Olemme matkustamassa Boracaylle pariksi viikoksi. Vaikka matkustankin avoimin mielin, on matkakuume niin kova, että kaikki ennakkotieto kelpaa. Jos joku onnekas Boracaylla käynyt voi kertoa mm. seuraavista asioista (ja muutkin vinkit tervetulleita):
- onko Boracaylla kannattavaa teettää räätälillä juhla-asua?
- vinkkejä hyvistä ruokailupaikoista, jotka jäivät erityisesti mieleen
- missä kannattaa loman aikana käydä ja mitä tehdä, eli nähtävyyksiä jne.
- missä kannattaa käydä sukelluskurssi, ja pitääkö hankkia Suomesta lääkärintodistus etukäteen?
Kiitos tuhannesti etukäteen, jos joku vaivautuu toimimaan asiantuntijana!
Boracay
2
1176
Vastaukset
- Tellustelija
Jaa, mitäköhän vastais. Vuosi sitten käsin saarella.
- onko Boracaylla kannattavaa teettää räätälillä juhla-asua?
- En tiedä, mutta varmasti halvempaa kuin suomessa. Kannattaa kysellä. Mutta vinkkinä T-paita yms. ostoksille, käykää Lonely Planet shopissa (siinä rannalla). Sairaan siistejä paitoja about vitosella. Niillä on Bodacaylle tehty mallisto, jota en ole edes LPn kotisivuilta löytänyt.
- vinkkejä hyvistä ruokailupaikoista, jotka jäivät erityisesti mieleen
- Tiibetiläiset buffetit kannattaa tsekata. Taas about vitosella aika mielenkiintoinen buffettikokemus tyyliin "harjoitus tekee mestarin".
- missä kannattaa loman aikana käydä ja mitä tehdä, eli nähtävyyksiä jne.
- Snrklaus-/sukellureissut ehdottomasti. Vastaranta kitesurfingin mekka (mutta vesi likaista). Golfkenttä lajin harrastajille todella messevä ja korkeuserot isot. Niin, ja se ranta!!!
- missä kannattaa käydä sukelluskurssi, ja pitääkö hankkia Suomesta lääkärintodistus etukäteen?
- Tohon en sano mittään... Mutta paikkoja löytyy.
Kiitos tuhannesti etukäteen, jos joku vaivautuu toimimaan asiantuntijana!
Toivottavasti tuolla pääsee alkuun. Onnittelut hienosta lomapaikan valinnasta... - simppa57
Ei näkynyt räätäleitä,jos menet Hong Kongin kautta teetä siellä.
Ruokatarjontaa on joka makuun meillä fried rice 150 p-king size katkaravut 1800 p/kg n12 kpl,pitää vaan kulkea ja kokeilla missä paras eväs.
Saarikierros trikellä n 350 p/h n2,5 tuntia.Snorklailla ,jos on useamman päivän kannattaa ostaa omat välineet ,itse ostin sieltä n50 e.
Sukeltaminen ,tarjontaa on ainakin boatstation 3 jossa majailimme,itse kävin sellaisessa kuin Watercolors niminen firma siellä oli Henry niminen Hollantilainen kaveri joka oli meillä opettajana viime helmikuussa,joka firmassa on samat hinnat.OWD lisenssiin 3-4 päivää muistaakseni 17000 p.
Kurssille pitää täyttää lomake terveydentilasta ja sairauksista,mutta mitään todistuksia ei tarvittu.
Caticlanissa on lähteitä joissa kannattaa käydä uimassa.
Saaren ainoa näköalapaikka MT Luho, kannattaa käydä.
Aktiviteettikauppiaita kannattaa vedättää hinnoissa pelivaraa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama1197901Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1516628Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1834745Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2433225Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta1012734Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1032236Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari121896- 1501875
Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa291710Yhteydenotto
Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?1971614