Asuntooni asennettiin ammattimiehen asentamana liesituuletin.
Liesituuletin on keittiössä ja pitää olla kokoajan päällä (asentaja sanoi niin)
Näin pakkasilla liesituuletin vie kaiken lämmön pois suoraan harakoille.
Öljyä kuluu pakkasilla ja kerran koitin sammuttaa koko tuulettimen ja mittasin huoneen lämmön, niin lämpötila nousi usean asteen (tein testin sillä talvisin asunnossa on tosi kylmä)
No sitten laitoin tuulettimen päälle, niin sieltä alkoi tulla vettä kuin ämpäristä kaatamalla, kun ulosmenoputki varmaanki suli kun veti ensin jäähän.
Onko tämä oikein, että liesituuletin vie kaiken lämmön pois ja on asennettu tuollatavoin?
Ihmettelen vaan kun näinä aikoina ihmisiä neuvotaan ostamaan energiaa säästäviä vaihtoehtoja ja tuo ei todellakaan ole sellainen
Onko tämä oikein
8
899
Vastaukset
- gdfgfdsgsdgg
kerran kahdessa tunnissa. Siksi se huippari kehoitettiin pitämään päällä. Myöskin asunnon homehtumisen kannalta voi olla tärkeää riittävä ilmanvaihto. Hommaa lto kennolla varustettu iv-kone, jos lämmön karkaaminen ketuttaa.
- Jopps
Eikös vaan liesituulettimella pidä olla kokonaan oma huippari?? Näin muistaisin kouluajoilta määräyksistä..
Voinhan toki olla väärässäkin mutta olis jo loogisestikin ymmärrettävää, ettei vahingossakaan ruuankäry rasvoineen pääse muihin tiloihin, joka taitaa olla tarkotus estää liesarilla.. Vai?
- 35
Veden tulo liesituulettimesta ei tosiaankaan ole normaalia. Putki katolle pitää olla hyvin eristetty koko matkalta. Laittaisin kylmässä ullakkotilassa vähintään 20 sentin kerroksen villaa ympärille. Katolla oleva putki pitää olla myös eristetty. Niitä saa valmiina uretaanieristellä. Korjauksena voi tarvittaessa käyttää pakkasmanttelia.
Kun asentajan osaaminen liesituulettimen eristämisestä on kertomasi kaltainen, niin olisi syytä tarkastaa oliko ohje aina päällä pitämisestäkään oikea. Antamillasi tiedoilla ei siihen voi vastata. Pitäisi tietää miten tulo- ja poistoilmat on talossa järjestetty sekä myös rakenteellisia asioita (esim. villa muovi seinissä vaatii erilaista ilmanvaihtoa kuin hirsi). Parasta olisi jos tilaisit ilmanvaihto suunnittelijan käymään, se tietysti kyllä maksaa vähän.- daah
muistaakseni lämmin ilma kanavan sisällä kylmä kanavan ulkopuolinen ilma ei aiheuta kondenssi-ilmiötä, päin vastoin kylläkin. Eihän kuumavesiputki hikoa sisätilassa.. vai miten on? mutta kylmävesiputki hikoaa, esimerkkinä vaikka pesuhuone. Eikä paraskaan eristevilla tai solukumi eristä ikuisiksi ajoiksi eli jos katkaiset sähkön liesarista, ja kolmen viikon päästä vielä oletat että kanavassa on sama lämpötila kun sillon, ku viimeks sammutit liesarin, ei ole mahdollista. Vaikka olis 100 metriä villaa ympärillä. ja yleensä liesituulettimen kanava paloeristetään, korkeimmillaan oon kuullu laitettavan 80mm 80kg/kuutio. Et näin tietääkseni.
- Nuukia..
Miksi et viitsi mainita, onko "asunto" kerrostaloasunto, hirsikesämökki vai mikä?
Jos se on kerrostalo, ei sinulla ole mitään oikeutta asennuttaa hormiin liitettyä liesituuletinta.
Jos se on omakotitalo, jossa ei aiemmin ole liesituuletinta ollut, ei sen käyttö ole ilmanvaihdon vuoksi jatkuvasti välttämätöntä.
Jos kuitenkin "ammattimies" on laittanut poistohormin ilman lämpöeristystä, pitääkin tuuletinta pyörittää ainakin pienimmällä nopeudella jatkuvasti, jotta kosteus ei jäätyisi sen sisään ja sitten valuisi sulaessaan sisään. Näin siis rööri pysyy lämpimänä eikä jäätä pääse kertymään. Samalla tietysti lämmöt menevät harakoille ja puhaltimen kuluttama sähkö lisäksi. Voisiko sitä pienintä nopeutta vielä pienentää, jotta energianhaaskaus vähenisi?- kuten sanoit
omakotitalo ja just tuollatavalla toimiva juttu...eikä aiemmin ole liesituuletin toiminut kuin ruoanlaiton yhteydessä, nyt se on laitettu kodinhoitohuoneesta ja sauna suihkutilasta kahdella putkella tuulettimeen.
Harmi kun tuo ykkösnopeuski on niin älytön ja pitää lievää meteliäkin.
Kait se on site vain hyväksyttävä tai vaihtaa kokonaan eri systeemiin - kjhgfdsaölk
kuten sanoit kirjoitti:
omakotitalo ja just tuollatavalla toimiva juttu...eikä aiemmin ole liesituuletin toiminut kuin ruoanlaiton yhteydessä, nyt se on laitettu kodinhoitohuoneesta ja sauna suihkutilasta kahdella putkella tuulettimeen.
Harmi kun tuo ykkösnopeuski on niin älytön ja pitää lievää meteliäkin.
Kait se on site vain hyväksyttävä tai vaihtaa kokonaan eri systeemiinJos pistotulppa liitännällä niin laita auton ajastin kello väliin,ittellä on,pakkasella 30min päällä ja 30min poissa.Ei valu vettä.Ilman on vaihduttava 2kertaa tunnissa mutta minusta liikaa.
- Niko Tevel
Kyllä! Pakkasella lisesituuletin/huippari kannattaa pitää teholla 1. Se yleensä estää jäätymiset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama245037Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä634046Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve743612Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732698Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1472473Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta602348Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl762159Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?272117- 1351654
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko371515