Kirjastovirkailijan vaitiolovelvollisuus?

Zonas húmedas

Onko sellaista virallisesti edes olemassa?

Jos siis vaikka tilaan kaukolainana kotikirjastooni uutuudet "Kosteikkoja" ja "Seksin vai Adornon tähden ja muita pornonovelleja", niin säilyykö salaisuus visusti vain meidän kahden tiedossa?

13

1720

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ööööööööööhhhh

      tsoukki?!
      Meinasitkos sitten että itse lainaustapahtuman ajaksi muut ajetaan sen verran kauas etteivät näe mitä lainaat?!

      Kosteikkoja ei ole uutuus, hyvä kirja sinänsä, Seksin vai Adornon tähden jaksaa pitää mielenkiintoa yllä alle puolivälin, toki makuasioita.

    • -Neule-

      Miksi ketään kiinnostaisi mitä luet? Voisin kuvitella, että korkeintaaan jossain tosi pienessä kylässä, missä kaikki tuntevat toisensa, joku saattaisi keksiä juoruiltavaa siitä, mitä toiset lukevat.

      En tiedä onko kirjastovirkailijoilla vaitiolovelvollisuutta. Kassalla sinua saattaa olla palvelemassa joku työharjoittelija, joten vaikka kirjastovirkailijalla olisikin vaitiolovelvollisuus, niin voi olla ettei se harjoittelija sitä tajua. Luultavasti eroottisia kirjoja lainataan kirjastosta kuitenkin sen verran usein, ettei kirjaston työntekijälle jää yksittäinen lainaaja mitenkään mieleen, paitsi tietysti jos alat hihitellä ja punastella siinä tiskillä.

      • kirjastotäti-.-

        kyllä vaan kirjastovirkailijoilla on vaitiolovelvollisuus, myös harjoittelijoilla ja joissakin tapauksissa jopa siivoojilla! ja kyllä noita seksikirjoja menee lainaan siinä missä muitakin ja jos tarpeeksi fiksu ihminen ja kokenut asiakaspalvelija sattuu tiskin takana olemaan, niin ei hän niistä hätkähdä. tai ainakaan näytä sitä. omakohtaisesti sanoisin, että jos huomaan, että asiakas on kiusaantunut jostakin lainaastaan, yritän olla kuin en edes kyseisestä kirjasta mitään erikoista huomaisi.


    • TARKKA TÄTI

      KAIKISSA TYÖPAIKOISSA ON VAITIOLOVELVOLLISUUS. JOS NYT ET TIEDÄ NIIN NYT TIEDÄT. SE PÄTEE MYÖS KAUPASSAKIN JA TAKSEISSAKIN JNE.

      • Sakkomara

        Ja kotonakin on vaitiolovelvollisuus. Pitää olla hiljaa, muuten tulee syyte ja sakko tai ehdollista vankeutta!


      • melanen
        Sakkomara kirjoitti:

        Ja kotonakin on vaitiolovelvollisuus. Pitää olla hiljaa, muuten tulee syyte ja sakko tai ehdollista vankeutta!

        tai muuten hiljaisuus siirtyy makkarin puolelle, jossa sitä kestää tapauskohtaisesti pitempään tai vieläkin pitempään..


    • k-täti

      Tottakai on vaitiolovelvollisuus. Kaikilla työpaikoilla on. Mutta...ketä se nyt eleensä kiinnostaa mitä maitoa ostat tai mitä kirjoja luet............

    • fyysinensinisilmä

      vaitiolovelvollisuus on kaikilla...on vaan eri asia onko ihminen vaitiolotaitoinen.!!!!

      • tuppisuu-

        Siis sellainen vaitiolovelvollisuus on, että ihmisten tietoja ei saa antaa eikä myöskään tietoja heidän lainoistaan kenellekään ulkopuoliselle. Eli emme saa kuuluttaa missään julkisesti eikä myöskään yksityisissä puheissa kenellekään, mitä kukakin ihminen lainaa ja lukee. Siis tyyliin " Tuokaan ei lue muuta kuin roskaviihdettä" tai "Se lukee kaikki pornokirjat mitä löytää" tai "N.N. lainasi avioero-oppaan, onkohan se eroamassa?" tai "N.N. kyselee aina ihan ihmeellisiä kirjoja." ja niin edelleen. Ainoastaan saman perheen jäsenille voidaan antaa tietoa siitä, mitä kelläkin on lainassa. Tästä ei varmaan ole olemassa mitään varsinaista säädöstä samalla tavalla kuin esim. pankin työntekijöillä tai sairaalahenkilökunnalla. Mutta kaikissa työpaikoissa on omat sääntönsä, ja luulisin, että asiakkaan yksityisyyden suojaaminen on joka työpaikassa otettu huomioon.

        Se, miten siinä tiskillä sitten asia hoidetaan niin, ettei kukaan muu asiakas näkisi, on taas eri juttu. Koska kirjasto on julkinen laitos, asiakas joutuu itse ottamaan tietoisen riskin siitä, että joku voi mahdollisesti jostain sivusta äkätä, mitä hän lainaa. Aivan samalla tavallahan kaupan tiskilläkin joutuu tekemään. Ei siinä oikein voi ostaa vaikkapa pornolehteä täysin huomaamattomasti. Tai jos menet pornokauppaan, et sielläkään voi välttyä siltä, että muut asiakkaat näkevät sinut. Se, että pornokaupan myyjä ei kenellekään kerro, keitä siellä heidän kaupassaan käy, ei siis takaa sitä, että siellä voisi asioida täysin kenenkään tietämättä ja näkemättä. Ja asiakkailla ei ole vaitiololupausta.

        Ainakin itse kirjaston työntekijänä pyrin juuri tämäntyyppiset lainat käsittelemään ihan niin kuin niissä ei olisi mitään ihmeellistä, ja eihän niissä periaattteessa olekaan. Kirja kuin kirja. En ala ihmettelemään, että herranjestas, kuinka sää tällaista luet. Takahuoneessa voidaan puhua toisten työntekijöitten kesken mitä vaan, mutta ulos talosta ei tietoja tihku, ei edes sinne kotiväelle.


    • Myös kirjastoihminen

      Saman perheen jäsenillekään ei saa kertoa ,itä kullakin on lainassa.

      • nakertelija

        Mutta kun kirjan tilaa, tilausta voi käsitellä montakin virkailijaa. Kirjan karhuamisen myös näkee moni ihminen, jos se lähetetään postitse!
        Elikä hölynpölyt!


    • kirjastotäti

      samanperheen jäsenille saa kertoa ainakin jos kyseessä on lapsilainaaja (mistä nyt ei pornoa lainattaesa tietenkään ole kyse :P ) koska myöhästyneet kirjathan menevät vanhemman kukkarosta sitten ja helpompi jos vanhempi tietää mitä on lainassa että voi vähän katsoa perään tuleeko palautettua. Ja no tilanteesta riippuen muutenkin. Jos esim aviopuoliso kyselee mitä on lainassa jos on unohtunut palauttaa ja sakkoa tullut ja ehtisi kotoa kirjan samaksi päiväksi hakea mutta itse lainaaja ei ja....tilanteen mukaan.

      ja voin sanoa että harva kyllä huomaa mitä muut ihmiset lainaavat, ovat yleensä sen verran keskittyneitä itse etsimään kirjoja/jonottamaan lainausvuoroa. Mitä ny tietty on näitä joita kiinnostaa kaikki. Mutta kirjasto ei ole oikea paikka sellaiselle joka haluaa asioitaan salata, on julkinen laitos nimittäin.

      ja no jos nolostumisen takia meenaa jättää jonkun kirjan lainaamatta niin kirjastontyöntekijät lainaavat paljon kirjoja päivittäin. Aina ei todellakaan edes huomaa mitä toinen lainaa, varsinkaan jos on paljon kirjoja. Ja vaikka huomaisikin niin ei muista kyllä kauaa. Yleensä työntekijät myös keskittyvät enemmän itse lainaustapahtumaan ja asiakaspalveluun entä mitä kirjoja sitä lainaan sitten meneekään.

    • täditön

      Kun lopetin kirjastonkäytön ja poistin sähköpostiosoitteeni tiedoistani, roskapostin määrä sähköpostissani väheni huomattavasti. Kirjastot voisivat siis myös huolehtia asiakkaan tietojen suojaamisesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      104
      7838
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      146
      6582
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      183
      4715
    4. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      242
      3207
    5. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      101
      2734
    6. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      89
      2198
    7. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      12
      1886
    8. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      148
      1832
    9. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      23
      1675
    10. Yhteydenotto

      Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?
      Ikävä
      197
      1614
    Aihe