Hei. Hain pitkän mietinnän jälkeen(½vuotta) itselleni kanin pojan ja nyt en tiedä kuinka sen kanssa pitäisi olla. Kavereideni kanit ovat reippaita ja juoksentelevat ympäri taloa, mutta minun kani kun pääsee pois häkistä juoksee suoraan sohvan taakse piiloon. Sylissäkään en raaski sitä pitää kauaa koska se tärisee pelosta. Voisiko joku auttaa hieman mitä tehdä pienokaisen kanssa (3kk vanha). Asiallisia vastauksia kiitos :)
Arka kani
10
396
Vastaukset
- Kanin ehdoilla.
Herkuilla lahjominen on paras keino. Huomaa siten pikkuhiljaa, ettet olekaan hullumpi kaveri! : )
- .
tänään ostinkin pikkuiselle herkkuja vaan kun ei meinaa uskaltaa minun nähden syödä niitä :(
- ujosta
. kirjoitti:
tänään ostinkin pikkuiselle herkkuja vaan kun ei meinaa uskaltaa minun nähden syödä niitä :(
kaverista onkin kyse. Annappa aluksi sitten ihan vain aikaa. Makoile lattialla ja seuraile tilannetta. Jos kani tuntuu pelkäävän sinua, anna sen tutkia paikkoja hetkinen itsekseen (kunhan huone on kaniturvallinen). Laita vaikka rauhallinen radiokanava soimaan pienesti taustalle, ettei ulkoakuuluvat äänet säikäytä tai pelota. Jos taas tuntuu, että läsnäolosi ei vaikuta, niin makoile ja ehkä jutustele kaverille. Välillä voit varovasti ojentaa kaverille namia lähemmäksi, jos vaikka nälkä veisi voiton ujoudelta.
Onko kani ihan vauva, vai muuten kovin arka? Jos on erotettu vasta kavereista, niin yksinäisyys ja iso uusi maailma on ymmärrettävästi kauhea paikka aluksi. - .,
ujosta kirjoitti:
kaverista onkin kyse. Annappa aluksi sitten ihan vain aikaa. Makoile lattialla ja seuraile tilannetta. Jos kani tuntuu pelkäävän sinua, anna sen tutkia paikkoja hetkinen itsekseen (kunhan huone on kaniturvallinen). Laita vaikka rauhallinen radiokanava soimaan pienesti taustalle, ettei ulkoakuuluvat äänet säikäytä tai pelota. Jos taas tuntuu, että läsnäolosi ei vaikuta, niin makoile ja ehkä jutustele kaverille. Välillä voit varovasti ojentaa kaverille namia lähemmäksi, jos vaikka nälkä veisi voiton ujoudelta.
Onko kani ihan vauva, vai muuten kovin arka? Jos on erotettu vasta kavereista, niin yksinäisyys ja iso uusi maailma on ymmärrettävästi kauhea paikka aluksi.juu ihan vasta äsken joutui eroon perheestään.. ja kiitos. pitääpä kokeilla tuota :)
- -.-
., kirjoitti:
juu ihan vasta äsken joutui eroon perheestään.. ja kiitos. pitääpä kokeilla tuota :)
hei vaan... Luin tuota touhuasi hetken, ja luulempa että tiedän vastauksen: KANI ON LIIAN PIENI!!! Ei ihme kun on noin ujo kun on vasta vauva. Tämä voi vaikuttaa kanin tulevaituuseen, siihen, että miten se on ihmisten seurassa. Sinun pitää nyt vain oppia sanomaan kaikille, että "no tuo kani on vähän ujo", ja että "tykkää olla yksin", ja näin ... Tottakai on mahdollista, että kanisi tykkäisi vielä olla kanssasi, jos hyvin käy! =D
tässä olen vielä käyttänyt lainausta eräältä lemmikki-sivulta:
Kania hankkiessa on oltava tarkka siitä, ettei sitä ole vieroitettu sisaruksistaan liian aikaisin. Sopiva luovutusikä on 8-10 viikkoa. Kun kani on vieroitettu emosta (6-8 viikon iässä), se ei vielä tarkoita sitä, että se on valmis lähtemään uuteen kotiin. Sen sosiaalistumisen kannalta on tärkeää, että se saa olla vielä emosta vieroitettuna sisarustensa kanssa.
www.Lemmikit.fi
onnea kanin hoitoon! ^^
- nuori, ja ehkä
senkin vuoksi arka. Anna kanin tutustua sinuun sen omilla ehdoilla, älä pakota sitä mihinkään. Anna ruokaa kädestä, jos mahdollista. Anna kanin lähestyä sinua, eikä päinvastoin. Älä myöskään kävele/juokse kanin perässä.
Laita kani esim. huoneeseen, jossa se voi juoksennella. Anna kanin tulla itse luoksesi, kun istut lattialla. Älä liiku liikaa, mutta ole rennosti kuitenkin. Älä yritä lähestyä kania aluksi, vaikka se tulisi luoksesi, vaan anna sen nuuhkia rauhassa.
Tee näin pari tuntia päivässä, joka päivä.
Toinen juttu mitä voi kokeilla, on mennä makoilemaan sohvalle ja antaa kanin olla samalla sohvalla. :) - pupusetpupuset
....kunnes se sai kaverikseen reippaan pikku pupu tytön.Enen se oli kuin "masentunut" mutta kun sai kamun niin on saanut "elämäniloa"
- kanihullu
meidän kani on vielä pieni .Se juo pipetistä ja sen nimi on vilkas koska se on mennyt monta kertaa piiloon.sillä on ollut kova nälkä ja se on juonut yhden kerran 5 kertaa SE ON NIIN SÖPÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!vai mitä?
- tania78
Harmillista jos kania ei ole totutettu käsittelyyn, mutta toisaalta nuori kani vaatii aina aikaa uudessa kodissa... Aikaa voi mennä parista viikosta kuukausiin riippuen siitä kuinka paljon lapsukaista on käsitelty edellisessä kodissa.
Voisit "piilottaa" vaikkapa pieniä porkkanan paloja sohvan jalkojen ympärille. Sitten vain viereen makolemaan ja syöt vaikka itse omenaa. Kun kanitus tulee ottamaan porkkanaa voit ohimennen hitaasti tarjota omenaa jota olet syönyt. Älä katso kania tai lähesty sitä vaan anna sen tulla luo.
Kyllä se uteliaisuus pian voittaa.
Yksi vastustamaton tuoksu on voikukanlehti...
Tietysti jos rohkeutta riittää voit ottaa kanin viereen sohvalle ja vaikka pari voikukan lehteä siihen. Katsele itse telkkaria tai lue kirjaa ääneen matalalla rauhittavalla äänellä. Ehkä kani rohkaistuu syömään seurassasi ? Mun kani myös on aika arka, tärisee kun pidän sitä sylissä, eikä anna kiinni heti. Ja kun sen luokse menee esim. porkkanalla niin se kyllä syö sitä mutta juoksee karkuun.
Istu vaikka lattialle ruuan kerä ja kutsu sitä luokses niin kyllä se siitä sitten.
Miulla on kans puoli vuotias kani (täyttää 1v) ja on aika arka, ei halua olla kauaa sylissä mutta kun pijän sitä sylissä nii se tottuu:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama194819Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä523881Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve603463Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi942848On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole622698Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732648Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä972620Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1322369Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl582084Joskus tulee niin
Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk671995