Maanantai 13.2.2012
Nimipäivät: Sulo, Sulho ja Algot
Tekstikoko:
  loading...
liity jäseneksi!
 /   /  /  / kanavapaketit
6 Vastausta 188 Lukukertaa

kanavapaketit

Saako Kaapelitalouteen kanavapaketteja, ilman että täytyy hankkia se lautanen?
asun kaapelitaloudessa ja löytyy kortillinen boxi. Lähinnä haluaisin canalit (näkee elokuvia) ja animal planetin :)
En haluaisi mitää lautasta alkaa virittelemään parvekkeelle tai katolle (asun kerrostalossa)

Ja minkä kaapeliverkon alueella

Kaapeliverkkoja on useita, joten kannattaa edes laittaa paikkakunnan nimi, niin ei vastailu mene ihan...

Kerrostalon parvekkeelle ja tai katolle ei kannata omatoimisesti alkaa antennia virittelemään. Taloyhtiö, tai paremminkin taloyhtiön hallitus, saattaa olla eri mieltä noista antennivirityksistä. Jos antennin pystyy asentamaan parvekelasituksen sisäpuolelle, niin se saattaa onnistua.

Olen Welhon verkossa, ja Canal+ paketti kuuluu maksupaketteihin. Koska töllö on FullHD -mallia, niin vuokrasin Welholta linkittävän kortinlukijan ja silloin näkyy myös nuo paketin pari HD-kanavaa. Kun ottaa riittävän monta kanavaa paketteihin, niin tv-maksu on pikku juttu maksupakettien vuosihintaan verrattuna;)

http://www.welho.fi/yksityisille/tvpalvelut/maksutvkanavapaketit voit tarkistaa pakettien eri vaihtoehdot. Mix on paketti, jonka sisällön voit itse koostaa (Ei Canal+ kanavia).

http://www.welho.fi/yksityisille/tvpalvelut/welhonkaikkikanavat näet, mihin kanavapaketteihin jokin kanava voidaan liittää.
Heh, aina ei auta edes paikkakunnan mainitseminen varsinkaan jos sattuu olemaan pk-seudulla. Pk-seudulla kun on useita kaapelitv-operaattoreita, vanhin täällä on Welho eli nykyinen DnaWelho, sitten myös Elisa operoi kaapelitv:tä täällä ja lisäksi rynninyt uudempana tulokkaana Sonera jolla tuntuu olevan aika agressiivinen lähestymistapa.

Monilla muillakin paikkakunnilla saattaa toimia useita eri kaapelioperaattoreita joten aina ei auta se että mainitsee paikkakunnan, olisi silti hyvä tietää myös se operaattori. Niin ja operaattori itsehän antaa parhaiten sen tiedon mitä kaikkea saatavilla on.

Ai niin, vielä sen verran mainittava että joillain paikkakunnilla saattaa toimia pienempiä paikallisia kaapelioperaattoreita JA lisäksi on vielä taloyhtiöitä joissa on QAM-järjestelmä, eli omat antennit katolla mutta signaali muutetaankin kaapeliboksille sopivaksi. Mitä muistan lukeneeni niin Vantaalla Louhelassa taitaa olla sellaisia taloja.
hae se kortti siihen boxiin,mitään lautasia ei tarvi kaapelissa,operaattorilla on jättilautaset mistä näkee kaikki kaapeliasiakkaat taivaskanavat ym.
kaapelitalouksiin on paketteja mutta riippuu ihan missäpäin asut että saako esim. canalia tilattua. http://www.tvkanavapaketit.com/kaapelitalouden-maksu-tv/ käy nyt ensin nuo operaattorit läpi.

nykyyään voi tilata kaikki maksukanavat laajakaistankin kautta eikä siihen tarvi muuta kuin uuden iptv-digiboksin.
Mitä Canal+ kanaviin tulee niin eiköhän tuo ole niin peruskauraa että löytyy kaikilta operaattoreilta.

Ja sitten siitä laajakaistatv:stä eli IPTV:stä niin sellaista palvelua löytyy mm. Maxivisionilta (ainoa jonka saa minkä tahansa operaattorin laajakaistaan), Elisalta eli Elisa Viihde (samalla tulee Elisan laajakaista) sekä Sonera KotiTV (jolla niinikään tulee laajakaista Soneralta). Boksi tulee IPTV-palvelun toimittajalta joskin Maxivisionin bokseja voi ostaa myös erikseenkin mm. Verkkokauppa.comista ja muutamista muistakin liikkeistä. Huomautan vielä sen että noi boksit ei sitten ole yhteensopivia keskenään eli Maxivisionin boksia ei voi käyttää Elisassa eikä toisinpäinkään, eikä Maxivisionin ja Elisan boksit toimi Sonerassa eikä Soneran boksit muissa.
Oliko pakko nostaa yli vuoden vanha ketju tuota varten?
 /   /  /  / kanavapaketit

Keskusteluhaku

Laaja haku

Facebookissa suositeltua