Ei raskausoireita, ei kasvukipuja.. Normaalia?

rv 9

Onko normaalia että ei ole ollut mitään raskausoireita tai mitään kohdunkasvukipuja/repäisykipuja vielä tähän mennessä? (nyt siis rv 9 menossa)
En noista raskausoireista niinkään ole huolissani koska ovat niin yksilöllisiä mutta kun en tunne että kohdussa olisi yhtään mitään.. Ei ole ollut minkään näköistä paineentunnetta, vihlontaa, jomotusta, repäisyjä, turvotusta tai mitään muitakaan tuntemuksia tuolla kohdussa.. Edellinen raskaus päättyi keskenmenoon rv 6 ja ennen keskenmenoa minulla kyllä oli menkkamaista vihlontaa ja turvotusta alavatsassa.. Pelkään aivan hirveästi että olen saanut keskeytyneen keskenmenon tai jotain muuta..
Neuvolassakin sanottiin rv 8, että nyt alkaa tulla pikkuhiljaa repäisykipuja joita ei tarvitse säikähtää.. Säikähdinkin sitä kun minulla ei niitä ole.. Onko tämä ihan normaalia? Pitäisikö olla huolissaan? Onko muita joilla on/ollut sama?

1

1920

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei hätää...

      Mulla on takana kaksi keskenmenoa ja yksi onnistunut raskaus ja nyt neljäs raskaus menossa puolessa välin. Eikä missään näistä ole ollut mitään oireita ainakaan noin aikaisessa vaiheessa. Jotain vihlontaa alkoi olla lähempänä synnytystä.
      Ymmärrän kyllä huolen, ei mustakaan oo tuntunut ikinä että masussa mitään olisi, mutta yksi ihana lapsi on syntynyt oireettomasta raskaudesta, ilman mitään tunnetta siitä että olisi raskaana ja myös tämä käynnisssä oleva on täysin oireeton ollut tähän saakka (rv 22), mahakaan ei ole vielä kasvanut, että saa sitäkin "oiretta" oiretta vielä odotella varmaan muutaman viikon, liikkeita olen ehkä tuntenut pari kertaa.

      Niin, noita repäisykipuja mulla tais alkaa olemaan silloin tällöin aivastaessa tms. rv 20 viime raskudessa.

      Tsemppiä ja toivotaan että kaikki on kunnossa. Tuosta tunteesta tai tuntemattomuudesta ei kannata kuitenkaan olla huolissaan, sillä se ei kerro mitään raskauden onnistumisesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      19
      4819
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      52
      3881
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      60
      3463
    4. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      94
      2848
    5. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2698
    6. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2648
    7. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      97
      2620
    8. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      132
      2369
    9. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      58
      2084
    10. Joskus tulee niin

      Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk
      Ikävä
      67
      1995
    Aihe