HYLA ja laktoositon?

apua?

pitäisi leipoa erääseen julkiseen tapahtumaan ja ajattelin vaihtaa normi maito tuotteet HYLAan/ Laktoosittomaan, mutta mitä eroa niillä on? eli kumpaa minun pitäisi käyttää?

7

2332

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laktoositon

      Hyla (=hyvin vähän laktoosia sisältävä) tai laktoositon ovat eri tuote. Tyttäreni ei voi käyttää hyla-tuotteita kuin pieniä määriä, jogurttia jne. Maito, kerma, jäätelö jne oltava laktoosittomia.
      Hyla-maito on makeaa, maistuu pahalta kahvissa ja siihen keitetty riisipuuro tulee punaiseksi/ruskeaksi.
      Laktoositon maitoJUOMA maistuu maidolle, sitä voi käyttää kaikessa ruoanlaitossa ja leivonnassa, mutta puuroa keittäessä se palaa tosi helposti pohjaan jopa teflonkattilassa.

      Laktoositon on paras vaihtoehto silloin kun tekee ruokaa henkilöille, joilla on laktoosi-intoleranssi.

      • apua?

        ok, kiitos tämä oli todella valaisevaa! :D


      • ööööööööööööö

        Laita voita kattilan pohjalle.


      • aina löytyy ratkaisu
        ööööööööööööö kirjoitti:

        Laita voita kattilan pohjalle.

        Miksi ihmeessä, ei kaikkeen ruokaan tarvitse laittaa voita.
        Jos ruoka palaa helposti pohjaan teflonkattilassa niin se tarkottaa sitä, että sitä ei saa päästää palamaan, vaan pitää sekoittaa koko ajan ja pitää levyn lämpö alhaalla, ei täysillä. Olenkin ulkoistanut mannapuuron tai helmivellin keittämisen sille, joka puuroa haluaa, eli laktoosivaivainen keittää itse puuronsa.


      • Haudutettu puuro

        "..mutta puuroa keittäessä se palaa tosi helposti pohjaan jopa teflonkattilassa."

        Ratkaisu: hanki haudeosa kattilaan, kerroskattila tai puurokattila. Eipä enää palaa puurot pohjaan.


    • Mel'

      Hyla on Valion tuotemerkki. Se kertoo, että tuote on vähälaktoosinen. Into on taas Arla Ingmanin käyttämä tuotemerkki vähälaktoosisesta tuotteesta. Nämä tuotteet ovat vähälaktoosisia eli niistäkin saa laktoosioireita, jos paljon käyttää.

      Laktoosittomat maitotuotteet on hieno keksintö. Laktoositon maitojuoma ei maistu makealle kuten vähälaktoosinen maito. Laktoositon maitojuoma säilyy myös käsittämättömän hyvin avattunakin, joten koskaan en ole saanut sitä pilaantumaan, vaikka päiväykset ovat olleet joskus useita päiviä yli ajan. Laktoositon jäätelö on myös ihana keksintö, eikä se ole kovin paljon kalliinpaakaan, kuten ovat muut laktoosittomat maitovalmisteet.

      Odottelen vielä, että joku lanseeraisi laktoosittoman maitosuklaan :), tumma suklaa kun ei ole niin hyvää.

      • Mel'

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      19
      4939
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      56
      3950
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      60
      3523
    4. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      94
      2858
    5. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2698
    6. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2668
    7. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      98
      2634
    8. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      138
      2408
    9. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      57
      2299
    10. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      58
      2084
    Aihe