Ilmavaivat öisin

vaivat!

Herään neljän tunnin välein ja täytyy kivun tähden nousta ylös ja mennä vessaan päästämään kaasu ulos. Päivisin ei haittaa muuten kuin jos menen nukkumaan. Tämä on jatkunut noin 3 vuotta. On ollut peräpukamia, jotka eivät ole viime kuukausina tuottaneet probleemia.
Ruokavalioni on seuraava:
Aamulla appelsiini mehua, kahvia, pala paahtoleipää, omena
Puoliväivällä kahvi ja pulla tai kakkupala
Lounas: lihaa tai kalaa perunoiden ja vihannesten kanssa, suklaata
Iltapäivällä: banaani ja juoma
Illalla: Voileipiä lihan tai sillin kanssa,tomaatti, ehkä jäätelöä
Napustelen myös pähkinöitä

Miten voisin päästä eroon yöllisistä kaasuista ja heräämisistä. Olen käyttäny Renniä mutta silti herään neljän tunnin välin-

2

13698

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maitohappobakteeri

      Rennie on lääke neutralisoimaan liiallisia mahahappoja, kun oireena on esimerkiksi närästys. Ilmavaivoihin se ei auta. Ilmavaivoihin on saatavana lääkkeitä apteekista kuten esimerkiksi Cuplaton.

      Tärkeää olisi selvittää, mikä aiheuttaa ilmavaivasi. Yleinen syy on laktoosi-intoleranssi, harvinaisempi fruktoosi-intoleranssi. Kaasunmuodostusta aiheuttaa helposti myös esimerkiksi pavut, kaalit, tuore ruisleipä ja tottumattomalle runsaat kuidut ja makeutusaineet, myös ksylitoli. Onko tapanasi nauttia keinomakeutettuja juomia, pastilleja tai ksylitoli-purukumia? Purukumia pureskellessa ja joskus stressissä ilmankin ja huomaamatta ihminen nielee ilmaa ja myös se voi olla syynä ilmavaivoihisi.

      Ilmavaivoja voi helpottaa liikunnalla eli iltakävelystä olisi apua. Samoin maitohappobakteereista, joita saa esim. apteekista kapseleina, asidofilus-bifidus-jogurteista, Yosa-kauralesetuotteista (myynnissä kaupoissa lähellä jogurttipurkkeja) ja hapankaalista. Ummetusta tulisi myös välttää, sillä se ja ilmavaivat kulkee usein yhdessä. Ravinnossa tulisi siis olla riittävästi kuituja ja nestettä, jotta suoli toimisi normaalisti. Apteekista ja luontaistuotekaupoista voi ostaa kuitutuotteita, jotka parantavat suolen toimintaa ja edesauttavat hyvien suolistobakteerien lisääntymistä.

      Jos ruokavalion ja tapojen tarkastamisesta ja ilmavaivalääkkeistä ei ole apua, on olemassa myös nk. rektaaliputki, joka pitää anuksen sen verran auki, että kaasu pääsee pakenemaan rektumista. Sisemmäksi suoleen se tuskin tuo helpotusta.

      Jos et itse löydä syytä vaivaasi ja pysty eliminoimaan sitä elintavoilla, mene ihmeessä lääkärille.

      • vaivat

        Kokeilempa ensin mainitsemiasia tuotteita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      92
      2773
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2655
    3. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      71
      2601
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      95
      2561
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      99
      2118
    6. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      50
      2022
    7. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      141
      1876
    8. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      36
      1855
    9. Joskus tulee niin

      Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk
      Ikävä
      61
      1695
    10. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      17
      1558
    Aihe