nyt meni viimeinen usko oikeudenmukaisuuteen

kusetusta taas

Laki ei ole Suomessa kaikille sama.

Oli turha käyttää veronmaksien rahoja Vanhasen teatteri-esitykseen.
Tulos tiedettiin heti alussa kuitenkin.

5

100

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valtakunnanoikeus

      Oikeuskansleri Jaakko Jonkan mielestä Vanhasen olisi pitänyt jäävätä itsensä, kun hallitus päätti avustuksesta Nuorisosäätiölle. Sama säätiö oli tukenut Vanhasen vaalikampanjaa.

      Vanhanen on sanonut itse, että olisi jäävännyt itsensä, jos olisi tiennyt vaarasta joutua esteelliseksi. Perustuslakivaliokunta selvittää nyt, onko asiassa syytä aloittaa poliisitutkinta.

      Mahdollisen esitutkinnan tekee keskusrikospoliisi. Sen jälkeen perustuslakivaliokunta arvioisi vielä asiaa ja koko eduskunta päättäisi siitä, nostetaanko Vanhasta vastaan syyte valtakunnanoikeudessa.

      ---

      Nuorisosäätiön tehtävä ja tarkoitus on tukea köyhien nuorten asumista. Vai miten se olikaan.
      Eihän Matti Vanhanen voinut mitenkään tietää Nuorisosäätiön johdossa ollessaan, että jos ja kun Nuorisäätiö antaa vaalirahaa hänen omaan vaalikassaansa, se ei ole säädekirjan mukaista. Vanhanen ei myöskään tuntenut itseään esteelliseksi, kun Nuorisosäätiö päätti antaa Raha-automaattiyhdistyksen avustuksia Nuorisosäätiölle eikä Matti Vanhasen omaan vaalirahoitukseen.

      "Vanhanen on sanonut itse, että olisi jäävännyt itsensä, jos olisi tiennyt vaarasta joutua esteelliseksi".
      Vanhasen mukaan siis ei ollut vaaraa tulla esteelliseksi...

      Onko tämä Vanhasen esteellisyys ja syyttämättä jättäminen ennakkotapaus.

      Voiko jokainen säätiö jaella säätiön rahoja kenelle ja miten tahansa - säädekirjan vastaisesti?

      Voko jokainen politiikko istua säätiöiden ja yhdistysten hallituksissa ja päättää jakaa rahaa omaan pussiinsa tai vaalirahakirstuunsa saamatta siitä minkäänlaista seuraamusta?

      Onko Matti Vanhasella Suomessa syytesuoja? Onko ministereillä Suomessa syytesuoja?

    • se meni

      Turha rutista!

      • Näinkö on

        Taidat olla keskustalainen? hih, heh......


      • Os 76

        Kaikki rahat laillisesti ja varsinkin rikoksen kautta, kuten KMS:n ja Nuorisosäätiön kohdalla kepulaisille.
        Korsimonprosentit, korsimonprosentit...


      • matti kukarossa on
        Os 76 kirjoitti:

        Kaikki rahat laillisesti ja varsinkin rikoksen kautta, kuten KMS:n ja Nuorisosäätiön kohdalla kepulaisille.
        Korsimonprosentit, korsimonprosentit...

        KEPU PETÄÄ AINA mut,nyt kepu on alkanut pettää itseäänkin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      83
      2716
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      58
      2634
    3. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      70
      2594
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      96
      2547
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      88
      2065
    6. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      50
      2012
    7. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      141
      1866
    8. Joskus tulee niin

      Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk
      Ikävä
      51
      1500
    9. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      33
      1459
    10. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      16
      1456
    Aihe