milloinka

neuvoja nuorelle

on sopivaa sitoutua sukulaislapsen kummiksi? tuntuu, että niin moni avioliitto/suhde päättyy eroon, että ei sitä haluais turhaa hätiköidä, tavattiin naisystävän kanssa vuoden 2008 alussa, muutettiin yhteen nyt syksyllä 2009, kun kumpikin sai opiskelupaikan, suhde tuntuu mukavalta, ja just äskettäin meitä pyydettiin kummiksi sukulaislapselle, alkuhuumassa se tuntui ihanalta, ja nyt me ollaan "onnellisia kummeja", myönnän että meillä molemmilla on myös kova hinku saada oma kämppä, siis asuntolainaakin mietitään, mutta ollaan vasta 22v.

hätiköidäänkö me liikaa? pitäiskö antaa ajan kulua kunnolla esim. 3-5 vuotta ja sitten hommata se laina yhteisiin nimiin, koska onhan se aika iso juttu jos me erottaiski parin vuoden päästä, "kummikahle" meillä on jo!

en mä mitään kadu (vielä), suhde tuntuu hyvältä, avopuoliso on erittäin kunnianhimoinen nainen ja haluaa hyvän työpaikan, välillä vaan pelottaa että eihän se ole liian urasuuntautunut?, (aikaa jää myös mulle) mutta pitäiskö vaan antaa mennä tunteella eteenpäin vai järjellä?

2

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kummisetä 28

      Tuotanoin. Parempi kun alkaa kummiksi vain omalle sukulaislapselleen. Lapsesta tuntuu kurjalta kun kummiin ei enää saa yhteyttä. Jos sukulaislapsi on sinun suvustasi, oletko aivan varma että tyttökaverisi välittää olla kummina vielä parinkymmenen vuoden päästä? Voisin sano että tuskin.

      Älä mene pelkän tunteen varassa eteenpäin, vaan painele jarrua ja pidä järki mukana. Yhteenmuuttaminen on juttu, jossa tarvitaan syvää harkintaa.

      • ***********

        No en tota kummiutta pidä kuitenkaan kauhean vakavana asiana. Meille taas kävi niin että kummilapsen vanhemmat erosi tosi riitaisasti ja koska ollaan isän puolelta sukua niin nyt ei kummilapsesta ole vuosiin kuulunut mitään (toisaalta miksi pitäisi meihinkään yhteyttä kun ei isäänsäkään suostu näkemään), ei kummius välttämättä ole mikään tiivis suhde.

        Mun neuvo on että kunhan oot kaikkea miettinyt siltä kannalta että olet valmis riskin ottamaan, niin anna mennä. (Siis tiedostat sen että huonostikin voi käydä) Ei me eletä kauhean kauaa, toiset vielä vähemmän. Mitäs jos kahden vuoden päästä kuulet sairastavasi syöpää ja silloj mietit että miksi ette tehneet asioita, joita halusitte kun vielä voi. Älä liikaa huolehdi siitä mitä tulevaisuudessa tapahtuu, jos asiat järkevästi järjestää niin esimerkiksi asuntovelat ei aiheuta mitään ylitsepääsemättömiä ongelmia erotilanteessakaan.

        Elä nyt, älä huomenna sillä huominen ei välttämättä tulekaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      32
      5125
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      64
      4101
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      78
      3686
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2728
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      158
      2534
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2388
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      79
      2199
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      28
      2195
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      138
      1705
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1548
    Aihe