Hei! Onko muilla näkyvissä samanlaista ongelmaa kuin täällä. Eli pidemmän aikaa toi ylen areena tökkinyt ainakin tiettyinä vuorokauden aikoina. Iltaisin tulee liian usein noita pieni hetki... -tekstejä ylälaitaan, noin muutaman kymmenen sekunnin välein pahimmillaan.
Kone on vanha mutta luotettava xp-laite 2gt ramilla, ongelma esiintyy kaikilla selaimilla, joista firefoxi käytetyin ja päivitetyin, flashin päivittäminenkään ei avittanut asiaa joka on ärsyttävä. Internetyhteys on 2 megaa jonka pitäisi riittää.
Kattelin juuri myös että videon kulkiessa suorittimen käyttöaste on noin 70% ja "pienen hetken" kohdalla laskee muutamaan %:n.
Oma oletukseni näillä perusteilla on että ongelman on pakko olla Ylen päässä. Että käyttäjiä on liian paljon niiden linjoilla tiettyinä aikoina eikä palvelimet pysy perässä.
Tapahtuuko tällaista muilla? Kertokaa kokemuksia...?
Yle Areena ja pieni hetki...
10
1751
Vastaukset
- pimo2
Lähetin kysymyksen suoraan YLE:lle. Vastasivat seuraavanlaisesti:
Hei,
Kiitos viestistä!
Ruuhkaisimpiin hetkiin Areenan player saattaa ilmoittaa "Pieni hetki...", jonka ajaksi toisto pysähtyy ja jatkuu taas muutamien sekuntien kuluttua. Tämä johtuu Areenan Flash Media palvelinten kuormittumisesta. Uudet palvelimet ovat jo asennuksessa, joten helpotusta asiaan on luvassa.
Pahoittelemme tilannetta.
Ystävällisin terveisin
Yle Areenan toimitus- ap
kiitos kovasti vaivannäöstä. No nythän se sitten selvisi että en itte sekoile... ;)
- hetki pieni..
Tiedän, että on ärsyttävää kun vastataan vanhaan viestiketjuun.
Jäin miettimään koska tuo palvelimen asennus valmistuu.
Tuo "Pieni hetki" ongelma on edelleenkin olemassa. - Ylen ikävää
hetki pieni.. kirjoitti:
Tiedän, että on ärsyttävää kun vastataan vanhaan viestiketjuun.
Jäin miettimään koska tuo palvelimen asennus valmistuu.
Tuo "Pieni hetki" ongelma on edelleenkin olemassa.Ei se mistään palvelimista johdu vaan epäpätevästä ylläpitohenkilökunnasta.
Videon lataamisesta aiheutuvat viiveet on mahdollista poistaa puskuroinnilla joko manuaalisesti katsojan toimesta tai sitten hieman epävarmemmin laskennallisesti. YLE:n videontoisto-ohjelma ei tee tai salli kumpaakaan vaan pätkii ohjelmaa kesken sen näyttämisen.
Eli se Areenan playeri on suomeksi sanottuna kakka. On aina ollut ja vaikuttaa siltä että tulee myös aina olemaan. Se mikä tässä on masentavaa on se että tuo on niin alkeellinen moka. Siis jossain datanomien kouluharjoituksessa voisi ymmärtää että joku ei osaisi tuota latausviivettä ottaa huomioon mutta että kansallinen tv-yhtiö tuon mokaa...
- edelleen pieni hetki
Sama vika täällä. Aamuisin ja päivisin toimii ohjelmat Yle Areenasta ihan OK mutta iltaisin Pieni hetki... ilmestyy muutaman sekunnin välein ruutuun. Ihmettelen vaan miten ongelmat edelleen ovat noin pahat ettei parissa vuodessa ole tapahtunut mitään muutosta.... kun yllä oleva palvelimen kuormitusviesti on parin vuoden takaa.
- yleisriisto haisee
halutaan antaa palvelusta ruuhkainen mielikuva, jotta areena menee läpi osaperusteluna tv-maksuvelvollisuuden laajentamisessa mediamaksuvelvollisuudeksi.
en tiedä mistä lähtien siitä on ollut laillista laskuttaa, että kansalaisilla on mahdollisuus omalla/kirjaston nettiyhteydellä vierailla ylen verkkosivuilla ja katsoa salaamatonta materiaalia. mutta tälle ansaintatavoitteelle areena on luotu. saadaan sadattuhannet aidosti televisiottomat maksamaan yleisriistolle.
- Kyrpiintynyt
Eihän areenalla mitään............................pieni hetki................................vikaa..................pieni hetki...........................ole..................
- whhhh
Muilla sivuistoilla kun katsoo videoita, niin ei oikeastaan koskaan tuu noita miettimis taukoja, Ylellä niitä tulee minuuttiin lähemmäs kymmenen... raivostuttavaa...
- Pieni vitun HETKI
Eikö tuole paskalle playerille voi tosiaan mitään? Muilla ärsyttää mainokset, mutta videon toistossa ei ole ongelmia. Kädettömiä ja täysiä tolloja tuolla ylellä.
- kohta...
YLE Areenan tekniikan tiimiä on vahvistettu joulukuussa, ja uudistus pyritään saamaan valmiiksi helmi-maaliskuun vaihteessa.
Kyseessä on mittava uudistus, ja se otetaan käyttöön uudistuvassa Areenassa, josta on tällä hetkellä käytettävissä BETA-versio.
http://areena-beta.yle.fi/ng/areena/tv/
Tommonen tuli tänne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama133453Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve603293Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä462992Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi942848On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole622688Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732648Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä972620Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1132327Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl572077Joskus tulee niin
Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk661971