KÖYHÄ SUOMI

olen ihminen en robo

5

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Toimeentulotuen perusosalla (417 euroa/kk) ei Helsingissä yksinkertaisesti voi selvitä"

      Kerro minulle, miksi kenelläkään, joka ei tee työtä, eikä ole ennestään kerännyt omaisuutta, ylipäätään pitäisi olla varaa asua maamme kalleimmassa paikassa? Ja etenkin, miksi muiden pitäisi se sinulle maksaa?

      Mikä logiikka on vaatia, että muiden tulisi kustantaa sinulle sellainen elämä, jonka haluat ja että pitäisi muiden rahoilla saada asustella siellä, missä haluaa?

      Tässä maassa ei enää reppanat ole tyytyväisiä siihen, että maksetaan jokaiselle katto ja peruseläminen ja vähän muutakin. Pitäisi vielä saada kattos unelmapaikalta ja omat harrastukset jne jne. Kun noin ahneiksi on reppanat menneet, en enää jaksa kannattaa edes perusturvaa. Ahneelle ei jaksa enää myötätuntoa herua. Ahne on se, joka toisen omasta haluaa. Minä olen aina vain halunnut riittävän osan omistani ja nyt jos sitä osuutta teidän reppanien unelmien takia halutaan vain korottaa, niin meikäläiseltä loppui pinna.

      Siirrän osakkeeni nyt myös ulkomaille. En jaksa enää kuunnella tätä pääomaveron korotuspaskaa köyhien reppanoiden unelmien täyttämiseksi.

      • .............

        katainen siirsi 5.5 miljardia euroa rikkaiden etuihin. tämä maksetaan siten että eläkerajaa nostetaan. suuri osa suomalaisista nuorista on taas joko opiskelijoita tai työttömiä (työttömiä siksi koska ei ole töitä). siellä on suuret ikäluokat joita haluttaisiin siellä vaan pitää ja nuoret haluisi töitä joita ei ole.

        yhteiskunta on sellainen järjestelmä jossa suurimmalla osalla olisi asiallinen toimeentulo. tämä tapahtuisi siten että jokainen kävisi töissä josta maksettaisiin sellaista palkkaa jolla maksaa asunnon vuokra, vaatteet ja ruuat. nyt ei ole näin enää, ainakaan pääkaupunkiseudulla.

        kaikki eivät voi olla rikkaita. jonkun on aina pakko olla se matalapalkkainen duunari myös. jos se duunari ei pysty palkallaan itseään elättämään, jossakin on vikaa ja pahasti.


      • kulutus

        perusosa on kuitenkin monelle ihan riittävä, kun sitä ennen on jo otettu huomioon asumiskustannukset. Ainakin vuokra ja vesi, ehkä sähkökin? Moni kertoo näillä palstoilla, että että syö hyvin vaikka käyttää alle 100e/kk ruokaan. Vaatteisiin ja hygieniaan ym jää yli 300e/kk tuon mukaan. Kun opettelee tarkan taloudenpidon niin pärjää. Jääkö tuota reilun 400e edes monellekaan asuntovelalliselle lopulta? Ei varmaan jää. On kiinni kulutustottumuksista mikä riittää ja mikä ei.


      • Moammed
        kulutus kirjoitti:

        perusosa on kuitenkin monelle ihan riittävä, kun sitä ennen on jo otettu huomioon asumiskustannukset. Ainakin vuokra ja vesi, ehkä sähkökin? Moni kertoo näillä palstoilla, että että syö hyvin vaikka käyttää alle 100e/kk ruokaan. Vaatteisiin ja hygieniaan ym jää yli 300e/kk tuon mukaan. Kun opettelee tarkan taloudenpidon niin pärjää. Jääkö tuota reilun 400e edes monellekaan asuntovelalliselle lopulta? Ei varmaan jää. On kiinni kulutustottumuksista mikä riittää ja mikä ei.

        ei tarvitse miettiä, ostaako halvinta, vaan voi ostella parasta!

        Kiitos teille, että te tyydytte vähään, jotta minä voin saada enemmän.

        Te suomalaiset olette todellakin maailman vieraanvaraisinta väkeä.

        Te ajattelette aina ensin muita, ja sitten vasta itseänne tai omia lapsianne.

        Kiitos teille siitä!

        Kiitos Suomi!


    • hjhjhjh

      9-lapsiset somalinaiset valehtelevat olevansa yksinhuoltajia, jotta saavat mahdollisimman paljon sosiaalietuuksia. Ja Suomi maksaa.
      Tosiasiassa monet naisista ovat islamilaisessa suhteessa, mikä monesti tarkoittaa jopa moniavioisuutta.
      http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Suomen somaleilla moniavioisia liittoja/1135252005119

      9-lapsinen, työtön, luku- ja kirjoitustaidoton somalinainen repii jopa 4000e/kk nettona kaikenlaisina sossuetuuksina. (Vertailun vuoksi Somaliassa keskipalkka on noin 50 dollaria kuukaudessa.)

      Minä, suomalainen 3 lapsen perheenisä ja yrittäjä, painan työtä hullun lailla omassa firmassani, enkä siltikään pääse 4000 e/kk nettotuloihin. Tuloni myös pienentävät vaimoni sosiaalietuuksia, joita hän saa noin 700 e/kk. Mitään harkinnanvaraisia hän ei saa, koska ei ole erityistarpeellinen kuten mamut.

      Nyt joku tulee selittämään, että myös suomalainen 9-lapsinen, työtön yksinhuoltaja, käärii 4000e kuukaudessa. Todellisuudessa, kantasuomalainen ei saa 7-kertaisia harkinnanvaraisia tukia ja sitä paitsi, kuinka monella työttömällä suomalaisella todellisuudessa on 9 lasta? Somaleilla ja muilla muslimeilla suuri lapsiluku on enemmän sääntö kuin poikkeus. Suuri syntyvyys kuuluu ns. verettömään jihadiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      44
      2913
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      92
      2793
    3. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      61
      2666
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      71
      2611
    5. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      95
      2571
    6. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      102
      2137
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      50
      2022
    8. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      141
      1886
    9. Joskus tulee niin

      Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk
      Ikävä
      61
      1755
    10. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      19
      1622
    Aihe