SSRI riippuvuus, mitä tehdä???? :-(

tyttö444432

Lopetin SSRI lääkitykseni n. maaliskuussa. Lääkitys oli paniikkihäiriötäni varten. Enää minulla ei varsinaisesti paniikkihäiriötä, mutta yleistynyt ahdistuneisuushäiriö, mikä siis piinaa joka päivä. SSRI-lääkkeen lopetuksen jälkeen(oli nimeltään muistaakseni Serotin, Serotonin tai muu vastaava) ahdistuneisuuteni on noussut korviin asti; olen kokoajan levoton, en saa hyvin nukuttua, kädet tärisee, kasvoja kuumottaa, sydän hakkaa, en pysty katsomaan toista ihmistä kauan silmiin, itkettää, masentaa, nukuttaa ja muut pelot on nousseet pintaan. Tämä kauhea levottomuus on ihan uusi juttu, en voi pysyä paikallaan ja proplarkaan ei oikein enää tehoa käsien tärinään tai laskemaan sydämen tykytystä. Mitä mun pitäisi tehdä? Tuntuu että aivoistani puuttuu jokin aine ja siksi tälläiset oireet. Ennen kuitenkin pystyin jotenkuten olemaan 'normaali', mutta nyt on todellakin pahentunut lääkkeen lopetuksen jälkeen. En halua aloittaa uudestaan lääkitystä, sillä oikeastaan ei se edes paljoa auttanut. Teki minustä tälläisen riippuvaisen!!! Ostin Antistressi tabletteja, ei tehoa. Myöskään näistä ei tehoa: EPA, B-vitamiinit ja muut vitamiinit, kärsimyskukka, kamomillatee, valeriana. :-( Miten tästä selviää???

21

1904

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehkä auttaa

      Ota paljon kalarasvaa.

    • hätää.

      Wow, mitkä efektit :) No, sanoinhan että paniikkihäiriössäkin on kyseessä bakteeri-infektio. Tunnistan nuo kaikki, koska itsellänikin vähän samanlaiset, tosin lievempinä, mutta kesti tosi kauan. Eikä minulla tosissaan ole ollut paniikkihäiriötä, mutta yksi bakteeri, monet sairaudet.

      Sinulla on meneillään ilmeisesti bakteerintappo. Elimistösi koettaa ravistella pois tuon keuhkoklamydiabakteerin. Masennuslääkkeet ovat immunomodulatorisia, ja koettavat peitellä tämän bakteerin aiheuttamia oireita. Mutta silloin tällöin käy niin, että lääke aiheuttaa ketjureaktion, jolloin noita bakteereja rupeaa tuhoutumaan ihan itsestään. Mulla oli munuaiset kanssa kipeitä ja aivosumukin oli ihan kiitettävä.. Reaktioita voi yrittää pysäyttää kortisonilla (immunosuppressiivinen lääke), mutta yleensä silloin käy vielä huonommin, eli en silti suosittele.

      Mutta parhaiten minulle auttoi molybdeeni ja pantoteenihappo. Ja magnesium auttaa sydänoireisiin! Oireet tulevat siitä, että Chlamydia pneumoniae on aika myrkyllinen bakteeri, ja sen tuhoutuessa, soluista vapautuu myrkyllisiä porfyriinejä. Aiheuttaa käsien tärinää, sydämentykytystä, jopa hallusinaatioita. Eipä tuossa nyt voi tehdä juuri muuta, kun pysyä tiukkana (tiedän helpommin sanottu kuin tehty), ja sitten odottaa että tuo menee ohi. Saattaa kyllä kestää kauankin, mutta oireet pitäisi lievittyä hiljalleen. Muista myös kelatoida pois porfyriinit joillakin tavoin.

      Mutta ole huoleti, ei tuo ole mikään lääkemyrkytys silti, eli oireet eivät varsinaisesti tule käyttämästäsi lääkkeestä, vaan lääke laukaisi nuo oireet.

      Lääkärit eivät valitettavasti tunnista kys. bakteeria, mutta oireet ovat aika todellisia, eikös vain :)

      Niitä tulee myös samanlaisia joillekin amalgaamisaneerauksen jälkeenkin, eli hyi noita hammaslääkäreitä jotka myrkyttävät ihmisten immuunipuolustusta elohopealla, että tuollaiset bakteerit saavat sitten yliotteen.

      • sen takana

        mikään bakteeri-infektio ole.


      • ettei
        sen takana kirjoitti:

        mikään bakteeri-infektio ole.

        ole. Sinulle jää nyt tuo perustelutaakka, sillä kerroin syyt ja mekanismit, miksi kyseessä on bakteeri-infektio.

        Suunnilleen samoja reaktioita voi saada esim. ottamalla fluorokinoloneja (antibiootteja siis, tiedän 2 henkilöä joille näin tapahtui, joilla oli paniikkihäiriö).

        Bakteeri voitaisiin todentaa keuhkoklamydian vasta-aine testillä, tai herkällä PCR-menetelmällä. Tosin bakteeri on niin yleinen että monet muutkin "oireettomat" saisivat positiivisen tuloksen. Eli tämän vuoksi pitää oireiden mukaan mennä.


    • kofeiinia,

      lopeta se kokonaan heti. Ei kahvia, teetä, energiajuomia, kolajuomia, kaakaota, suklaata, ei mitään, missä on hiukankaan kofeiinia.

      • Kofeiinittomuuden kokenu

        päinvastoin, ei noista ole juurikaan apua, päinvastoin voi vaan pahentaa oireita.


      • Tri.american

        hermostoa kokonaisuudessaanliiaksi aiheuttavat toki paniikkia,ahdistus ja muita kurjia tuntemuksia ja tärkein niistä tuntemuksista on käsien vapina,hikoilu,punastuminen ja keskittymiskyvyn puute.Kofeiinilla on juuri tuota hermoston aktivoivaa vaikutusta.Ja niin on kaikilla piristeillä.


      • kokemuksia minulla

        täällä; Lopetin lääkärin pyynnöstä kahvin käytön, ja paniikkivaivat iski entistä pahempana.

        Sain lääkityksen ja samaan aikaan palasin kahviin, vaivat helpottuivat huomattavasti.

        Mun mielestäni tuo kofeiini-juttu on yksilöllistä.


      • lopettamisen yhteydessä
        kokemuksia minulla kirjoitti:

        täällä; Lopetin lääkärin pyynnöstä kahvin käytön, ja paniikkivaivat iski entistä pahempana.

        Sain lääkityksen ja samaan aikaan palasin kahviin, vaivat helpottuivat huomattavasti.

        Mun mielestäni tuo kofeiini-juttu on yksilöllistä.

        masennus, ahdistuneisuus ja paniikkikohtaukset voivat pahentua hyvinkin voimakkaasti muutamiksi kuukausiksi, se on normaalia muidenkin aineiden vieroituksessa. Kofeiini on puriinialkaloidi, kuten kokaiini, nikotiini ja heroiinikin, ja sillä on monia samankaltaisia ominaisuuksia kuin noilla serkuillaan.

        Lopettamisen jälkeen voidaan arvioida tilanne uudelleen puolen vuoden välein, paniikkioireita aiheuttavat myrkyt katoavat kehosta hyvin hitaasti.


      • sellaisesta listasta
        Tri.american kirjoitti:

        hermostoa kokonaisuudessaanliiaksi aiheuttavat toki paniikkia,ahdistus ja muita kurjia tuntemuksia ja tärkein niistä tuntemuksista on käsien vapina,hikoilu,punastuminen ja keskittymiskyvyn puute.Kofeiinilla on juuri tuota hermoston aktivoivaa vaikutusta.Ja niin on kaikilla piristeillä.

        kuin ssri-lääkkeet.

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Selektiivinen_serotoniinin_takaisinoton_estäjä

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Luokka:SSRI-lääkkeet

        http://spc.nam.fi/indox/nam/html/nam/humspc/7/203957.shtml

        http://spc.nam.fi/indox/nam/html/nam/humspc/4/9196304.shtml

        http://spc.nam.fi/indox/nam/html/nam/humspc/9/837469.shtml

        http://spc.nam.fi/indox/nam/html/nam/humspc/5/188595.shtml

        http://spc.nam.fi/indox/nam/html/nam/humspc/6/123396.shtml

        http://koti.mbnet.fi/kasii/mielikirjat/ssri.htm


      • ************
        sellaisesta listasta kirjoitti:

        kuin ssri-lääkkeet.

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Selektiivinen_serotoniinin_takaisinoton_estäjä

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Luokka:SSRI-lääkkeet

        http://spc.nam.fi/indox/nam/html/nam/humspc/7/203957.shtml

        http://spc.nam.fi/indox/nam/html/nam/humspc/4/9196304.shtml

        http://spc.nam.fi/indox/nam/html/nam/humspc/9/837469.shtml

        http://spc.nam.fi/indox/nam/html/nam/humspc/5/188595.shtml

        http://spc.nam.fi/indox/nam/html/nam/humspc/6/123396.shtml

        http://koti.mbnet.fi/kasii/mielikirjat/ssri.htm

        Kokeilemalla.Onnistuuko?


    • vaikutuksista
      • jaa.

        Yleensä menee väärin jos syyttää amalgaamia/elohopeaa noista asioista. Koska nykyään ei kai nuorilla ole niitä juurikaan. Jos et selviä rokotteen sisältämästä elohopeasta kunnialla, niin elimistössä oli alunperinkin jotain muuta pahasti vialla.

        Ainoa mitä tiedän on että elohopea pahentaa ainakin latentteja bakteeri-infektioita (esim. juuri Chlamydia pneumoniae), koska elohopealla on haitallisia vaikutuksia immuunipuolustuksen toimintaan jo hyvin pienillä annoksilla, ja silloin kun altistuminen on kroonista ja jokapäiväistä (amalgaamipaikat). Arvioisin että noin 15-20% saa suurempia haitallisia vaikutuksia amalgaamipaikoista elämänsä aikana (oireet voivat olla hyvinkin hienovaraisia). Hienovaraiset oireet voivat olla esim. hilseen ilmaantuminen hiuksiin, tai pienet ihottumat, heikentyneen immuunipuolustuksen seurauksena. Toki näitä voi olla muutenkin, ja osoittaa ettei elohopea niitä kuitenkaan suoraan aiheuta, vaan epäsuorasti heikentämällä immuunipuolustusta, jolloin kaikenlaiset latentit infektiot joista lääkärit eivät tiedä mitään voivat pahentua.


    • ssri

      Minulla aivan samanlaisia oireita oli lääkkeen lopetuksen jälkeen. Kuulostaa ettei paniikkihäiriö ole lähtenyt vielä, eli suosittelen lääkäriin menoa, ja keskustelua jostain toisenlaisesta lääkkeestä. Lopetin tuon kyseisen seronilin (minulla annoksena 20mg) parisen vuotta sitten, ja nyt jouduin hakemaan uuden lääkkeen, koska omatkin paniikit paheni, ja tuntui entistä todellisemmilta. sain lapsen reilkun 7kk sitten, ja siitä tullut vastuu( ja baby blues) yhteensä laukaisi varmaankin.. onko verenpaineet mitattu? Jos ne on kovasti koholla se aiheuttaa myös tuota.. Ja oliko tuo proplar vai propral? :) Myöskin jos elämässäsi on tapahtunut jokin muutos, voi aiheuttaa paniikin laukeamisen uudestaan. Toisilla se paniikki säilyy koko elämän ajan, toisilla poistuu.. Voimia joka tapauksessa, et ole yksin asian kanssa. :)

      • tällaisiin

        paniikkeihin. Pitää kärsiä koko elämän kun ei osata hoitaa.


    • ______________

      kuin on käynyt niin monelle miljoonalle muullekkin.Tosi sorry,että aloitit SSRI-LÄÄKKEEN,SIITÄ JÄÄ TODELLA KAMALAT HAITTAVAIKUTUKSET.Koeta pärjäillä ja ajattele seuraavan kerran,kun sulle lääkettä tarjotaan.Lääkkeen tarjoaminen RESEPTILLÄ on sama kuin HUUMEEN tarjoaminen raflassa.Ei sen kummempaa.Koukkuun ää ja vieroitusoireet on niin kamalat,ettei taho pää kestää.

      • lääkärit

        aina sanoo, että masennuslääkkeet ei aiheuta riippuvuutta, omasta kokemuksesta tiedän, että tosi paljon pahempia koukuttamaan kuin esim.pamit joita ei tarvitse ottaa joka päivä, MIKSI LÄÄKÄRIT VALEHTELEE onko tässä kuitenkin mukana joku lääkebisnes saada porukka loppuelämän syömään moisia mömmöjä, vaikka ei enää niitä tarttes, kun ei voi lopettaa, vieroitusoireet ovat hirvittäviä, sähköiskuja, vapinaa ym. ja ne kestävät ja kestävät, ei ikinä enää masennus eikä neuroleptimömmöjä, ja näitä lääkärit nuorillekin jakaa pieneen rakkausmurheeseen kuin karkkeja.


      • koska kysymys on heidän
        lääkärit kirjoitti:

        aina sanoo, että masennuslääkkeet ei aiheuta riippuvuutta, omasta kokemuksesta tiedän, että tosi paljon pahempia koukuttamaan kuin esim.pamit joita ei tarvitse ottaa joka päivä, MIKSI LÄÄKÄRIT VALEHTELEE onko tässä kuitenkin mukana joku lääkebisnes saada porukka loppuelämän syömään moisia mömmöjä, vaikka ei enää niitä tarttes, kun ei voi lopettaa, vieroitusoireet ovat hirvittäviä, sähköiskuja, vapinaa ym. ja ne kestävät ja kestävät, ei ikinä enää masennus eikä neuroleptimömmöjä, ja näitä lääkärit nuorillekin jakaa pieneen rakkausmurheeseen kuin karkkeja.

        itsensä hyvinvoinnista.Raha on se,mitä hamutaan ja rahaa otetaan kostilla millä hyvänsä.Valehtelu on pienempi paha kuin rosvous.


      • Kokemusta on ; D
        lääkärit kirjoitti:

        aina sanoo, että masennuslääkkeet ei aiheuta riippuvuutta, omasta kokemuksesta tiedän, että tosi paljon pahempia koukuttamaan kuin esim.pamit joita ei tarvitse ottaa joka päivä, MIKSI LÄÄKÄRIT VALEHTELEE onko tässä kuitenkin mukana joku lääkebisnes saada porukka loppuelämän syömään moisia mömmöjä, vaikka ei enää niitä tarttes, kun ei voi lopettaa, vieroitusoireet ovat hirvittäviä, sähköiskuja, vapinaa ym. ja ne kestävät ja kestävät, ei ikinä enää masennus eikä neuroleptimömmöjä, ja näitä lääkärit nuorillekin jakaa pieneen rakkausmurheeseen kuin karkkeja.

        Ihan tosi asiaa puhut.Ise syönyt SSRI-lääkkeitä muutaman vuoden jos ei kahteenpäivään ota niitä niin "SÄHKÖISKUT"on todella epämielyttäviä.On tosi,kun vesi,että masennus lääkkeet aiheuttavat huomattavasti pahemman "koukun",kun pamit,xanorit yms..............


    • _____________
      • tuo

        Miten tuo voi olla se, kun hän jo lopetti kertomansa mukaan lääkkeen käytön maaliskuussa, vaan oireet jäivät. Tuo serotoniinisyndrooma on sen lisäksi sen verran epämääräinen asia, että ymmärtääkö kukaan lopulta mistä siinä on täsmälleen kyse?

        Esim. serotoniinisyndrooman voisi myös tulkita immuunipuolustuksen liian rajuksi aktivaatioksi, ja jos elimistössä löytyy silloin latentteja bakteereja yms. voivat oireet olla aika monipuolisia. Joka tapauksessa on vaikeaa kuvitella että mikään oire joka nostattaa kuumeen (jota serotoniinisyndroomassa voi olla), ei johtuisi jollakin lailla immuunipuolustuksesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      48
      6248
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      69
      4145
    3. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      39
      3266
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      20
      3171
    5. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      194
      2928
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      40
      2582
    7. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2479
    8. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      19
      2440
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      150
      1489
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      325
      1488
    Aihe