THAIMAASTA/KRABILTA KOKEMUKSIA?!

ensimmäinenmatkamme

Hei!Olemme mieheni kanssa lähdössä lomalle todennäköisesti marraskuussa.Olemme ajatelleet Thaimaan Krabia (Ao Nangia) ja hotelliksi Peace Lagunaa.Mitään ei viälä lukkoon ole lyöty,joten nyt hyvät ihmiset voitte vaikuttaa asiaan!Kertokaa mikä on ollut paras lomakohteenne thaimaassa ja hotelli myös?
Missä on parhaimmat retket ja rannat?Millaista ruokaa thaimaassa syödään,onko hyvää?Jos olette käyneet kyseisessä paikassa ja hotellissa niin kaikki mielipiteet ja kokemukset paikasta kiitos!(;
Eli kaikki hyvät,että huonot puolet paikasta ja ehdottaa saa muitakin lomakohteita,perustelkaa mielipiteenne myös.

HUOM!Tämä on siis ensimmäinen ulkomaan lomamme yhdessä ja samalla häämatkamme,joten toivomme vain parasta.

6

2216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • caramello

      olette tehneet hyvän valinnan. itse olen jälleen enstalvena lähdössä krabille. paikka ja valitsemanne hotelli ovat loistavia. krabin saaristo on aivan älyttömän kaunis puuterimaisine rantoineen ja vehreine metsineen. ei muuta kun pitkähäntäveeneellä päiväretkille ja ehdottomasti ne paikanpäältä ja paikallisilta matkanjäjestäjiltä ostettuina. säästää yli puolet. ruoka on hyvää halpaa ja turvallista kun muistaa pestä kädet aina.

    • anskuliisa

      Erinomainen valinta ensimmäiseksi lomapaikaksi Thaimaassa. Olimme siellä viime jouluna ja uudelleen tulevana jouluna (yhdistettynä Koh Lantan kanssa). Ainakin me saimme kaksi viikkoa kulumaan erittäin hyvin, vaikka itse Ao Nang on pienoinen paikka, ikään kuin turistirysä mutta lähellä upeita retkikohteita (saaria), Krabi Town (ostospaikat) ja kyllä Ao nangista ja lähiympäristöstäkin tekemistä löytyy. Suosittelen kohdetta lämpimästi ja valitsemanne hotellikin on upea - olimme siellä viime jouluna, on hyvällä, mutta rauhallisella paikalla, kaunis ja hyvin hoidettu hotellialue, ystävällinen hlökunta. Ottanette häämatkanne kunniaksi bungalowin / private cottagen :) Hyvää matkaa!

    • Menisin uudelleenkin

      Kaksi kertaa olemme käyneet Krabilla, AoNangissa ja menisimme uudelleen - tosin vain joko marras- tai joulukuussa. Krabi on nimittäin melko pieni paikka ja pienet rannat, niin jo joulukuun lopulla turisteja alkaa olla sen verran, että rantaat käyvät ahtaiksi. Rannoilla ei muuten ole myöskään rantatuoleja tai aurinkovarjoja.

      Krabi Thai Village hotellia voi suositella, todella rauhallinen hotelli/ympäristö ja sopivan matkan päästä keskustasta.
      Krabi townin ostosmahdollisuudet ei kyllä kummoiset, varsinkin esim Phuketiin verrattuna.

      Mutta AoNangin rantakadulla jos jonkinlaista kauppiasta, lähinnä merkkituotteiden kopioita. Muistakaa tinkiä, yleensä myyjät ilmoittavat alkuun todella korkean hinnan, alle puolet kannattaa siitä tarjota, vähemmänkin, riippuu tietysti minkä hinnan myyjä alkuun pyytää.

      Rantakadulla myydään useassa paikassa retkiä eri saarille, kuten PhiPhi saarille, niissäkin hinnoissa hieman tinkimisen varaa. Hotelleilla yleensä kalliimmat retkihinnat, suomalaisten matkanjärjestäjien retkihinnoista puhumattakaan..
      AoNangin oma ranta ei ole paras mahdollinen, venematkan päässä mm. Chicken, Poda ja Railay (PhraNangia sanottu yhdeksi maailman kauneimmaksi rannaksi). Varsinkin Podalla ja Chickenillä kirkas vesi, AoNangin rannan vesi on sameaa.

    • Krabi09

      Me olimme Aonangissa maalis-huhtikuun vaihteessa pari viikkoa ja kyllä Krabi vei sydämen :) Viime vuonna olimme Phuketissa ja kyllä Krabi vei voiton 6-0.

      Vaikkakin kaikki ihanimmat rannat ja saaret ovat venematkan päässä; Aonangin "oma" ranta ei ole niin paratiisimainen kuin esim. Poda, Tub, Koh Hong, jne. Toiveena on päästä myös ensi keväänä reissuun ja ehdottomasti uudelleen Krabille ...

    • ...

      Jos ette etsi menomestaa vaan rauhaa ja luonnonkauneutta niin Krabi on nappivalinta! Ostosmahdollisuudet ovat rajalliset Krabilla. Itse sain kyllä matkalaukullisen roinaa ostettua Krabiltakin, mutta lähes kaikki oli normaalia rantalomakrääsää. Paremmat ostosmahdollisuudet ovat Phuketissa ja sinnekin pääsee Krabilta, jos vaan aikaa riittää. Muistakaa käydä eri saarilla muuten loma jää tyngäksi.

    • Joulukuu2008

      Hei,
      paikkaa voin kyllä suositella. Olimme Krabin AoNangissa viime joulukuussa ja paikka oli kaikin puolin upea, varsinkin saaret.
      Marraskuussa jos lähdette, niin kannattanee harkita loppukuuta tai vasta joulukuun alkua vesisateiden vuoksi. Viime vuonna lomamme alkoi 9.12 ja edellisellä viikolla oli vielä satanut lähes joka päivä. Meidän aikanamme tuli vain pari lyhyttä sadekuuroa.
      Rahaa kannattaa vaihtaa vasta AoNangista. Rahanvaihtopisteitä on tiheästi katujen varsilla.
      Retket kannattaa varata paikallisista putiikeista (ei hotellista), mikäli haluaa säästää retkien hinnoissa.
      Ostoksia jos haluaa tehdä, niin kannatta käydä alkuun Krabin kaupungissa Techossa ja BigC:ssä. Taksikuskeilta saa tingittyä edullisen hinnan ja samalla voi käydä esim. Tiikeritemppelissä, joka on todella näkemisen arvoinen paikka, varsinkin ne 1237 porrasta.
      Takseja kannaa muutenkin käyttää, esim. päivän Phuketin kiertoajelun olisi saanut 5000 bathilla. Itse olisi saanut valita kohteita missä olisi halunnut käydä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      83
      2716
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      58
      2634
    3. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      70
      2594
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      96
      2547
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      88
      2065
    6. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      50
      2012
    7. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      141
      1866
    8. Joskus tulee niin

      Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk
      Ikävä
      51
      1500
    9. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      33
      1459
    10. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      16
      1456
    Aihe