XP + virus?

slater74

Kävipäs sitten seuraavasti naisystävän koneelle.

Pian käynnistyksen jälkeen Avast oli alkanut huutamaan jotain computer has blocked a threat jotain... Sen paremmin koneita tuntematta oli nähnyt parhaaksi sammuttaa sen käynnistä-valikon kautta.

Nyt on tilanne sellainen, että kone ei enää edes käynnisty. Tai siis käynnistyy, mutta ainoastaan niin, että tulee se valikko missä voi valita vikasietotilan, Windowsin normaalin käynnistyksen jne. Millään valinnalla ei saa windowsia auki. Niin joo, käyttiksenä XP.

Mitäköhän hittoa tässä a) on tapahtunut ja b) pitäisi tehdä?

1

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+8

      ... "computer has blocked a threat jotain... Sen paremmin koneita tuntematta oli nähnyt parhaaksi sammuttaa"...

      a) Voi.... Eli ohjelma ilmoitti uhasta/viruksesta ja menit sammuttamaan ohjelman, ennenkuin se teki mitään pöpölle...? Hieno homma, onnea, olet saanut windows käyttäjälle tyypillisen pöljän_pöpön... (käyttäjän aiheuttama virustartunta...)

      b) jos et osaa poistaa pöpöä vikasietotilassa, niin anna se homma jollekin osaavalle. Tai sitten asennettava windows kokonaan uudestaan, mutta jos et ota talteen tiedostojasi ensin menetät nekin. Mahtaakohan tiedostojen mukana tulla se pöpö mukaan...?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      130
      4478
    2. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      78
      3236
    3. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      102
      1530
    4. Nyt kerrot mies mitä ajattelet minusta

      Ihan suoraan ja suodattamatta.
      Ikävä
      88
      1375
    5. Odotatko vielä vastausta...

      Siihen viestiin? 🤔
      Ikävä
      95
      902
    6. Ehkä se on niin

      Ettet vaan uskalla lähestyä tämän jälkeen. Ehkä haluaisit. En osaa sanoa.
      Ikävä
      77
      774
    7. Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6

      Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka
      Seinäjoki
      18
      752
    8. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      42
      710
    9. Lähes kaikki keskustelut kasvotusten

      on olleet tärkeitä. Hänen luonne ja ulkokuori, niiden yhdistelmä. Se kaiken keskellä oleva osa on minulle hänessä kaikk
      Ikävä
      21
      706
    10. Tämän palstan naiseksi esittäytyvät

      Ovatkin kuulemma oikeasti sukupuoleltaan miehiä. Pitääkö paikkansa?
      Sinkut
      111
      688
    Aihe