Tekstitiedostotjen tulostus kansiosta järjestyksessä

matti-000

moi
jos on kansio jossa on tiedostoja esim.
14.04.2009.txt
16.04.2009.txt
17.04.2009.txt
02.05.2009.txt
21.06.2009.txt

niin miten saa tulostettua noiden tekstitiedostojen sisällöt järjestyksessä niiden nimen (päivämäärän) mukaan? uusimmasta vanhimpaan?

7

480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jaska Perusjaska

      Tässä yksi tapa. En tiedä onko helpoin, mutta tuli ensimmäisenä mieleen.

      Ensinnäkin luet kaikki tiedostonimet vaikkapa taulukkoon. Sitten parsit nuo päivämäärät siitä, mktime-funktiolla muutat aikaleimaksi ja teet vaikka uuden taulukon, jossa on indeksinä aikaleima, arvona tiedostonimi. Sitten käyt taulukon läpi indeksin perusteella ja luet tiedostojen sisällöt.

      Jos nuo on jotakin lisäyspäivämääriä, niin helpommalla pääset, jos annat tiedostojen nimeksi juoksevan numeroinnin ja laitat päivämäärän tiedoston sisälle, jos sitä tarvitset.

      Ja voi olla, että päivämäärien vertailuun löytyy joku valmiskin funktio.

      • matti-000

        kiitos vastauksesta, vaikkakaan kaikki ei mennyt perille. voisitko mitenkään auttaa tyhmää tekemällä pienen esimerkin koodia? kiitos!


    • silkie

      • matti-000

        Kiitos todella paljon!


      • matti-000

        scripti toimii muuten, mutta se näyttää vain päivämäärältään tuoreimman, eikä järjestyksessä kaikkia... ja se näyttää sen tekstin edellä tämmöisiä . merkkejä? mikä on pielessä?


      • ...
        matti-000 kirjoitti:

        scripti toimii muuten, mutta se näyttää vain päivämäärältään tuoreimman, eikä järjestyksessä kaikkia... ja se näyttää sen tekstin edellä tämmöisiä . merkkejä? mikä on pielessä?

        Teksti on utf-8 muodossa, pistä sivun lohkoon, heti ensimmäiseksi tagin jälkeen.


      • ...
        ... kirjoitti:

        Teksti on utf-8 muodossa, pistä sivun lohkoon, heti ensimmäiseksi tagin jälkeen.

        Siis [meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /]... suomi24 syö tagejen näköiset pois.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      19
      4969
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      61
      3989
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      72
      3564
    4. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      103
      2885
    5. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2708
    6. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2668
    7. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      98
      2644
    8. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      147
      2433
    9. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      59
      2328
    10. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      62
      2110
    Aihe