Kanoja Kemin alueelta tai Simosta!
Kertokaa mistä niitä voisi ostaa, en asu maalla ommakotitalossa kuitenkin.on suuri piha alue jonne sitte mahtuis se "koppi"
elikä mistä niitä voi ostaa?
Hankithan sitten maatiaistipusia:) Niistä saatat löytää lisää infoa www.maatiainen.fi -yhdistyksen sivuilta. Maatiaiskanat ovat terveempiä ja siten helpompia hoitaa. Ehkä jopa hiukan kesympiä. Mutta verkkoaidan saat kyllä rakentaa myös, ei kanat vain 'kopiss' elä... anna myös rypemis(kylpy)paikka ja muuta luontaista puuhaa.
Tarkista lait ja järjestyssäännöt sun muut pykälät, että ylipäätään voit pitää kanoja taajamassa. Kukkoa ei ainakaan kannata ottaa, tai saat naapurit kimppuusi välittömästi! :)
Lintuauto
kiertelee keväisin ympäri Suomea. Seuraile paikallista sanomalehteä. Siitä näet lintuauton tuloajan pohjoiseen.Maatiaisia!
Hankithan sitten maatiaistipusia:) Niistä saatat löytää lisää infoa www.maatiainen.fi -yhdistyksen sivuilta. Maatiaiskanat ovat terveempiä ja siten helpompia hoitaa. Ehkä jopa hiukan kesympiä. Mutta verkkoaidan saat kyllä rakentaa myös, ei kanat vain 'kopiss' elä... anna myös rypemis(kylpy)paikka ja muuta luontaista puuhaa.Tuolla on kasvattajalista eri kanoista :)
Muista
Tarkista lait ja järjestyssäännöt sun muut pykälät, että ylipäätään voit pitää kanoja taajamassa. Kukkoa ei ainakaan kannata ottaa, tai saat naapurit kimppuusi välittömästi! :)