Tyhmä kysymys diabeteksesta.

Anonyymikirjailija

Tahtoisin kysyä yksinkertaisen kysymyksen diabetaksesta, ja toivoisin, että kukaan ei loukkaantuisi tai jostain syystä pahoittaisi mieltään tämän takia.
Kirjoitan siis kirjaa ja rupesin miettimään, miten diabetesta sairastavan ihmisen käy, jos hän joutuu olemaan pidemmän aikaa ilman minkäänlaista lääkehoitoa. Esimerkkitilanteena siis klassinen autiosaari. Ei siis mitään mahdollisuuksia lääkärihoitoon yms.

Miten nopeasti tämän ihmisen tila heikkenisi?
Onko tälläinen tilanne kohtalokas diabetesta sairastavalle?
Muuta huomioitavaa?

Itsellähän ei ole oikein mitään hajua tästä, joten jos joku viitsisi vähän valaista asiaa. :D Ihan kepeämielisesti kirjan taustatutkimusta suoritan, en ole lähettämässä ketään diabeetikkoa autiolle saarelle. :D

Laitan tämän kysymyksen tänne, koska en nyt viitsi minnekään lääkäripalstalle tunkea. :)
( Ja tosiaankin toivon, ettei kukaan kauhistu tästä. Tein nimittäin samanlaisen aloituksen eräälle toiselle foorumille ja se poistettiin asiattomana viestinä.. :p )

Kiitos asiallisista vastauksista!

11

672

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aika..

      helkkarin ajattelematonta kysellä jotain tälläistä DIABETES palstalla! oletko yhtään miettinyt miltä tuntuisi jos sinulla, arvon "kirjailija", olisi joku sairaus ja jotkut typerät nulikat tulisivat kyselemään miten nopeasti SINÄ KUOLISIT sairauteesi ilman asianmukaista hoitoa. Voisi oikeasti vähän ajatella mitä suustaan sylkee julkisille palstoille.

      Minulla ei ole diabetestä mutta pienellä tyttärelläni on. Kysymyksesi osoitti vain ajattelemattomuutta ja suoranaista röyhkeyttä. Se satutti

      • D 2 ja hymyä

        tuollaista tolloa satuttaa jo kesäinen vesi sade-------------------------olet naurettava pelle-- hyppää veijo syliin !


    • yp.ilm

      googlannut? Viestisi tällä palstalla on loukkaava. Vai että kirjailija?

      Diabeetikko menehtyy ilman lääkitystään (siis jos ollaan esim. pistosinsuliinilla)

      • hehhehhh

        kun kyseessä on kirjailija? Näähän kirjailijat tuntuu aina nostavan itsensä muita ylemmäs ja ovat aina muka niin paljon parempia ihmisiä.


    • Asertywj

      Ilmoitin kirjoituksestasi ylläpitoon. Huhhuh mitä tekstiä..

      Tästä voisi tehdä lapsikulta kuule rikosilmoituksen, sillä kyselet asioista joihin liittyy ihmisten henki.

      Mutta koska olet nuori niin antaa nyt olla.. Mutta toivottavasti viisastuit tästä.

      • ei muuta mitään

        en nyt ehkä rikosilmoitusta kuitenkaan alkaisi väsäämään. Vai uhkaako tuo viesti mielestäsi ihmisten henkeä?

        Kuten sanottua, nuoruuden typeryyttä ja ajattelemattomuutta tämä on.


      • aikuinen0

        Aloittajan viestissä en nähnyt mitään mielipahaa aiheuttavaa. Kysymys oli asiallinen eikä sen pitäisi loukata ketään. Kyllähän esim. syöpäsairaidenkin perheitä kiinnostaa miten tauti etenee- minuakin kiinnostaa noin periaatteessa että mitä käy diabeetikolle. En tiedä sairaudesta juurikaan.


    • vastaisinjososaisin

      ollaanpas täällä herkkänahkaisia. Eikös ole hyvä, että
      sairaudesta saataisiin lisää tietoa. Miksi ei saisi kysyä.
      On vieläpä erittäin kohteliaasti asetettukysymys.
      Rikosilmoitusta tuskin voi tehdä siitä, että joku kysyy
      asiallisen kysymyksen diabeteksesta.

    • kassilohi

      No lienee vähän eroa sillä henkiinjäämisen aikamarginaalilla, onko kyse 1-tyypin vai 2-tyypin taudista. 2-tyyppi voi saarella laihtuessaan elää pidempäänkin kuin sivistyksen parissa. Ykkönen taas kuolee noin 3 vuorokaudessa.

    • 2-tyypin diabeetikko

      luin netistä kuinka ennen vanhaan diabetekseen-1 tyyppi , sairastuneet kuoli aika varhain.On vakavempi sairautena.Haima ei tuota yhtään insuliiniä.Jostain se pitäs saada.

      2-tyypin diabestäkin on monenlaista mutta 2 tyypin diabeetikko kun saisi jotain ruokaa ,
      saattas selvitä pelkällä ruoalla aikansa , mutta vain aikansa!.Lisäsairaudet saattas olla se mikä myös veisi kuolemaan.
      (Tällä ehkä ruokavaliollakin pärjättävä diabetes, liikuntaa sitten,tosin olen jo insuliinit kokeillut suuria määriä menikin, ennen kuin siirryin victozaan ne jäi pois kokonaan.Jalkavaivat jäi,kipuilu, jäi moni muukin pahaongelma taakse toistaiseksi.)Omalla kohdallani ilman lääkettä uskoisin että lisäsaitaudit saattas olla ne joihin sairastuisi..näkö menisi,jalat, veren kierto, sydän jotain..Ja ne vasta yhteiskunnalle kalliiksi tulisivatkin.

      En koe loukkaavan kysymystäsi pyydäthän kohteliaasti anteeksi alussa. Tarvitset näkökulman johonkin..mikä se sitten lieneekään.
      Nykyaikaan tehokkaita lääkkeitä on jo kehitetty..lähde >media tv.. kela korvauksia vain suomessa niille ei saada??näen itse paljon positiivistä..ei lääkärille turhia käyntejä, valtion terveyden hoitoon menvät kulut alenisi.Minä käyn kerran vuodessa lääkärillä asian takia enää..mutta maksan itse!Muistakaapa että diabetes on aina vakava sairaus ja lisäsairaudet niitä tulee, kallista hoitoa vaativia!!!!!jos mullakin insuliinien kanssa läträys olisi jatkunut olis tullut kaikenlaita ja tulikin mutta oireet katosi??..näkö?jalkavaivat..ääreisverenkierron ongelmat..paha olo jatkuvaan.Ne on nyt takaalalla??toistaiseksi..pitkitettiin siinnä terveyttä.Syöpiä suvuusa ei ole.Jokaisella lääkkeellä omat haittavaikutuksensa.Oma hoito tärkeää.
      mutta..kysyitkin ilman lääkettä selviytymisestä.. Jokainen tarina varmaan niin erilainen olisi.
      Tässä oma näkemykseni itsestäni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      177
      3493
    2. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      66
      2626
    3. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      27
      2567
    4. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      65
      2169
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      199
      2075
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      41
      1670
    7. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      348
      1562
    8. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      26
      1391
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      199
      1371
    10. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      97
      1371
    Aihe