Kirjoittajan vastuu

VVoeVVoe

Tällä palstalla rehottaa todella törkeää tunnistettavien henkilöiden (nimetkin esillä) herjaus kampanja. Kirjoittaja on vastuussa kirjoituksistakaan, vaikka toimiikin nimimerkin takaa myös rikosoikeudellisessa mielessä.

Mikä on moderaattorin vastuu ? Missään muilla foorumeilla en ole tavannut näin sallivaa moderointia.

Mikä on Suomi24:n vastuu, kun se sallii kuitenkin tälläisen laittoman touhun tai ei välitä miten esim. moderaattori(t) toimivat.

Voi olla, että nämä herjatut henkilöt eivät käy tätä palstaa seuraamassa, joten ne jotka tuntevat heidät, niin vinkatkaapa heitä tekemään tutkintapyyntö herjauksista.

Eihän tämmöistä tarvitse kenenkään niellä.

12

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin aina

      Asioista, rikoksista esim. pitää voida puhua oikeilla nimillä, teki ne VL tai joku muu.

    • Aamun tolkku

      >Tällä palstalla rehottaa todella törkeää tunnistettavien henkilöiden (nimetkin esillä) herjaus kampanja

      Kirjoittajan vastuuseen kuuluu ehdottomasti alkeellisimpien kielioppisääntöjen noudattaminen.

    • jeeeez

      Jotkut sepustuket sopisivat paremmin pornopalstoille. Yrittäkää edes kirjoittaa asiallisemin. Alatyyliset kirjoitukset eivät auta ketään.

    • Turhaa..

      täällä kyselet.

    • 20+9

      Palsta kaiketi on tarkoitettu keskustelulle Vanhoillislestadiolaisuudesta. Eikö niin? Keskustelu kuitenkin keskittyy keksittyihin asioihin ja perättömiin tietoihin. Esimerkkinä bedofilian luvut ja sellaisen esiintyvyys lestaadiolaisuudessa. Kukaan ei koskaan tule saamaan todellisia tietoa siitä, mikä on sen todellinen esiintyminen lestadiolaisuudessa. Tutkimuksen ylle vedetään salassapito-verho ja niinpä ei ole edes KRP.lle luvattu antaa tietoja, paitsi tutkijan oma yhteenveto.
      Kuitenkin tämän palstan kirjoittajat syyllistät jokaisen Vanhoillislestadiolaisen joko pedofiiliksi tai rikoksen salaajaksi.
      Suomen laki ei kuitenkaan tunne sitä, että törkeääkään tietoon tullutta rikosta pitäisi ilmoittaa poliisille. Ei tarvitse, rikoslain mukaan, mutta Suomi24.n vanhoillislestadiolaispalstalle, kirjoittajien mukaan ilmoitusvelvollisuus on. Ja ellet ilmoita olet rikollinen. Pahempi kuin pedofiili. Rikoslain mukaan poliisille tai henkilökohtaisesti ko. henkilölle, on ilmoitettava välittömästi jos jotakin henkilöä uhkaa tietty, rikoslaissa nimetty rikos. Siis jos on ennakkotieto. Nimenomaan tieto ei olettamus. Tieto että joku suunnittelee rikosta jotain henkilöä kohtaan.
      Vertaa vähän rikoslakia tämän palstan "lakipykäliin" niin huomaat että: omalakisia kirjoittajia on ainakin nimimerkkien perusteella paljon. (voi olla silti vain yksi, joka on aktiivinen ja vaihtaa nimimerkkiä).

      • Ota selvää

        Se on pedofilia, siis kovalla peellä. Ei beellä.

        Toiseksi, insesti on eri asia kuin pedofilia.


      • Otin selvää
        Ota selvää kirjoitti:

        Se on pedofilia, siis kovalla peellä. Ei beellä.

        Toiseksi, insesti on eri asia kuin pedofilia.

        Oletko koskaan vahingossa kirjoittanut väärin?
        20 9 kirjoittaa yllä:
        >>>Esimerkkinä bedofilian luvut...>pedofiiliksi tai rikoksen salaajaksi.>Pahempi kuin pedofiili. >Se on pedofilia, siis kovalla peellä. Ei beellä.>Toiseksi, insesti on eri asia kuin pedofilia.


      • BeBDoFilGia
        Otin selvää kirjoitti:

        Oletko koskaan vahingossa kirjoittanut väärin?
        20 9 kirjoittaa yllä:
        >>>Esimerkkinä bedofilian luvut...>pedofiiliksi tai rikoksen salaajaksi.>Pahempi kuin pedofiili. >Se on pedofilia, siis kovalla peellä. Ei beellä.>Toiseksi, insesti on eri asia kuin pedofilia.

        SRK:n ääliö, tee nyt se rikosilmoitus äläkä uhkaile.


    • Tyhjät tynnyrit!

      Te SRK:n lakeijat olette uhanneet asioistanne kirjoittavia rikosilmoituksilla jo vuosikaudet, mutta mitään ei ole tapahtunut. Lopettakaa nyt jo uhkailu ja tehkää hyvanan aika ne sadat rikosilmoitukset, joilla olette uhkailleet!

      Tyhjät tynnyrit kolisevat eniten.

      • "Lakeija"

        Juu. Näin on!


      • Missä rikosilmoituks
        "Lakeija" kirjoitti:

        Juu. Näin on!

        Odotamme uhkaamaanne rikosilmoitusaaltoa malttamattomina. Missä ihmeessä se viipyy?


    • Kuka tietää?

      Onko Olavi Voittonen pedofiili?

      Siis vain kysyn.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      129
      8016
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      156
      7115
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      183
      4866
    4. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      249
      3305
    5. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      101
      2764
    6. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      127
      2352
    7. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      153
      1990
    8. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      17
      1933
    9. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      41
      1750
    10. Yhteydenotto

      Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?
      Ikävä
      206
      1685
    Aihe