Bilteman makuupussit

Arse of Ice

Bilteman -5 astetta kestävät "lämpimämmät" pussit, tekeekö näillä mitään? Ei tarvitse haukkua paskoiksi jos itse käyttää usean sadan euron pusseja, mutta voi kertoa jos omia kokemuksia. Tarkoitus olisi ostaa budjettipussi, jossa ei pari kertaa vuodessa tehtävillä, muutaman pävän reissuilla teltassa nukkuessa perse jäädy jos käy yöllä nollan alapuolella.

7

5450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • makuupusseista

      Ei ole kokemusta, mutta pussi näyttää vähän samalle kuin Jotoksen halvat pussit, joilla pärjää kesällä, mutta tuo -5 on todennäköisesti extremelämpötila, joka on alin lämpötila, jossa makuupussi suojaa käyttäjäänsä hypotermialta. Jatkuva kylmäntunne on kuitenkin todennäköinen, ja hypotermian riski on olemassa. Makuupussissa pitää ottaa huomioon myös koko, liian pienessä palelee kun pussi ahdistaa hartioita jne ja liian isossa on tyhjää tilaa liikaa ja sen tilan lämmittämiseen menee paljon lämpöenergiaa, jota ihmiskeho luovuttaa. Jos aiot telttailla aikoina, jolloin lämpötila voi mennä pakkasen puolelle, niin itse ostaisin sinuna hieman korkeamman ext rajan omaavan pussin, vaikka ne on joitain kymppejä kalliimpia, mutta hyvässä pussissa on myös paremmat unet ja hyvin nukutun yön jälkeen on olokin parempi. Itse mietiskelin tuossa aiemmin Erätukun pussia, jossa ext on -12, mutta päädyin sitten kolmen vuodenajan Haltin pussiin, jossa ext on -23, ja käytän pussia lähinnä syksyisin teltassa, laavulla jne ja ulkona ilma saattaa olla yöllä -5 asteen paikkeilla, niin eipähän ainakaan tarvii palella. Pussi maksoi 69€, mutta se kestää minun käytössä vuosia, entinen pussi kesti yli 10 vuotta. Ainut huono puoli tuossa Haltin pussissa on paino, sitä ei viitti kantaa kovin kauas, mutta ainapa tuota on leiriydytty auton lähelle.

    • dnw0å

      on siis exterme eli miehn luku. taitaa olla 10 astetta liian alhainen noin kokeilematta. kun merkkipussit pärjää 3v ajan pussit tuonne -6/-7 tienoille . tosin pärjäshän jyskin pussikin testeissä erään kerran.

    • 17 + 20

      Bilteman pussissa on mukava nukkua reilusati yli kymmenen asteen lämpötiloissa, eli lähinnä sisätiloissa tai keskikesällä ulkona. Sinänsä hinta-laatu -suhteelta ihan hyvä pussi. Nollakeleissä tai pakkasella jos nukkuu yksin ulkona maapohjalla, niin kannattaa ottaa sellainen pussi, jossa extreme-lämpötila ainakin -15 astetta. Jos on muita ihmisiä lämmittämässä, niin pärjää vähemmälläkin.

      • miettimistä.....

        ...pussin lämpöarvoa nostaa pukemalla päälleen kunnon lämpökerraston tai käyttää noita pussin sisällä käytettäviä sisälakanapusseja.
        Paljon riippuu myös teltasta,eli miettimistähän noissa on...Liian iso teltta aiheuttaa palelemista sekin.
        Tärkeimpiä asioita on mielestäni makuualusta. Maasta huokuva kylmä ei ole leikin asia,eli hyvä,eristävä makuualusta on kaiken aa ja oo.Mitä pohjoisempana reissaa,sen pidempään on maa kylmä.
        Jos makuualusta on huono,palelee hyvässäkin pussissa.


      • slöjköMKn
        miettimistä..... kirjoitti:

        ...pussin lämpöarvoa nostaa pukemalla päälleen kunnon lämpökerraston tai käyttää noita pussin sisällä käytettäviä sisälakanapusseja.
        Paljon riippuu myös teltasta,eli miettimistähän noissa on...Liian iso teltta aiheuttaa palelemista sekin.
        Tärkeimpiä asioita on mielestäni makuualusta. Maasta huokuva kylmä ei ole leikin asia,eli hyvä,eristävä makuualusta on kaiken aa ja oo.Mitä pohjoisempana reissaa,sen pidempään on maa kylmä.
        Jos makuualusta on huono,palelee hyvässäkin pussissa.

        voi laittaa pari kevyempää makuupussia sisäkkäin niin eristyskyky kasvaa.


    • hammocks

      Tai sitten käyttää riippumattoa, raksia pussista vetoketjun pois, laittaa sen riippumaton alle ja toisen vastaavan peitteeksi.

    • atlatl

      Mulla on sellanen halpispussi,jossa mukavuuslämpötila on -5 astetta ja joinakin öinä vielä heinäkuussa on meinannut tulla kylmä ilman lisävaatetusta.
      Viime kesänä Kuopion korkeudella oli vielä heinäkuun alussakin yölämpötiloja 4- 10 välillä ja kosteaa...
      Kylmä meinasi värisytellä...
      Makualustan tärkeyttä ei voi korostaa kylliksi.
      Jos maasta nousee kehoon vähänkään viileyttä,voi yö tuntua kylmälle paremmassakin pussissa.
      eli muistakaa eristää maakylmyys kunnolla,sitten pärjää paremmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      121
      7930
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      151
      6668
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      183
      4775
    4. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      245
      3245
    5. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      101
      2744
    6. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      107
      2266
    7. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      150
      1915
    8. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      12
      1906
    9. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      31
      1720
    10. Yhteydenotto

      Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?
      Ikävä
      197
      1624
    Aihe