ja niin alkoi se helvetti jota kesti vuoteen 1991.
- warmonger
Nimittäin sillä tavalla että narvan rintaman ja sinimäkien taistelu sitoi neuvostovoimia jotka muuten olisi voinut lähdettää kannakselle.
- Kahur
warmonger kirjoitti:
Nimittäin sillä tavalla että narvan rintaman ja sinimäkien taistelu sitoi neuvostovoimia jotka muuten olisi voinut lähdettää kannakselle.
Minä olen varma siittä että se sinimäellä hyökkäävä neuvostojoukko olisi pysäytetty talissa muiden mukana.Suomen armeija oli niin vahva silloin.
- sinimägi
Sinimäed oli paikka, jossa taistelivat virolaiset urheasti virolaisia vastaan. Hyökkäävänä osapuolena puna-armeija, jonka riveissä taisteli huomattava joukko virolaisia - vastassa enimmäkseen Saksan SS-joukkoihin kuuluneita ulkomaalaisia ja virolaisia yksiköitä.
Aika traagista kuitenkin, että niin puolustajien kuin hyökkääjien riveissä virolaisa. - late>>>
Virolaisten vastarinta oli merkittävä talven-kevään-kesän 1944 taisteluissa.
Venäläinen pidettiin pois Pohjois-Virosta, joka autoi oleellisesti suomea tuolloin. Muuten olisi venäläiset päässeet hyökkäämään suomea vastaan koko rannikon leveydeltä. Lentokonein ja laivoin.
Pohjanlahden meriliikenne olisi tuolloin pysähtynyt.
Maaliskuussa Pommitettiin Tallinaa raunioiksi,että saataisiin Virolaisten joukkojen moraali laskemaan. Ei onnistunut,vastarinta koveni.
Venäläinen oli Narvan joen takana alkuvuodesta -44 syyskuuhun asti.
Suomi sai neuvoteltua aselevon ja Saksa alkoi vetäytyä Virosta.
Sitten tuli ja oli venäläisellä kiire eurooppaan saksaa tuhoamaan... - dokumentti oli
late>>> kirjoitti:
Virolaisten vastarinta oli merkittävä talven-kevään-kesän 1944 taisteluissa.
Venäläinen pidettiin pois Pohjois-Virosta, joka autoi oleellisesti suomea tuolloin. Muuten olisi venäläiset päässeet hyökkäämään suomea vastaan koko rannikon leveydeltä. Lentokonein ja laivoin.
Pohjanlahden meriliikenne olisi tuolloin pysähtynyt.
Maaliskuussa Pommitettiin Tallinaa raunioiksi,että saataisiin Virolaisten joukkojen moraali laskemaan. Ei onnistunut,vastarinta koveni.
Venäläinen oli Narvan joen takana alkuvuodesta -44 syyskuuhun asti.
Suomi sai neuvoteltua aselevon ja Saksa alkoi vetäytyä Virosta.
Sitten tuli ja oli venäläisellä kiire eurooppaan saksaa tuhoamaan...Vaatasin just oli hea dokument..Vahtasin just oli hyvä dokumentti ..YLE sais julkasta kaikki noi sodat arvet dvdl
- toteamus
Sen verran täsmennystä kommentiisi, ettei Sinimäen taisteluissa ollut kyse mistään "kahakoista" huomattavasti pienemmilla voimilla. Jos Tali-Ihantalan Neuvostoliiton miesvahvuudeksi arvioidaan 150 000 miestä, niin Sinimäessä niitä oli 137 000 eli ihan saman kokoluokan vahvuudesta puhutaan. Puolustajien määrässä sitten Tali-Ihantalassa 50 000 miestä ja Sinimäessä 27 000 miestä. Samoin Sinimäessä pysäytettiin ylivoimainen vihollinen, kuten Tali-Ihantalassakin. Puna-armeija tunkeutui Viroon etelästä eikä Sinimäen puolustuslinjan läpi.
Tarkempaa tietoa Sinimäen taistelusta löytyy esimerkiksi täältä: http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Tannenberg_Line
Kannattaa kiinnittää huomiota myös voimasuhteisiin, 137 000 miestä vs 27 000 miestä. 150 panssarivaunua vs 7 panssarivaunua. 1680 tykkiä vs 80 tykkiä. 546 lentokonetta vs 49 lentokonetta. Jos koko tämä Punaarmeijan kalusto olisi ollut mukana Tali-Ihantalassa, niin uskonpa, että sillä olisi voinut olla merkitystä lopputulokseen. - toteamus
sinimägi kirjoitti:
Sinimäed oli paikka, jossa taistelivat virolaiset urheasti virolaisia vastaan. Hyökkäävänä osapuolena puna-armeija, jonka riveissä taisteli huomattava joukko virolaisia - vastassa enimmäkseen Saksan SS-joukkoihin kuuluneita ulkomaalaisia ja virolaisia yksiköitä.
Aika traagista kuitenkin, että niin puolustajien kuin hyökkääjien riveissä virolaisa.Sen verran täsmennystä tähän kommentiin, että Sinimäen taisteluissa oli melko vähän virolaisia Punaarmeijan puolella. Punaarmeijan virolaisyksikkö (Eesti Laskurkorpus) hyökkäsi Viroon Peipsi-järven eteläpuolelta eikä näin ollen osallistunut Sinimäen taisteluihin.
- dok.film
Oli hea tõesti. Minu soomlasest mees ütles, et selliseid filme võiks koolis näidata, muidu noored ei teagi, et Eesti pole cccp osa olnud, vaid iseseisev riik.
Vaatasin ka vastuseid. Viimane kommentaar väljaarvatud olid kõik kirjutatud ENNE filmi vaatamist.
Eestlane eestlase vastu oli sõja traagika. Ehk saadi aru ka, et eestlane ei läinud oma vabast tahtest võõrasse väkke. - KissmegoodNight
Oikein mielenkiintoinen dokumentti. Oli hyvä nähdä tuosta historiallisesta taistelusta asiallisesti toteutettu dokumentti. Hienon toteutuksesta teki juuri se, että dokumentissa oli ihmisiä kertaamassa muistojaan, niin virolaisia, saksalaisia, kuin venäläisiäkin.
Tosiasiat pysyivät tosiasioina ja historiankuvaus oli uskottavampaa juuri siksi, että mukana oli taisteluiden eri osapuolia.
Ajatelkaapa, kuinka juuri ne virolaiset, jotka oli viety aiemmin venäläisjoukkojen mukana, joutuivat käymään raastavaa taistelua myös sydämissään. Halu selvitä, jotta joskus vielä näkisi rakkaansa.. toisaalta veli veljeä vastaan.. Kyllä sodankäynti sitten on julmaa, eikä oikeaa aina ole olemassa.
Samalla tavalla suomalainenkin on ollut joskus pakotettuna raskaisiin tekoihin sodassa, jos nyt vaikka ajattelee Vapaussotaa. "Värit" jakoivat perheitä, sukuja, erottivat naapureita ja lapsuuskavereita toisistaan. Inhimillisyys unohdettiin, pakosta kai. Toivottavasti tulevaisuus ei koskaan enää tuo kansoillemme sellaista kärsimystä!! - iku
Jos haluat puhua Sinimäestä, toisesta maailmasodasta, Stalinista ja Kolmannesta Valtakunnasta ota yhteyttä: [email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama255059Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä644061Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve753625Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732698Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1472483Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta602358Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl772167Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?272127- 1351664
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko371525