Torinon käärinliina

Torinon käärinliinasta on loputtomasti tutkimusta ja keskustelua puolin ja toisin. Yksi hedelmällinen tutkimustapa on katsoa, mitä Raamatussa käärinliinoista sanotaan:

"... Pietarikin ... meni sisälle hautaan ja näki käärinliinat siellä ja hikiliinan, joka oli ollut hänen päässään, ei pantuna yhteen käärinliinojen kanssa, vaan toiseen paikkaan erikseen kokoonkäärittynä." (Joh 20:6-7)

Soppiko tämä mitenkään siihen lakanamuotoon, joka Torinon käärinliinalla on? Millaisia käärinliinoja siihen aikaan oli?

9

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käärinliinojen jättämisestä paikalleen voisi kehitellä monenlaisia salaliittoteorioita. Jos ne otettiin pois ja ruumis käärittiin lakanaan ja vietiin pois...
      Menisi pohja pois siltä argumentilta, että käärinliinojen jääminen poissulkee ruumiin poiskuljettamisen, koska jos ruumista olisi siirretty, se olisi siirretty liinojen kanssa.

      Uskoon tämä ei tietenkään vaikuta, koska enkeleitä oli paikalla, Jeesuskin ilmestyi, vaikkei häntä saanut koskea, koska hän ei ollut vielä käynyt Isän luona, ja Jeesus joka tapauksessa ilmestyi opetuslapsille 40 päivää.

    • Dos. Hiltunen

      Koska kyseessä oli sapatin alkaessa hyvin kiire, ei ehditty suorittaa - kirjaimellisesti sen seitsemää rituaalia - jotka kuuluvat juutalaiseen hautauskäytäntöön. Niinpä Jeesuksen ruumis asetettiin ikään kuin lakanoiden väliin alastomana, sillä varsinanen "kääriminen" aiottiin tehdä kunnollisesti vasta sunnuntaina. Rigor mortiksesta johtuen kädet ja jalat sidottiin yhteen, edelliset taivutettiin ristiinnaulitsemisasennosta sukupuolielinten eteen alas ja jalatkin jäivät hiukan koukkuun siten miten ne olivat olleet ristillä. Päähän ei asetettu omaa liinaa, niin kuin oli tapa, vaan kaiken peitti vain yksi "lakana" eli Torinon käärinliina. Kun hänet oli kannettu ristiltä hautaan hänen ruhjottuja kasvojaan peitti hikiliina eli sudarium. Se on mainittu Johanneksen evankeliumissakin täsmällisesti "erillään" pääliinasta eli sindonista. Niin kuuluikin olla, koska se oli verestä saastunut "pyyhe" joka pitkin olla erillään. "Lakanan" ympärille kiedottiin löyhästi othonia-nauhat. Nekin oli tarkoitus kääriä kunnolla vasta sunnuntaina. Kun Johannes ja Pietari näkivät kaikki nämä liinat tyhjillään "he uskoivat", koska ymmärsivät välittömästi mm. othonia-nauhoista, ettei ruumista oltu voitu "vetää" niiden "ristkkojen" läpi "lakanoiden sisältä", josta ruumis oli kertakaikkisesti kadonnut - eli Ylösnoussut.

      Dos. Juha Hiltunen

    • Siis Torinon liina on kuitenkin aivan mahdollinen, ja liinat tarkoittavatkin nyt sitten kahta lakanaa ja nauhoja eikä mitään varsinaisia liinoja, kääreitä tai miksi niitä nyt sitten sanotaan.

      Hienoa, että tästä on näin tarkkaa tietoa, ja että välitit sen meille muillekin kiinnostuneille.

      Nämä nauhat siis ilmeisesti olivat ehjät, vaikkei sitä tekstissä eksplisiittisesti sanotakaan.

    • Dos. Hiltunen

      Hyvä kun kysyit, nimittäin meillä suomen kielessä saa helposti väärän käsityksen Torinon käärinliinan fyysisestä luonteesta. Usein näkee käytettävän nimikettä "Torinon käärinliinat" vaikka pitäisi sanoa Torinon käärinliina. On kyseessä yhtenäinen yli 4 metriä pitkä hautakangas, johon on muodostunut vastakkain aseteltavat ruumiskuvat edestä ja takaa. Kaikki liinan kopiot keskiajalta ovat sellaisia, joissa on esitetty ainoastaan vainajakuvan etupuoli (ilmeisesti häveläisyys-syistä). Torinon käärinliina on aivan ainutlaatuinen mm. tämänkin seikan suhteen. Maailmassa ei ole eikä ole ollut ainuttakaan (aitoa tai väärennettyä) hautaliinakangasta, jossa on nämä molemminpuoleiset ruumiskuvat - paitsi Torinon käärinliinassa. Yksikön korostaminen on tärkeää siksikin, että potentiaalinen keskiaikainen väärentäjä olisi joutnut työskentelemään yhtenäisen pitkän kankaan kanssa ja silmä ja käsi tarkkana pipertämään pitkävartisella (n. 2 m.) yhden karvan pensselilä väripikseleitä vuorotellen etu ja selkäkuvaan ja tekemään sen täysin virheettömästi niin, että nuo vainajakuvat sopisivat anatomisesti toinen toisiinsa. Tämä olisi ollut yli-inhimillinen suoritus - jopa moderni tietokoneohjattu robottikaan ei kykenisi siihen.
      Torinon käärinliina on hämmästyttävän hyvin säilynyt vanha pellavakangas, vain reunoiltaan likaistunut ja hapertunut. Noita reunoja jouduttiin korjaamaan keskiajalla ja meidän aikamme tieteelliset tyhmyrit menivät ja ottivat radiohiiliajoitusnäytteet noiista kohdista.

    • Liina on siis vanha, mutta onko todisteita että se olisi juuri Jeesuksen?

    • Dos. Hiltunen

      Torinon käärinliinaa voi lähestyä kriittisesti vaikkapa siten miten menetellään rikosoikeudenkäynnissä. Eli tutkitaan vaihtoehtoja, otetaan huomioon kriittisiä kysymyksiä ja ennen kaikkea ryhdytään seulomaan. Seilominen on vaihtoehtojen poissulkemista systemaattisen analyysin ja kaikkien olemassa olevien faktojen nojalla. Tässä tapauksessa lopulliset vaihtoehdot supistuvat hyvin vähiin ja lopulta vain se on mahdollinen mihin a priorisuus ja perimätieto viittavat eli tapaus Jeesus Nasaretilainen. Mainitsen näitä poissulkemiskriteereistä luettelonomaisesti joitakuita: antiikin lähdeaineisro ei tunne ainuttakaan toista viittausta ristiinnaulitun kruunaamisesta piikkikruunulla eikä kyljen puhkaisusta. Ristiinnaulitut joutuivat rikollisina lopulta saaliseläinten suihin kuoltuaan ristillä tai heitetyksi yhteishautoihin: tämä mies on saanut miltei kuninkaallisen kohtelun kiedottuna hyvin arvokkaisiin hautaliinoihin ja saadessaan leposijan erään Jerusalemin rikkaimman miehen kalliohaudasta. Tämän miehen patologinen kärsimyskuva on yksi yhteen evankeliumien ja antropologisten faktojen kanssa, mikä ei voinut olla potentiaalisen keskiaikaisen väärentäjän tiedossa. Hänen ruumiinsa on kirjaimellisesti kadonnut liinoistaan alta 36 tunnin, juuri niin kuin voimme ajatella tapahtuneen Ylösnousemuksessa. Tästä on tehty monia tähtitieteellisiin lukuihin päätyviä todennäköisyyslaskelmia siitä mahdollisuudesta ettei kyseessä olisikaan Jeesus. Itse pidän tästä:
      Levitetään Teksasin osavaltion kamaralle 25 centin kolikoita tasaiseksi pinnaksi puolentoista metrin korkeuteen saakka. Sitten otetaan helikopteri jolla lähdetään Houstonista ja laskuvarjohyppääjä, joka saa päättää missä hyppää alas. Hän saa tehdä ainoastaan yhden hypyn ja alas tullessaan toimia ikään kuin arpajaisvektorina. Toisin sanoen hän ottaa hyppysiinsä yhden kolikon ja sen on oltava oikea. Jos näin käy, niin hän voi väittää ettei Torinon käärinliina ole Jeesuksen vaan vaikkapa jonkun humanoidin.

    • Kun tiedät noin paljon, niin kertoisitko vielä miten se "negatiivi" siihen syntyi, ja mikä on liinan kulkeutumisen tiedetty historia.

    • Dos. Hiltunen

      Nämä saisit kaikki tarkemmin kirjastani Valokuva Jeesuksesta, mutta korostettakoon sitä seikkaa, että Torinon käärinliinakuvan syntymekanismi lähes kaikkine aspekteineen on yhä edelleen sanoisinko yliluonnollinen mysteeri, jonka osa-alueita nykytiede osaa vaan kartoittaa. Tämä mielestäni onkin luultavasti suurin todiste sen jumalallisesta alkuperästä. On vain niin, että vainajahahmo näyttäytyy luonnollisessa muodossaan vasta valokuvattuna negatiivina.
      Historia: Jerusalem 30-66, Pella 66-69, Antiokia-Edessa 69-944, Konstantinopoli 944-1204, Ateena 1204-1206, Ray-sur-Saone - Besancon 1206-1354, Lirey 1354-1418, Hippolyte-sur-Doubs 1418-1449, eri paikoissa Ranskassa 1449-1453, eri paikoissa Savoijien hallussa Ranskassa ja Italiassa 1453-1502, Chamberyssä 1502-1572, Torinossa 1572-1939, Monte Verginessä 1939-1946, Torinossa 1946-

      P.S. Turun Martinkirkossa on avattu tästä teemanäyttely 22.4. - 5.6., jossa on mm. kokonainen kartastosarja sen eri vaiheista. Tervetuloa tutustumaan.

    • Katsoin Googlesta kirjastasi. Täytyy tutustua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      145
      2720
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      362
      1995
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1717
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      33
      1614
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1360
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1203
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1163
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      937
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      928
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      772
    Aihe