AA
A A A
Opastus ja palaute
liity jäseneksi!
27 Vastausta 7 464 Lukukertaa

Sydän

Heipsistä!
Voisiko joku kiva kertoa, kuinka näppäimistön oikealla puolella olevalla numeronappuloilla saadaan sydän-merkki. :)

Voi Ssanna

jo panna.Ongelmaasi en valitettavasti osaa vastata

Kopioi tuosta

jos ei meinaa...

onnata niin kokeile sitä perinteistä..

<3

:)

apua sannalle ..

ensin painat pohjaan Alt -näppäimen, joka on ison välilyöntinäppäimen vasemmalla puolella ,, ja sitten yhtäaikaa painat kolmosta näppäimistön oikealla puolella . sittten päästät molemmat näppäimet, ja sydämmen pitäisi tulla näyttöön .
Joillakin koneilla tämä ei kuitenkaan toimi.
eli Alt ja 3 .
♥♥♥♥♥♥♥♥

Pumppuja

Onhan näitä pumppuja tässä OS X:n merkkipaletissa, mutta numeronappuloista en osaa sanua. Mihin niitä sydänmerkin kirjoittamisessa tarvitaan?

♡♥❤❥☙❧❦

sydämellisiä

tyyppejä koko jengi.

Näinkö?

♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

Tääh?

Ei mulla toimi alt 3...eikä mulla ole oikealla mitään numeronäppäimii?
Mä haluun kans sydämmmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii..................................

<3 ei toimi täääääkäääääääääää

perk

Pitääääx mun avata mäkki häh???

ei oo sydämmmiiiiiiii peeceeessä. Alanko tappelee linuxien kanssa vai mitä p-lettä teen?
Noh tuo ALT+3 toimii ainakin vistassa. ♥ eli alt pohjaan ja oikealta numeronäppäimistöltä 3.

Kertokaa sit

miten saa vanhassa xp:ssä toimiin tuollasen sydämen (mulla on vielä kaikenlisäks läppärimalli, jos se jotain merkkaa..) Kai mul on liian vanha, plääh!
vaikka on xp, täälä ainakin se alt + 3 ♥♥♥ niinku näkyy ..

näin

2+5+9 ♥♥♥

tämä oli

huomautan ♪

seiska

¢ôÚ-±/
Mull on läppäri (malli 2008, Toshiba) eikä siin oo numeronäppäimistöö oikeel puolel, ni sill ei pysty tekee sydämii, eli ei onnistu kuin silloin, kun on numeronäppäimistö oikealla puolella.. -.-
On siinä perkele numlocki jolla saa kirjaimista numeronäppäimistön. ainakin useimmissa koneissa on, kyllä kaikissa on.
macis saa sillai jännäst, kokeile vaa umpimähkää jtn et tost ompusta ja jtn kirjaimii ja ompun viereiset 2-3 näppäint + kirjaimet/numerot en ny muista ku en oo macil
s )sß, tä.
Miten saa sen sydämmen kun mulla ei ole numero näppäimistöö?
ja alt 3:a mitä teen?
No on sulla character map eli merkistökartta kuitenkin, kopsaa siitä
windowsin char mapilla
http://en.wikipedia.org/wiki/Character_Map

esim
U+2665 ♥

Keskusteluhaku

Laaja haku

Facebookissa suositeltua