AA
A A A
Opastus ja palaute
liity jäseneksi!

 /   /  /  / Kaipaan neuvoja AUDIN asioista tietävältä!
10 Vastausta 652 Lukukertaa

Kaipaan neuvoja AUDIN asioista tietävältä!

Ostin Audi a4 quattron ja nyt kesäkelillä olen huomannut seuraavan ilmiön. Kun renkaat ovat linkussa ja autolla lähtee liikkeelle, niin ohjaamoon tulee voimakasta "jurina" ääntä. Mistä se mahtaa johtua? Mikäli oikein arvaan, niin kalliiksi tulee..

Toinen mikä autossa ihmetyttää on se, että moottorista kuuluu kylmänä voimakasta nakutusta noin 3 sekuntia ja sen jälkeen koneesta kuuluu sirinää/nakutusta. Emännälle kävi niin, että kone oli alkanut möristä kesken ajon, mutta kun auto oli hetken sammuksissa, niin auto pelasi taas normaalisti. Tämä samainen mörinä sattui itselleni ohitustilanteessa. Auton moottori mörisi kuin se olisi käynyt yhtä pyttyä vähemmällä. Tosin hetken kuluttua auto pelasi ihan kunnolla.
Jyrkissä käännökissä kuuluva jurina on ihan normaalia keskitasauspyörästön ääntä, torsen yrittää tasata etu- ja taka-akselin välistä nopeuseroa.
Jotenkin tuntuu vaan liian voimakkaalta toi jurina. Ei siis vaarallista.

Vika selvisi

Viaksi osottautui murroksen suojakumi ja vetonivel. Vaihdatin suojakumin korjaamolla 2kk sitten ja klemmarit olivat irronneet. Tulos: Suojakumi aiheutti jurnutuksen ja vetonivel on paskana. Korjaamolle lasku ja kaikki on taas hyvin.

Jurina jatkuu.

Unohdin, että viestini ovat täällä. Juu, jurina vaan jatkuu.. Ei ollut vetarissa vika. Tasauspyörästöä epäillään vian aiheuttajaksi.

Kysyit 2.6.2010

Vastasit 8.6.2010 "Vaihdatin suojakumin korjaamolla 2kk sitten ja klemmarit olivat irronneet. Tulos: Suojakumi aiheutti jurnutuksen ja vetonivel on paskana. Korjaamolle lasku ja kaikki on taas hyvin."
Tietäiskö joku, minkä kautta Audi a4 -98 mallin, pakoputken eka pätkä eli se osa jossa on kalysaattori ja joustin pätkä, niin kai se on laitettava ala kautta paikoille, eli auto on saatava niin korkealle jotta onnistuu ??? Kun olen sen verran kaukana maalla jotta ei nuo huoltonosturitkaan ole käytössä ja etten turhaa yrittäis purkaa konetta kokeillakseni ylä kautta kun tuppaa se maa tulla vastaan niinkin.
ei sitä tartte nostaa kuin sen verran että itse mahdut auton alle. maallahan monilla on yleensä sentään hyvät tallitilat. ei kun vaan auto hyvin pukeille ja möyrimään alle. aika nätisti se sieltä lähtee...ainakin turbo-moottorisessa.
mitäs ostit audin!!
Niin, tyhmästä päästä kärsii koko ukko. Isoja laskuja luvassa jatkossakin. Eikö kannattaisi luopua siitä saksanseijojasta ja ostaa kunnon auto.
liikaa liikkuvia osia näis auton kotterois ei ne osaa vielä tehdä äänettömiä rauta palikoita ehkä noi sähkö pilikat on hiljasia
 /   /  /  / Kaipaan neuvoja AUDIN asioista tietävältä!

Keskusteluhaku

Laaja haku

Facebookissa suositeltua