Saako vuokranantaja "hiippailla"...

vuokratuissa tiloiss

Olen vuokrannut kuolinpesän omistuksessa olevan pienen maatilan pihapiirin hevosten pitoon. Vuokraan kuuluu asuintalo, aittarakennus ja hevostalli. Yhdessä aitassa on kuolinpesän tavaroita joka on lukittu.
Nyt on alkanut hieman nyppimään kun yksi osakkaista tulee ilmoittamatta, milloin sattuu ja käy aitasta jonkin purkin tai purnukan ja on myöskin käynyt tallissa "katselemassa" onko meidän hevosilla ruokaa ja muutoinkin tutkimassa meidän hevosvarusteita yms! Itse kertoi näin tehneensä useinkin kun emme ole olleet paikalla!
Siis saako noin tehdä ?! Muutaman kerran on ollut vieraita ja tunnelma kyllä lässähtänyt ja tullut vaivautunut olo kun yksi tulee ilmoittamatta tönkimään olevinaan jotain aitastaan...Ja muutenkin tämän kyseisen henkilön perheen jäsenet kuleksivat surutta pihan läpi ihan millon sattuu.

6

2307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huuhuuhuu

      Noin ei saa tehdä. Sinulla on oikeus kotirauhaan. Voisitteko jotenkin sopia asian, että ottavat etukäteen yhteyttä, kun heidän tarvitsee hakea omia tavaroita aitasta. Piha kuuluu myös kotirauhaan, joten sen läpi ei pitäisi kulkea. Paitsi jos teillä on yhteispiha,silloin rajan määrittäminen voi olla vaikeaa.

    • kesustele asiasta

      Piha kuuluu kotirauhaan, mutta jos vuokranantajalla on omaan käytöön jätetty aitta samassa pihassa, niin kyllähän hänen pitää päästä siellä käymään.

      Taliin vuokranatajalla ei ole lupaa mennä tutkimaan ilman että ilmoittaa teille.

      Ilmeisesti vuokranantajalle ei ole oikein pelisäännöt selviä.

      Jos virailut häiritsee, niin sinulla on kyllä täysi oikeus sanoa että olette nyt vuokranneet rakennukset ja pihan omaksi kodiksenne, eikä vuokranataja voi liikkua tilalla niin kuin asuisi siinä itse. On suuri vaara että ottaa nokkiinsa, kun ei luultavasti ymmärrä toimineensa väärin. Mutta mielummin riita nyt kuin että jatkatte murehtimista pitään ja se riita tulee sitten kuitenkin joskus.

    • Kröhöm-Köh

      Jos vuokranantajalla on jotain erityisiä ja vuokralaisen normaaleista oikeuksista poikkeavia oikeuksia vuokrattuun asuntoon/kiinteistöön niin niistä pitäisi aina olla erikseen maininta vuorasopimuksessa. Siis mainitaan erityiseksi rasitteeksi pihapiirisssä oleva varasto ja liikkuminen sinne. Jos näin ei ole tehty, vuokranantajalla on oikeus tulla pihaan vain sinun luvallasi. Samalla logiikalla asunnon vuokraaja voisi vaikka vuoratessaan jättää jotain omaisuuttaan yhteen kaappiin ja seiihen vedoten tulla milloin vain asuntoon tavaraa hakemaan tai tuomaan.

      • olli43

        ja laittakaa ne sinne talliin ja lappu ovelle jotta videovalvonta:=)eivät kehtaa mennä koska oikeutta ei ole sinne mennä urkkimaan.Tai hankkikaa iso koira joka pääsee liikkumaan vaijerissa niin ettei sen ohi talliin mennä.


    • Kohtalotoverisi

      Käypä lukemassa 09-2009 otsikollani , "vuokranantaja tuppaa kylään" keskustelu ...Löytyisikö sieltä kohtalotovereita ...

      • Ei tarvitse sietää!

        Luettu yli 85000 kertaa . Sieltä löydät lisää kommentteja.
        Muutin pois kyseisestä "hiippailipaikasta" , - enkä maksanut viimeitä vuokraa ,johon "hiippailjakin"
        suostui .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      11
      2942
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      46
      1921
    3. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      141
      1703
    4. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      101
      1703
    5. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      76
      1428
    6. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      981
    7. Martina Aitolehti murtui Erikoisjoukoissa Matias Petäistön käsittelyssä - Tästä oli kyse

      Yksi Erikoisjoukot-kauden julkkiskisaajista on yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti. Aitolehti on pärjän
      Tv-sarjat
      11
      898
    8. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      185
      856
    9. Tiedätkö hänen pituuden??

      Et tiedä!!
      Ikävä
      54
      792
    10. Poliisioperaatio

      Pääsiäisenä...... ja sit kahvila suljettu???
      Somero
      17
      764
    Aihe