Olen 45-vuotias 180-senttinen ja 90-kiloinen mies. En ole koskaan omistanut moottoripyörää, mutta satunnaisesti olen ajellut. Viime kesänä enemmän poikani kevarilla (Honda Varadero). Nyt on alkanut polttelemaan oman hankinta. En ole mikään harrikkatyyppi mutten mikään kyykkypyörätyyppikään. Eli joku katu/enduromalli siitä väliltä. Ajatuksena lähinnä kruisailu, mutta voisi sitä hyötyajoa ja jotain retkeilyäkin tehdä. Mitään "näyttämisen tarvetta" minulla ei ole. Budjetti on joka tapauksessa alla kymppitonni (4000-7000 ?) ja jotain hyväkuntoista käytettyä 500-750 -kuutioista olen funtsaillut.
Kommentteja aiheeseen : merkki/malli, kuutiotilavuus, kannattaako olla kate jne.
ensipyöräksi aikuiselle
19
2978
Vastaukset
- phineas
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8748930#comment-42021477ta
Samasta aiheesta löytyy ketjuja ja jos jonkinlaista kommenttia, tossa yksi. - nimimerekki
Itse olen myös etsimässä ekaa pyörää olen 30v 180 cm ja 65kilua. Eli aika samoissa mitoissa.
Samat kriteerit on myös minulla eli ei mitään kyyrypyörää eikä kustomia. Omat pyörät ovat yamaha FZ6S, kawasaki z750, suzuki sv1000s. Matka enskoja kattelin alussa myös mutta pyörä tulee maantie-ajoon joten keskityin katupyöriin.
Ensimmäisenä pyöriä jollaista olet hakemassa on ehkä 3-5 erilaista mallia niin valinta jää hyvin pitkälti koe-ajon ja mieltymysten varaan. Suosittelisin koeistumaan triumph tigerin, honda transalpin sekä varaderon isomman version.
Nettimoto palsta antaa hyvän kuvan siitä mitä pyöriä hintaluokasta löytyy. muista hakiessa ottaa huomioon tinka vara ja kattele reilusti kalliimpiakin, saattaa mieluisa löytyä hieman hintaluokan ulkopuolelta.- Messenger...
Sanon minä. Itse ajelin viime kesän 600 banditilla ja nyt olen sitä mieltä, että voisin hallita noista pyöristä SV1000:n
Kiikarissa ovat ovat myös FZ1 ja Z750 - nimimerekki
Messenger... kirjoitti:
Sanon minä. Itse ajelin viime kesän 600 banditilla ja nyt olen sitä mieltä, että voisin hallita noista pyöristä SV1000:n
Kiikarissa ovat ovat myös FZ1 ja Z750sv1000 voi kyllä olla liian kova pala, mutta en täysin ymmärrä miksi. Pyörä on kyllä tehokas, mutta kevyt eikä tuo ajoasentokaan aivan mahdottoman hankala ole. Itse pitäisin hayabusaa ja muita isoja pyöriä hankalampana aloittelijalle, koska niissä on sekä tehoa että painoa. ja sitten vielä kyykkyajoasento.
- Pomminvarmavalinta
Ei voi pettyä.
- YamaKawa
Osta kerralla kunnon peli, eikä mitään mopoa....siis pyörän koon puolesta, varsinkin kun itsekin olet miehen kokoinen.
500-750 kuutioiset ovat pienehkoja kooltaan, tehoa kyllä löytyy kierroksilla...mutteipa niillä ole mukava kruisailla.
Suositan vaikka Yamaha XJR:rrää, tai Kawa ZRX:ää noilla on mukava kruisailla koneesta kun löytyy vääntöä... eikä sillä tarvitse kaasu pohjassa ajaa ;) - toinen rollaattorist
Osta rollaattori
- Ja Vespalla....
Vespa GTS 300:sen saat uuden kaupasta 5000e
just ite miätin vanhana XJR:rän omistajana et ostaisko sittenkin VESPAN !
vai vanhan customin vai XJR:rän tai ZRX:än rohjon. - jepakkojee
Jos mielit myös hiekkateille, niin hinda africa twin 750.
- Espoon Arska
Morjens äijä,
itse olen samaa kokoluokkaa eli n 47v 178 ja n 85 heh .... ostin 2 kesää sitten Suzuki V-stromin, se on tosi järkevä ja tarpeeksi iso pyörä. Kulkee ja on vakaa. Huollot kohtuuhintaisia, luulisin. Harkitsin myös Kawa Versys ja muita vastavia, ne ovat kaikki hyviä. Versys on korkea ja kiinnostava. ER 6 ihan ok. Nyt ostaisin hieman kevyemmäön pyörän mutta kyllä V-strom on tosi cool. - Espoon Arska
Aiemmin jo promotoin Suzuki V-stromia, tarkoin tin nimenomaan pienempää 60 mallia. Se on ehdottomasti riittävä ja näyttöjä löytyy, googlaa kansainvälisiä ja kotimaisia matka- yms tarinoita.
Mutta se vielä että Bandit 600 tms on varmasti tosi hyvä vaihtoehto. Kuitenkin mulla V-stromin leppoisa V2 moottori puhutteli verrattuna 4 sylinterisiin kierroskoneisiin. Sekä selkeä pysty ajoasento. Pikkukone vääntää eikä tarvitse kyykätä nuorukaisten kanssa kyykkyhiessä.
Kaikki pyörät ovat mielestäni tosi hienoja teknologian näyttöjä. Ehkä nyt ostaisin Hondan 600 kuutioiosen yleispyörän vähäisin kesäajoihini.
Enjoy, be careful out there.- honda cbf
on oiva vaihtoehto myös honda cbf. ajoasento on mukavan pysty. tekniikka murheita ei tule,ovat lähes ikiliikkujia nuo koneet tuolla viritys asteella,mutta vääntöä on jo alhaalta... alla pari linkkiä testeihin...
- honda cbf
honda cbf kirjoitti:
on oiva vaihtoehto myös honda cbf. ajoasento on mukavan pysty. tekniikka murheita ei tule,ovat lähes ikiliikkujia nuo koneet tuolla viritys asteella,mutta vääntöä on jo alhaalta... alla pari linkkiä testeihin...
< http://www.motopalsta.com/koeajot/Honda Honda CBF 600 S ABS %22Tehty ajettavaksi%22/48 >
< http://www.motopalsta.com/koeajot/Honda Honda CBF 600 S %22Pieni suuri moottoripy%F6r%E4%22/35 >
- divarilla töihin
Ostin vuosi sitten Yamaha XJ600 Diversionin vm.-99 . Ei aiempaa kokemusta moottoripyöristä.Kätevä ja huoleton.Ennenkaikkea polttoaine taloudellinen.Viimekesänä 5000km työmatka-ajoa ja innolla odotellaan kevään alkua.
- Asnselmi74
Ajoin viime keväään kortin ja pyöräksi hommasin 650 V-Strommin. Suosittelen, tehoa ja kyytiä riittävästi. Ajo asento leppoisa ja helppo muutenkin ajaa Ensi kesä vielä mennään samalla, ei ole tullut tarvetta vaihtaa isompaan.
- ei rumiiii
Asnselmi74 kirjoitti:
Ajoin viime keväään kortin ja pyöräksi hommasin 650 V-Strommin. Suosittelen, tehoa ja kyytiä riittävästi. Ajo asento leppoisa ja helppo muutenkin ajaa Ensi kesä vielä mennään samalla, ei ole tullut tarvetta vaihtaa isompaan.
Vtormi on hirveen näköne samoin diversion, osta mieluummin vaikka vespa GTS, tai ZRX
- Herkkis ex Usko
BMW F 800 S menee tosin hinnan puolesta ylärajoille, pyynnit alkaen 8000€ tai BMW F 650 GS tai CS.
Muista sijoittaa rahaa myös kunnon ajovarusteisiin, muuten se homma loppuu alkuunsa. Tuolla F800:lla vois varmaan käydä seuraavina kesinä reissussa vaikkapa rouvan kanssakin. Kerranhan täällä vaan ollaan, anna palaa... - ei tarvi heti vaihta
Alle kympin alkaa jo löytymään alkupään Yamaha fjr:iä ja ainakin 2003 mallissa on jo absitkin. Vaikka onkin melko iso ja tehokas, on kuitenkin helppo käsitellä myös kaupungissa ja jos into ja mielenkiinto lisääntyy, voi lähteä pitemmällekin vaikka kyytiläisen kanssa. Lisäksi pitkät huoltovälit ja huoltovapaa kardaani.
- aloittaja..........
Olen ketjun avaaja. Kaupat sovittu ja käsiraha maksettu. Monestakin syystä johtuen päädyin tällaiseen : Kawasaki Z750 S. Sulaisi nuo lumet vaan nyt nopeasti...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?433020Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n352248Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari562168Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa802029Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh551752Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä161532Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr571489Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http441295Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1251217Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian161954