Olen kiertänyt melkein kaikki kirkot läpi ja päätynyt Adventtikirkkoon. Siellä on rauhallista ja silti voimallisia saarnoja. Ihmiset mukavia eikä helluntailaisten hurmosta yms. Kiinnostaisi, onko täällä kenelläkään kokemuksia Suomen Adventtikirkosta! Adventisteille sapatti eli lauantai on pyhäpäivä. Seitsemännen päivän adventistit ovat kasvissyöjiä. Nautintoaineita, kuten kahvia, teetä, tupakkaa yms. "päihteitä" ei hyväksytä, koska ne kiihottvat ihmisen keskushermostoa. Monet adventistit ovat silti sekasyöjiä eivätkä noudata em. kasvisruokavaliota. Liha on saastaista, se on nähty ja kuultu lukemattomia kertoja. Ellen G White näki jo 1800-luvulla kaikki nykyajan pedon merkit, joista Ilmestyskirja kertoo. Olen toteuttanut onnistuneesti lyhyitä aikoja kasvissyöjänä ja raittiina olen ollut jo vuosikausia. Haluan harjoitella seitsemännen päivän adventistiksi tavoitteena kasvissyönti, vaatimattomat elämäntavat, puhtaus ja siisteys niin ihmissuhteissa kuin omassa elämässäkin. Meillä on suvussa adventisteja, lähimmät olivat mummo ja täti. Paljon olen lukenut adventtikirkosta internetistä ja kirjoista, keskustellut, käynyt kirjekurssit yms. Kun menen ev.lut kirkkoon, niin sieltä ei oikein saa mitään. Se on kuin jotakin näytelmää, saarnat kuin jostakin "koneautomaatista." Omatuntoni kieltää menemästä ehtoolliselle siellä. Aikani olen perehtynyt adventtikirkon oppeihin ja vakuuttunut sen olevan minulle sopiva.
Rauha Adventtikirkosta
4
444
Vastaukset
- ovat ainoa
kristitty lahko, joka mun käsitykseni mukaan hyväksyy meikäläiset. Taitaa olla aika lähellä gnostilaisuutta kai. Mites noi mainitsemasi adventistit, pitävätkö meikäläisiä kelvollisina?
- .........
Minä en ole varma adventisteista, mutta herännäisyys (luterilaisuuden herätysliike) myös hyväksyy homoseksuaalisuuden.
- P1313
......... kirjoitti:
Minä en ole varma adventisteista, mutta herännäisyys (luterilaisuuden herätysliike) myös hyväksyy homoseksuaalisuuden.
hyväksyy minut, koska on minut luonutkin, ei sillä ole väliä minkänimisiä uskontoja me pikkuihmiset olemme täällä maan päällä puuhastelleet ja päättäneet keiden kanssa leikitään niissä.
- olen täysin
P1313 kirjoitti:
hyväksyy minut, koska on minut luonutkin, ei sillä ole väliä minkänimisiä uskontoja me pikkuihmiset olemme täällä maan päällä puuhastelleet ja päättäneet keiden kanssa leikitään niissä.
samaa mieltä, mutta on silti kiintoisaa tietää mm. kristittyjen asenteista jotakin, mm. olisiko sellainen ihme jossakin, jossa he ovat ihan oikeita kristittyjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k1404630Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k833375Työeläkeloisinnan kulut vuonna 2025 peräti 37,3 mrd. euroa
Johon palkansaailta varastettiin 28,2 mrd. euroa, mikä on 3/4. Jokaisen palkansaajan palkkasummasta varastetaan noin 1/261769- 1061648
- 901499
- 105999
Belfastissa persujen otteet
Joku tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut tuhoavat syyttömien kansalaisten omaisuutta. Persuilla on ihmeellinen21902Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6
Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka23888- 74854
- 46810