Joulu Tallinnassa?

jouluimmeinen

Päätimme lähteä jouluhössötystä karkuun ja varasimme joulun ajaksi huoneet perheellemme nordic hotel forumista.
Paljon olemme Virossa ja Tallinnassa muulloin lomailleet ja viettäneet aikaa mutta joulu "poissa kotoa" on nyt ensimmäinen kerta. Siksi kiinnostaisikin tietää/saada vinkkejä niiltä jotka kenties ovat joulua Tallinnassa viettäneet että tylsistyykö teini-ikäiset lapsemme täysin neljän päivän aikana vai löytyykö sieltä mahdollisesti aktiviteetteja näille teineillemme?
Ja onko kokemuksia ko. hotellista? Shoppailu varmasti kiinnostaa eli onkohan kaupat auki?

Kiitos kaunis etukäteen jos saamme vastauksia...

1

1368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rauhaisaa joulua

      Olemme viettäneet parikin joulua Tallinnassa. Meitä tosin on vain kaksi aikuista.
      Kaupunki on kaunis ja aika hiljainen silloin, joten en tiedä mitä teinit siellä tekisivät.
      Itselläkin välillä on aika meinannut tulla pitkäksi. Baarissakan ei jaksa aina istuskella

      Kaupat ovat auki jouluaattona iltaan asti, mutta joulupäivänä eivät (joku kulmakauppa josta saa juomaa ja sipsejä voi olla auki). Tapanina taas on kaupat auki.

      Mitään meidän perinteisiä jouluruokia siellä ei saa. Meillä on ensimmäisellä kerralla varattu jouluateria hotellista ja se oli ihan surkea. Toisella kerralla sitten varasimme ennakkoon pöydän Peppersackista ja söimme pihviä kynttilänvalossa. Mukavaa oli, vaikka ei nyt kovin jouluista ruokaa.
      Mainitsemassasi hotellissa en ole ollut, joten siitä en osaa kommentoida.

      Jos olet nimimerkkisi mukaan oikeasti jouluimmeinen ei sieltä kyllä sitä samaa joulua löydy kuin täältä, mutta helpolla pääsee ja ei tarvitse joulusta stressata. Suosittelisin kuitenkin tätä Tallinnan vaihtoehtoa lähinnä lapsettomille pariskunnille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      144
      4682
    2. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      89
      3463
    3. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      106
      1678
    4. Nyt kerrot mies mitä ajattelet minusta

      Ihan suoraan ja suodattamatta.
      Ikävä
      90
      1529
    5. Työeläkeloisille ottaa koville heidän rikosten julki tuominen

      Niin koville, että yrittävät estää kansalaiskeskustelun, jolla turvattaisiin perustuslain takaama omaisuudensuoja palkan
      Maailman menoa
      15
      1525
    6. Odotatko vielä vastausta...

      Siihen viestiin? 🤔
      Ikävä
      106
      1025
    7. Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6

      Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka
      Seinäjoki
      26
      963
    8. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      50
      917
    9. Ehkä se on niin

      Ettet vaan uskalla lähestyä tämän jälkeen. Ehkä haluaisit. En osaa sanoa.
      Ikävä
      74
      864
    10. Jos oot täällä,laita tunniste.

      Muuten en lue!
      Ikävä
      47
      763
    Aihe