käsigbs

gepsuli

Minulla on retkeilyä varten käsi gbs laite garmin. Laitteessa topokartat. Kartoissa näkyy myös reimarit ,kuka tietää kuinka tarkasti ne on merkitty kataan ? Vastaavatko merikarttojen paikkoja?

7

205

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi elämä

      no lähdetään liikkeelle siittä että se on GPS. mitä veikkaat onko ne merkitty karttaan vaan tikkaa heittämällä vai millä systeemillä? yleensähän esimerkiksi suomenkartoissa tiet piirretään vapaalla kädellä ja kaupungit merkitään juuri tuolla tikanheitto menetelmällä. tällaisille suurpiirteisille kartoille kun on niin kova kysyntä, niin tietojen oikeellisuuteen ei kannata panostaa.

      • Ei sarkasmia

        No jos tähän sallitaan ihan asillinenkin vastaus, niin kyllä kaikissa GPS-kartoissa tiedot ovat _pääsääntöisesti_ kohdallaan. Kartan valmistajat hankkivat aineistot yleensä numeerisina tietoina ao. viranomaisilta/ylläpitäjiltä ja siirtävät koordinaatit kartan tietoihin. Toki virheitä on voi olla lähtöaineistossa yhtä hyvin kuin kartan valmistajallekin niitä voi sattua.

        100%:sti tietoihin ei voi luottaa sen enempää kuin siihenkään, että merkit ovat maastossa/merellä niiden nimellissijainnissa, koska varsinkin merellä siirtyminen on käytännössäkin melko tavanomaista. Oman kokemukseni mukaan (paperisten) maasto- (eli perus-) ja vesistökarttojen tarkkuuksissa väylien kohdalla ei ole eroa juuri tuon kartta-aineiston lähteen perusteella. Toki maastokartoissa ei läheskään kaikkia veneilyssä tarvittavia merkintöjä aina ole, mutta väylät ja reimarit ovat kohdillaan.

        Siis: kyllä tietoihin voi luottaa ja GPS-karttaa käyttää navigoinnin apuvälineenä kunhan pitää silmät auki ja käyttää navigoinnissa varmistusta eli paperikarttaa ja muita elektroniikasta riippumattomia välineitä (kiikari ja kompanssi). GPS ei korvaa tutkaa joten on vastuutonta navigoida GPS:n avulla alusta sellaisissa olosuhteissa, jotka vaatisivat tutkan käyttämistä.

        Loppukaneettina sanoisin vielä, että kyllä virheitä väylien ja reimareiden sijainnista löytyy enemmän esim. joistakin Garminin merikartoista kuin vastaavan alueen maastokartoista. Tämä taas johtuu siitä, että monet Garmin Blue Chart-kartoista on tehty digitoimalla tiedot paperikartoista kun taas maastokartat pohjautuvat numeeriseen aineistoon...


    • seppomartti

      Usean vuoden kokemuksella Garmin eTrac oikean 350 euron karttaohjelman käytöstä arvioin, että laite toimii hyvin Välimerellä. Siellä ei ole yksityiskohtia. Käsi GPS on oikein huono suunnistusväline saaristossa eli Pohjoismaissa vaikka reimarit ja ympäristö näkyvät kokemukseni mukaan riittävän oikein. Ongelmana on liian pieni näyttö. Kun tulet reimarille niin et voi suuntia seuraavaa koska se on näytön ulkopuolella. Jos skaalaat kuvaa niin runsas detaljien määrä tekee kuvan lukemattomaksi. Tarvitaan iso näyttö jotta reittiä saadaan kohtuullinen pätkä n'äkyviin- ei pelkästään vieressä oleva reimari.

      • 15+11

        samaa mieltä.


    • Gepsi ja kartta

      Käsigps ja paperikartta -yhdistelmä on toimiva systeemi, gepsistä pystyt seuraamaan tarkan sijaintisi ja paperikartalla suunnit seuraavaan kohteeseen. Ja kyllä se gps:n kartan tarkkuus on riittävä. Iso karttaplotteri on sitten eri juttu, sillä on parempi navigoida, ja reittiä suunnitella. Itse en tykää valmiiksi sunnitellusta reitistä, haluan päättää spontaanisti, ja muuttaa sunnitelmaa vallitsevan kelin, nälän, väsymyksen, ja milloin minkäkin syyn vuoksi.

    • Pellimies Kurusta

      Hei
      MInullakin on semmoinen samanlainen yhdistelmä ja testailin tuossa ollessani purjehtimassa viikonloppuna. Hyvin näyttivät topo kartan ja Navionicsin viitat olevan samalla kohdalla ja myöskin kartalla. Käy kyllä hyvin varalaitteena jos oikea plotteri hajoaa ja kartta putoaa järveen. AIka pienihän se kyllä on, että vähän menee tihrusteluksi.

    • ?+?=18

      Pääsääntöisesti ne tiedot on varmasti lähtöisin samasta paikasta, eli maastokarttaan merkitty merimerkki on sillä paikalla, missä on ollut merimerkki kun karttapohjaa on laadittu. Maastokarttoihin ei tule päivityksiä samaan tahtiin kuin merikarttoihin, jos ollenkaan, joten tilanne vastaa purjehtimista kirpparilta hankituilla satunnaisen ikäisillä paperikartoilla. Saaret on oikein, mutta kuka tietää kelluvista merimerkeistä, jne.

      (minullakin on käytössä pienikokoinen garmin topo-kartoilla, paikka selviää sillä kivasti, mutta kivet ja merimerkit katson paperikartalta)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      91
      7550
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      122
      6295
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      160
      4417
    4. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      233
      3044
    5. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      90
      2628
    6. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      32
      1908
    7. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      129
      1531
    8. Yhteydenotto

      Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?
      Ikävä
      197
      1524
    9. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontohommista?

      Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille? Tätä ei tv:ssä: Susanna Laine paljastaa, mikä yksi asia hermostuttaa Farmi-kuvauk
      Tv-sarjat
      21
      762
    10. "Suomen Gossip Girl" Jannica Nordberg voitti Farmi Suomen

      Onnea, Jannica! Jannica Nordberg voitti Farmi Suomen ja 30 000 euroa. Nordberg kutsuu itseään Suomen Gossip Girliksi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      703
    Aihe