Onko kenelläkään kokemusta? Onko tarvetta mennä lääkäriin? Jos on kokemusta kerro mikä koirallani voisi olla.
-Terveisin- Koirani Dimi
Koira syö omia kakkojaan?
11
591
Vastaukset
- kikkakkka
ihan vastaavaa ei ole, hevosen ja kanan tekeleitä kyllä napataan, aina tilaisuuden tullen. Myös kikkankakan syöjän tiedän. Itse soittaisin tuosta eläinlääkärille, sillä oman jätöksen syöminen on hieman outoa, muiden lajien kakkojen napostelu kuuluu kuullemma koiran luontoon. niin sanoi se, jolle itse asiasta napisin. Ongelmaan auttaa jonkin verran tarkka silmällä pitoja nopea hihnan nyköisy kun kiellettyä on kitaan menossa.
- niin että
tarvii kuituja tai yrittää piilottaa jätöksiään,miten lie opetettu sisäsiistiksi?
lääkäri varmaankin osaa vastata jos sillä tuntuu jokin hivenaineen saantitarve olevan joskus olen kuullut myös sellaista että koira tarvii tiettyjä bakteereita että sen elimistö toimii,mene ja tiedä onko perää eli suhtautuisin asiaan varauksella.
kerro jos saat selville mikä koiraa vaivasi? - kikkeliskoo
Koiran oman kakan syöntihän on tosi tavallista. Omani ja tuttujeni koirat harrastavat sitä, valitettavasti. Jossain luki, että siinä on vielä ravinteita, jotka koira haluaa käyttää hyväkseen.
- hmm...
Kaverini aloitti koirallensa b-vitamiini kuurin, ja loppui kakan syönti kuin seinään. Kannattaa ainakin kokeilla. kaveri sanoi, että kun koira omaa kakkaansa syö, niin se on b-vitamiinin puutosta. En sano ettäkö se kaikilla toimii ja on näin. Mutta kaverini koira lopetti kuurin ansiosta! Eläintarvike liikkeestä ainakin semmoista pitäisi löytyä.
- kkklovni
A) Koiralla voi olla jonkun ravintoaineen puutosta -> muuta ruokavaliota.
B) Kakan syönnistä on voinut tulla tapa -> syötä koiralle ananasta (ananas saa kakan maistumaan pahalta).
Jos kakan syönti jatkuu, ota yhteyttä eläinlääkäriin.
- Neltsu
Justiinsa juu! Meidän koira teki pentuna samaa koska sitä hävetti paskoa näkyvään paikkaan. Nyt kun saa käydä metässä niin ei ole koskenutkaan siis koira ei vaan halua että kakat jäävät näkyville.
- Mirmuri
Vanhempieni koira söi omaa kakkaansa jonkin aikaa. Koiralla todettiin haiman vajaatoiminta, jonka oireisiin tuo omien ulosteiden syönti kuuluu
- koirukki
Koirakuiskaajassa oli tästä asiaa. Yksi koira söi omia kakkojaan ja kun palkittiin siitä että ei syö,banaanilla, niin loppui kakkojen syönti.
ja eikös omistaja voi kieltää kun on siellä hihnan päässä??
Hihna sellainen että on kaulan yläosassa,siinä herkimmässä osassa kaulaa.
Aina kun koira aikookaan syödä ulostettaan niin nykäisy ja palkinto herkulla kun ei ota...
Omistajan herkkyys reagoida koiran toimintaan on avainasemassa. Koira ei "häpeä" ulosteitaan.
Ei se niin toimi. Arka koira kakkii piiloon ja dominoiva näkösälle. mitä näkösämmälle niin sitä dominoivampi.
Toiminta muuttuu kun osoitat olevasi laumanjohtaja. Sinähän määräät,mihin koirasi ulostaa.
Jos koirasi ulostaa minne haluaa,et ole pomo.
Ulosteiden synti on aina merkki jostakin puutoksesta,kysy eläinlääkäriltä ja vie koira testeihin jos tarve.
- nettacarola
Minulla on kokemusta moisesta minun ranskanbuldoggi syö omaa ja muitten jätöksiä ja sitten itse menee kakkaamaan ja tulee ihan kaarella. Oisiko koiralla sairaus vai joku muu juttu.
- 0202
20
- ilo-n-a
Meidän koira(varsinkin pentuna) syö omia kakkojansa. Sitten se aina joskus oksentaa. Ihan normaalia koiran käytöstä. Ei syytä huoleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve472974Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi922808On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole612666Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.712611Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä952590Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1062163Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl522039Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma1421890Joskus tulee niin
Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk611832Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?221715